blank

Ali Nar Vefatının 3. Yılında Anılıyor

blankŞair ve
Yazar
Ali Nar
Vefatının
3. Yılında
Anılıyor

Türk edebiyatındaki bilim kurgu türünün öncüsü kabul edilen şair ve yazar Ali Nar vefatının 3. yılında anılıyor.
 
blankAli Nar1938 yılında Hasankale'de doğdu. İlkokula üç yıl gecikmeli olarak doğduğu köyde başladı.1953 yılında Kayseri İmam Hatip Lisesi'nde öğrenimine başladı. Altıncı yılında Erzurum İmam-Hatip Okuluna geçti ve üstün başarıyla mezun oldu. İstanbul'da yatılı olarak dört yıl okudu. İstanbul'da devrin, şair yazar ve ulemasını tanıdı. Üzerinde en büyük etkiyi Necip Fazıl Kısakürek’ten gördü. Necip Fazıl'la tanışma ve tanınma onun ufkunu değiştirdi ve edebiyata ağırlık vermesine neden oldu.
 
blank1964 sonbaharında Diyarbakır İmam-Hatip okulunda öğretmenliğe başlayan Ali Nar, İstanbul 'da başladığı ve dergilerde, gazetelerde neşrini denediği şiir ve makalelerini oradaki "Yeni Şark Postası" adında mahalli gazetede sürdürdü. Orada şair Ömer Faruk Turgut da onu Sezai Karakoç'la tanıştırdı. Bu Ali Nar'ın yazı hayatında yeni bir hareket sağladı. Serbest şiir ve deneme türüne yöneldi.
 
"Fetih" ilk basılan kitabı (piyesi) ardından "Koro" (Piyes) ve üçüncü olarak da; Milli Türk Talebe Birliği'nin açtığı tiyatro yarışmasında birinci olan "Muhtar Kafası" piyesi basıldı ve bütün Türkiye'de yüzden fazla yerde sahnelendi.
 
blank1975'te eğitim ve araştırma maksadıyla burslu olarak Irak'a ve Ortadoğu ülkelerine gitmiş gördüklerini ve Hac sırasında tanıyıp dinledikleriyle, oralardan derlediklerini; "Ortadoğu Günlüğü" diye bir seyahatname neşretti. Gezi kitaplarını, roman, hikâye, şiir, tiyatro, dini eser ve çevirileri izledi. Türkiye ve İslam dünyasının ilk bilim-kurgu romanı olan “Uzay Çiftçileri” kitabının da yazarı olan Ali NAR'ın elli civarında eseri yayınlandı.
 
Romanları Arapça'ya çevrildi, İngilizce yayın yapan uluslararası edebiyat dergilerinde kitapları tahlil edildi; bazı piyesleri yüzlerce kez sahnelendi.
 
blankMilli Gazete ve Yeni Devir gazetelerinde, Büyük Doğu, Pınar, Mavera, Yeni Sanat, Sedir, Çınar, Tohum, Hilal, İslam, M.Gençlik, Düşünce ve Hakses dergilerinde yazdı.
 
1986'larda Dünya İslami Edebiyat Birliği ile ilgi kurdu. 1989, 1991, 1994, 1996'larda İstanbul' da Dünya İslami Edebiyat Konferanslarını tertipledi. 1997' de Dünya İslami Edebiyat Birliğinin Türkiye Şubesini kurdu.
 
1986'da "İslami Edebiyat" dergisini kurdu. Bu dergi halen yayınlanmaya devam etmektedir.
 
16 Temmuz 2015'te İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.
 
blankEserleri
 
Edebi Eserler
Fetih, Koro, Muhtar Kafası (bu eser M.T. T.B ödüllü almıştır), Porselen Dişli Demokrat, Ezan Donanması, İki Sonsuzda Gerilim, Kan Denizi, Ortadoğu Günlüğü, Anadolu Günlüğü (bu eser. Türkiye Yazarlar Birliği ödülü almıştır). Arılar Ülkesi ve Uzay Çiftçileri.
 
Dini İlmî Eserler
Kırk Hadisle Müslüman Kimliği, Hicret, İlm-i Kelam Dersleri ve Cep ilmihali.
 
Arapça'dan Çevirdiği Eserler
Necib el-Kiylani'den Cakartalı Kız, Kuzey Kahramanları, Kara Gölge ve İlahî Nur, A. Ahmed Bâkesir'den Cihada Çağrı, Said Ramazan el-Bultî'den Fıkhu's-Siyre, Akaid Risaleleri ve Abdülmecid Zindanî'den İman Yolu.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir