blank

Ali Koçak Vefat Etti

Ali Koçak Vefat EttiSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Ünlü Ressam
Ali Koçak
Vefat Etti
 
Ünlü ressam Ali Koçak tedavi gördüğü Ankara'daki özel bir hastanede 66 yaşında yaşamını yitirdi.
 
Koçak yaklaşık 8 yıldır prostat ve akciğer kanseri tedavisi görüyordu. Koçak, yaklaşık üç ay önce ünlü heykeltıraş oğlu Rıfat Koçak’ın intihar etmesi ile büyük acı yaşamıştı.
 
Ali Koçak Vefat EttiMuğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Kızılağaç mahallesinde oğlu Rıfat koçak ile Koçak Sanat Atölyesi'nin yöneticiliğini yapan ünlü ressam Ali Koçak 2 Nisan 2020’de Ankara’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
 
blankBodrum'da birçok ünlü ressamın yetişmesine öncülük eden ve 25 kişisel 15 karma sergiye katılan Koçak'ın eserleri uluslararası sergilerde de yer almıştı. Ayrıca sanatçının yurtiçi ve yurtdışı (Almanya, ABD, Fransa, Avusturya, Finlandiya, İngiltere) olmak üzere birçok özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.
 
Ressam Ali Koçak 3 Nisan 2020 Cuma günü öğle namazının ardından Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.
 
Bodrum’un Sanat Dünyasına Çok Önemli Katkıları Oldu
 
blankKoçak’ın ölümü Bodrum’da büyük üzüntü yarattı. Fotoğraf sanatçısı İbrahim Hakkı Zırh, “Ali Koçak ve ilçemizde, Türkiye’de ve uluslararası sanat etkinliklerinde bizleri başarı ile temsil etti, şanssızlıklar üst üste geldi, Ali abi hem hastalıkla mücadele etti hem de çocuklarının acısına daha fazla dayanamadı, Bodrum’un sanat dünyasına renkli kişilikleri ve eserleriyle çok büyük katkıları oldu” dedi.
 
Oğlu 3 Ay Önce İntihar Etmişti
 
Ünlü ressamın kızı ressam Elif Koçak 2016 yılında yaşamını yitirmişti. Koçak'ın oğlu 49 yaşındaki Rıfat koçak ise 9 Ocak 2020 tarihinde atölyede av tüfeği ile intihar ederek yaşamına son vermişti.
 
Ali Koçak, 1954 yılında Tokat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas'ta tamamladı. 1973 yılında girdiği Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'na 3 yıl devam ettikten sonra ayrılan sanatçı, resim çalışmalarına bir süre ara verdi. Ancak resme olan tutkusu bir an bile azalmadı. Ağabeyi ressam Kasım Koçak'ın atölyesinde 4 yıl çalıştıktan sonra 1988 yılından itibaren resim yapmaya devam etti. Geçmişteki tecrübelerinin de yardımı ile iç dünyasındaki fantezilerini, düşlerini duygusal bir bağlamda, figüratif bir anlatım yolu ile ifade etmeye çalıştı.
 
Resim çalışmalarını, Bodrum'a yakın olan Kızılağaç'taki kendi atölyesinde sürdürdü. sanatçının bugüne kadar 25 kişisel, 15 karma sergide resimleri sergilenmiştir.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir