blank

Akis Filminin Dünya Prömiyeri

Akis Filminin Dünya PrömiyeriYönetmen
İlker Savaşkurt’un
Akis Filminin
Dünya Prömiyeri
Yapıldı
 
Yönetmen İlker Savaşkurt’un Akis filminin dünya prömiyeri 7 Mayıs Cuma günü New York’ta düzenlenen 16. Harlem Uluslararası Film Festivali’nde yapıldı
 
Akis Filminin Dünya Prömiyeriİlker Savaşkurt’un ödüllü ilk filmi “Damat Koğuşu”nun ardından yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metraj sinema filmi Akis’in oyuncu kadrosunda Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreyya Tuncer, İbrahim Aköz, Elit Andaç Çam gibi önemli isimler var.
 
Akis Filminin Dünya Prömiyeri“Akis”, İngilizce olarak çekilen bir Türk filmi olma özelliği taşırken sıra dışı senaryosu ve hikâye kurgusuyla ön plana çıkıyor.
 
İstanbul’un turistik açıdan popüler bir noktasında yer alan bir otelde geçen fantezi türündeki film, aynı otelde bir araya gelen farklı milletlerden insanların hikâyesini anlatıyor.
 
blankSenaryosunu Mehmet Kala’nın kaleme aldığı “Akis”, dünya prömiyerini gerçekleştirdiği festivalde aynı zamanda En İyi Yabancı Film Ödülü için yarışıyor.
 
blankBirçok ödüle layık görülen ilk filmi “Damat Koğuşu”yla adından söz ettiren İlker Savaşkurt ikinci uzun metraj sinema filmi Akis (Reflection), 6-9 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlenen 16. Harlem Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluştu.
 
İlk filmiyle 2017’de aynı festivalden “En İyi Yabancı Film” ödülü kazanan Savaşkurt’un yeni filmi “Akis”, festivalin Dünya Sineması bölümünde 7 Mayıs Cuma günü gerçekleşen gösterimiyle dünya prömiyerini yaptı. Film, 10 Mayıs’a kadar festivalin internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak izlenebilecek.
 
Mehmet Kala’nın 2012 yılında kaleme aldığı bir tiyatro oyunundan Savaşkurt’un uyarladığı, senaryosuna yine Kala’nın imza attığı “Akis”te Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreyya Tuncer, İbrahim Aköz ve Elit Andaç Çam ile birlikte Avrupalı aktörler rol alıyor.
Akis Filminin Dünya Prömiyeri
İnsanoğlunu temsilen, farklı milletlerden karakterlerin bir otelde buluştuğu, Türkiye’de geçmesine rağmen evrensel bir üsluba ve konuya sahip olduğu için İngilizce olarak çekilen “Akis”, hikâyesiyle yerelden evrensele doğru geçit kuruyor. Alt metinde 7 ölümcül günaha göndermeler yatan fantezi türündeki filmin başkarakteri Aziz Sodom, söyledikleri yalanlar ve yarattıkları kandırmalarla bir noktada yüzleşmek zorunda kalan insanlar için bir ayna görevi görürken, filmdeki diğer karakterlere adeta erken bir kıyamet yaşatıyor.
Akis Filminin Dünya Prömiyeri
İstanbul'da bir otelde tuhaf bir resepsiyonist, günlük mücadeleleriyle boğuşan konuklarını karşılarken, onların koruyucu azizi olduğunu ilan eden gizemli bir adamın gelişinden sonra her şey bir kargaşa ve dehşet ortamına sürüklenir.
Akis Filminin Dünya Prömiyeri
Yapımcılığını Hasan Adalı’nın üstlendiği, Amirler Film yapımı “Akis”, dünya prömiyerini yaptığı 16. Harlem Uluslararası Film Festivali’nin ardından yurt içinde ve yurt dışında festival yolculuğuna devam edecek.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir