Aida Begic “Bırakma Beni” Filmini Anlattı

Bosna Hersekli
Yönetmen Aida Begic
“Bırakma Beni”
Filmini Anlattı
 
Bosna Hersekli yönetmen Aida Begic, Suriyeli yetim çocukları konu alan "Bırakma Beni" isimli son filmini dünya prömiyeri öncesinde konuştu.
 
"İnsanların bu filmi izledikten sonra yetim bir çocuğu bularak ona yardım etmek isteyeceğini düşünüyorum."
 
Bosna Hersekli yönetmen Aida Begic54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde dünya prömiyeri yapılan "Bırakma Beni" isimli son filminin izleyicinin kalbine dokunacağını belirttti. "İnsanların bu filmi izledikten sonra yetim bir çocuğu bularak ona yardım etmek isteyeceğini düşünüyorum." dedi.
 
Filmin dünya prömiyeri öncesinde açıklamada bulunan Begic, konuşulmaya en değer şeyin hayatları yıkılmış ve tamamen zarar görmüş masum insanlar olduğunu dile getirerek, bu masum insanların da öncelikle çocuklar olduğunu aktardı.
 
Begic, genellikle bu kişilerin kim olduklarının, ne hissettiklerinin, hayallerinin ve umutlarının bilinmediğini, hikâyeleri bilinmediği için onlarla bir bağ kurulamadığını söyledi.
 
Begic, acı bir tecrübeyi tatmış hayatlardan insanlara kesitler sunmanın bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. "Bul filmle, somut insanların hayatlarını diğer insanlara gösteriyoruz. Bu da genel olarak filmin ve sanatın bir amacı, yani insanlar arasında köprü kurabilmek." dedi.
 
Begic, insanların, acıyı yaşayan bir çocuğu filmde gördüğünde bunun kendi çocuğunun başına da gelebileceğini tasavvur edebileceğine dikkat çekti.
 
Begic, insanların filmi izledikten sonra bir yetim çocuğu bularak ona yardım etmek isteyeceğini düşündüğünü aktardı.
 
Yetim çocuklarla ilgilenmenin sadece parayla ilgili olmadığının altın çizen Begic, "Her birimiz bir yetimle ilgilensek, onlarla konuşarak bir ihtiyacı olup olmadığı sorsak, onların hayatlarının bir parçası olsak, dünya çok daha iyi bir yer olur. Umuyorum bu film bu konuda bir değişime yardımcı olur." diye konuştu.
 
Begic, filmlerinde her zaman aktörlerin gerçek hikâyelerdeki karakterlerin rolüne büründüklerini anımsatarak, ilk kez "kendi gerçek hikâyelerinde rol alan gerçek insanlarla" birlikte çalıştığını söyledi.
 
54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde "Bırakma Beni" isimli son filminin dünya prömiyerinin yapılacağını ve filmin aynı zamanda festivalin açılış filmi de olduğunu kaydederek, "Filmde oynayan çocuklar da gelecek Antalya'ya. Başka ülkede olmasından korkmuştum. Çünkü çocuklar başka ülkeye gelemezdi. Bu ilk anı birlikte paylaşmak hepimiz için çok önemli." dedi.
 
Begic, "Bırakma Beni" filmiyle izleyiciye depresif değil, mutlu bir tecrübe kazanacaklarının sözünü verdiğini sözlerine ekledi.
 
Suriyeli çocukların gerçek hikâyesini, Suriyeli gerçek yetim çocukların canlandırdığı filmin yapımcılığını, Beşir Derneği ve Film House üstlendi. Filmde, 13 ülkeden gelen özel ekiplerle 100'den fazla kişi görev aldı.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir