blank

Adige Dans Grubu Nalmes Bursa’da

blankKafkas Danslarının
Dünyadaki En Önemli
Temsilcilerinden
Adige Dans Grubu Nalmes
Bursa’da Sahne Aldı
 
blankKafkas danslarının dünyadaki en önemli temsilcilerinden Adige Dans Grubu Nalmes Bursa'da sahne aldı.
 
Adige Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Nalmes,  1936 yılında kurulduğundan bu yana 8 binden fazla gösteri yaptı. 20 milyonu aşkın izleyiciye ulaştı.

blankAdige Dans Grubu Nalmes Bursa'da 45'er dakikalık iki sahneden oluşan gösteride 50 dansçı, 15 farklı Kafkas halk dansını sergiledi.
 
Gösteriler arasında bıçak atışları da dikkat çekti.
 
blankKafkasya’nın Adige dansçıları muhteşem koreografi ve kostümleriyle 5 bin yıllık bir kültürü müzikler ve danslarla anlattılar.
 
75 yıllık tarihi boyunca tüm dünyada katıldığı festival ve konserlerde sayısız ödül alan Nalmes 50 kişilik dans grubu ve dev orkestrasıyla sanatseverlerle buluştu.
 
blankGrubun direktörü, “İzleyici, klasik dansın sıkı hatlarına dalıp, genç ritimlerin süratine kapılarak, orkestranın ezgilerini dinlerken, Kafkas dağlarının tepelerinden sarp nehirlerin aktığı ovalarda dolaşan atalarımızın nefesini hissedebilir” dedi.
 
Adige kültürünü anlattı
 
blankNalmes Direktörü, Nalmes’in 75 yıllık geçmişiyle Adıge görsel sanatlarını izleyiciye sunduklarını  ve atalarının kültürünü koreografi diliyle anlattıklarını belirtti:
 
blank“Adigelerin koreografilerinde her zaman Adığe Habze denilen yaşayış prensipleri ve kurallarına sıkı bir şekilde uyulmuştur. Bugün Habze prensipleri Nalmes dans grubunun yaratıcı eserlerinin de temelini oluşturmaktadır. Bizim esas amacımız özgün mirasımızı çağdaş bir biçim içerisinde korumak, geliştirmek ve modernleştirmektir.
 
blankAdigey Devlet Akademik Halk Dansları Grubu Nalmes’in tarihi 1936’ya dayanır. Bu süreç boyunca birçok eski danslar yeniden düzenlenerek bu danslara yeniden hayat verildi. Ulusal Sanat Akademisi kuruldu, farklı nesillerden vasıflı personel yetiştirildi.
 
Dans ve koreografilerimizi oluştururken gelenekleri takip etmeye özen gösteriyoruz. Bugün Nalmes, birçok destekçimiz tarafından devamlı uygulanan ve özenle oluşturulan yaratıcı programlar sunmaktadır.
 
Rusya’nın çeşitli bölgelerinde konserler veren, Moskova, St. Petersburg, Ortadoğu, Avrupa ve Amerika’da festival ve konserlerde yer alan grup, halkının sanatını ortaya koymak ve Adige kültürünün güzelliklerini bütün dünyaya taşımak olan asıl görevini asla unutmamaktadır.
 
Nalmes, Adige adetlerinin seçkinliğini ve inceliğini; kadınlarımızın olağanüstü güzelliği, görgü ve kibarlıklarını; erkeklerimizin soylu asaletini ve eski zamandan beri antik topraklarımızı ziyaret eden herkesin hayranlık duyduğu özellikleri sergiler. Klasik dansın sıkı hatlarına dalıp dalıp, genç ritimlerin süratine kapılarak, Nalmes orkestrasının ezgilerini dinlerken, izleyici Kafkas dağlarının tepelerinden sarp nehirlerin aktığı ovalara dolaşan atalarımızın topraklarının nefesini hissedebilir.”
 
Daha önce de Türkiye’de izleyicilerin karşısına çıkan grup, İsrail, Japonya, Lübnan, Bulgaristan, Çekoslovakya, Polonya, Hindistan, Amerika, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Suriye’de turneler gerçekleştirdi. Grup ayrıca profesyonel sanat alanındaki üstün başarılarından dolayı, Adigey Cumhuriyeti’nin en büyük ödülü olan “Adigey Şeref Madalyası” ile ödüllendirildi.
 
Grubun sergilediği her bir klasik Adige dansı izleyiciyi büyülüyor. Hareketlerdeki esneklik hayranlık verici… Her bir dans, zarafeti ve netliğiyle aşk, sadakat, saygı gibi geleneksel değerleri daha da yüceltiyor. Geleneksel Adige kültürünün klasik dansları, “Lhepachas”, “Zefak’u”, Udz”, “Udz Khuraj” ve “Adige Diaspora Dansı” Nalmes’in temelini oluşturuyor.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir