6. Boğaziçi Film Festivali

41 Ülkeden
90 Yönetmenin
88 Filmi
 
Uluslararası
6. Boğaziçi
Film Festivali
Başladı
 
Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi iş birliğiyle düzenlenen, "6. Boğaziçi Film Festivali" başladı. Festivalde 41 ülkeden 90 yönetmenin 88 filmi gösterilecek.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle hayata geçirilen "6. Boğaziçi Film Festivali"nin açılış programı, Grand Pera Emek Sahnesi'nde gerçekleştirildi.
 
İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, etkinlikte yaptığı konuşmada, festivale destek vermekten onur duyduklarını ve gelecek yıllarda da etkinliği desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
 
İlk kez sinema gösteriminin Beyoğlu Yeşilçam'da yapıldığını belirten Demircan, "O zaman televizyonlar yok, sinemalar yan yana. İnsanlar dünyayı buradan tanıyor. Sinema dediğiniz şey, aslında kendimizi beyaz perdede gördüğümüz halimiz. Oradan kendimizi, kültürümüzü, başka sosyal hayatları tanıyoruz." dedi.
 
Festivalin Artistik Direktörü Emrah Kılıç da sinemaseverlerin ilgisinin kendilerini heyecanlandırdığını ve motive ettiğini dile getirdi.
 
Festivalin her yıl büyüdüğüne işaret eden Kılıç, etkinliğin yeni logosunun boğazdan ve yunuslardan ilhamla yeni tasarımına kavuştuğunu söyledi.
 
Kılıç, Türk sinemasının kendi kültüründen beslenme ihtiyacı olduğunu belirterek, "Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 10 film yer alacak. Yurt dışında prömiyerlerini yapan, ödüller alan birçok filmle birlikte, ilk defa seyirci karşısına çıkacak olan Türkiye ya da dünya prömiyerini festivalimizde yapacak olan filmler var." dedi.
 
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda da 10 filmin yer aldığını aktaran Kılıç, "Güney Afrika'dan Filistin'e, Çin'e, Almanya'ya kadar geniş bir coğrafyadan çok güçlü filmler sizinle birlikte olacak. Geçen yıl 'En İyi Film' dalında ödül kazanan İranlı Yönetmen Parviz Shahbazi bu sene jüri başkanı olarak aramızda." dedi.
 
"Bugüne kadar 24 film yaptım, henüz ısınma aşamasındayım"
 
Konuşmaların ardından Festival Başkanı Ogün Şanlıer tarafından "Onur Ödülü" takdim edilen Ukraynalı yönetmen Sergei Loznitsa da eserlerinin beğenilmesinden dolayı büyük bir onur duyduğunu söyledi: "Stratejik bir ödülü stratejik bir yerde alıyorum. Yunus şeklindeki bu ödül için su bulacağıma söz veriyorum. Umuyorum ki bu ödül sayesinde filmlerim ve Ukrayna sinemasının eserleri daha fazla yere ulaşır." dedi.
 
Loznitsa, filmleri izlendiğinde kendisinin daha iyi anlaşılacağını söyledi:
 
"Masterclass etkinliğinde, daha önce nasıl sinema yaptığımı, şimdi nasıl çalıştığımı ve gelecekte nasıl çalışacağımı anlatacağım. 20 yıldır sinema alanındayım, bu aslında kısa bir süre. Bugüne kadar 24 film yaptım. Bu hiçbir şey değil, henüz ısınma aşamasındayım. Ülke olarak trajik bir tarihimiz var. Bu tarih hala üzerine düşünülmeyi ve anlatılmayı bekliyor. Sinema kariyerimi düşündüğümde, elimden geldiğince böyle filmler yaptığımı görüyorum. Rusya ile Ukrayna arasında süren şeyi birçok insan bilmiyor. Bunların bilinmesi gerekiyor, geçmiş olmadan geleceğimiz olamaz."
 
Açılış etkinliğinin ardından Robert Redford'un son filmi "The Old Man & The Gun / İhtiyar Adam ve Silah"ın gösterimi yapıldı.
 
David Lowery'nin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği, Redford'un yanı sıra Casey Affleck, Sissy Spacek, Elisabeth Moss ve Tom Waits gibi usta isimleri buluşturan film, Türkiye'de ilk kez gösterildi.
 
Festivalde, ulusal ve uluslararası yarışma, yerli sinemacılara özel sunulan Bosphorus Film Lab desteği ve özel konuklar yer alırken, 41 ülkeden 90 yönetmenin 88 filmi gösterilecek.
 
Yarışma bölümlerinde toplam 400 bin liradan fazla para ödülünün verileceği festivalde, Bent Hamer, Sergei Loznitsa, Paulo Branco, Leyla Hatemi, Payman Maadi gibi yönetmen ve oyuncular İstanbul'da ağırlanacak.
 
6. Boğaziçi Film Festivali'nde, aralarında Mert Fırat, Belçim Bilgin, Ömer Faruk Sorak, Zeynep Atakan'ın da olduğu birçok ismin katılacağı etkinlikler de sinemaseverlerin ilgisine sunulacak.
 
Festival, 3 Kasım'da sona erecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir