54. Uluslararası Antalya Film Festivali

Açılış Töreninde
Onur Ödülleri Verildi

54. Uluslararası
Antalya Film Festivali
Başladı
 
54. Uluslararası Antalya Film Festivali, sanatçıların katıldığı geleneksel kortej geçişiyle başladı. Kortej geçişinin ardından, kırmızı halı yürüyüşü ve açılış galası yapıldı. Açılış töreninde Osman Sınav, Suzan Avcı, Necla Nazır ve Erkan Aktaş ile ABD'li oyuncu Christopher Walken'e "onur ödülü" verildi.
 
Cam Piramit'ten başlayan festivalin simgesi kortej geçişine, aralarında Necati Şaşmaz, Osman Sınav, Murat Han, Bengü, Nurettin Sönmez, Erhan Ufak, Cahit Kayaoğlu'nun da bulunduğu bazı ünlüler katıldı.
 
Kortej geçişinde sanatçılar üstü açık klasik otomobillerle halkı selamladı, karanfil attı. Sanatçılara büyük ilgi gösteren halk, cadde ve sokaklarda yoğunluk oluşturdu.
 
Kortej, Cam Piramit, 100. Yıl Bulvarı, Güllük Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Işıklar Caddesi'nin ardından, Cender Hotel önünde sona erdi. Oyuncu Necati Şaşmaz, kortej sırasında kilometrelerce yürümek zorunda kalan korumalarına sık sık peçete verdi, su ikram etti.
 
Sümer Tilmaç unutulmadı
 
Bu arada, 2 yıl önce hayatını kaybeden Antalyalı sanatçı Sümer Tilmaç'ın fotoğrafı, yanına karanfiller konularak kortejde 1915 model araçla taşındı.
 
Necati Şaşmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kortejin güzel bir etkinlik olduğunu belirterek insanların sevgilerini göstermesinden duyduğu mutluluğu ifade etti.
 
Jüri ÜyeleriErhan Yazıcıoğlu da festivalin başlamasından dolayı mutlu olduklarını aktararak festivalin renkli ve eğlenceli olduğunu dile getirdi.
 
Türkiye'nin her yerinde festivaller düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Yazıcıoğlu, "Neden olmasın? Zengin ovaları olan şehirlerimiz var. Onların da bu festivallere katkıda bulunması lazım. Her şehir kendine bir festival yapsa yaptırsa bir sürü profesyonel var. Dünyadaki tanıtımımız çok daha iyi olacak çünkü biz onların gördüğü gibi değiliz. Biz onlara gerçek yüzümüzü göstermeliyiz." diye konuştu.
 
Sinema, tiyatro ve festivallerle tanıtımın daha etkili olduğuna dikkati çeken Yazıcıoğlu, Türk sinemasının teknik açıdan çok iyi olduğunu söyledi.
 
Şarkıcı Bengü ise çok heyecanlı olduğunu dile getirerek "Küçük yaşlardan bu yana izlediğim, hayran olduğum sanatçıları, televizyonda görüp bu arabalarla bütün şehir turunu seyrettiğim bir olaydı. Bu sene ben de davet edildim, yarın akşam da konserim var." diye konuştu.
 
Kortej geçişinin ardından, kırmızı halı ve açılış galası yapıldı. 
Açılış töreninde "onur ödülleri" sahiplerini buldu.
 
Açılış törenine, ABD'li ünlü sanatçılar Juliette Lewis ve Christopher Walken ile Erhan Yazıcıoğlu, Suzan Avcı ve Fadik Sevin Atasoy'un da aralarında bulunduğu sinema sanatçıları, sektör temsilcileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratları ve sinemaseverler katıldı.
 
Gecede, Osman Sınav, Suzan Avcı, Necla Nazır ve Erkan Aktaş ile ABD'li oyuncu Christopher Walken'e "onur ödülü" verildi.
 
ABD'li aktör Christopher Walken'e de "onur ödülü" takdim edildi. Walken, Uluslararası Antalya Film Festivali'ne katılmaktan büyük onur duyduğunu aktararak "Eşimle beraber bu güzel misafirperlik, temiz hava, dost insanlar, güzel yemekler için tekrar geri gelmek istiyoruz" diye konuştu.
 
Sinema Şehrinin Anahtarı Lewıs'e
 
Antalya'nın tarihi Kalekapısı'nın bir kopyası olan ve festivalde ilk kez verilen "sinema şehri anahtarı" da Türel tarafından ünlü aktris Juliette Lewis'e takdim edildi. Festivalde olmanın büyük bir onur olduğunu ifade eden Lewis, "Çok güzel filmler göreceğimi umuyorum." dedi.
 
Başlangıç Filmi "Beni Bırakma"
 
Gecede festivalin başlangıç filmi olan, Suriye'deki dram ve mülteci çocuklar konusunu işleyen "Beni Bırakma" isimli film tanıtıldı. Eserin yönetmeni Aida Begic ve filmde oynayan 8 Suriyeli mülteci çocuk sahneye davet edildi.
 
Yönetmen Begic, dünya prömiyerinin Antalya'da yapılacağına dikkati çekerek "Bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bizim için çok önemli. Dünyada ilk gösterim ve ben çok radikal bir şey söylemek istiyorum: Ben insanların beraber yaşayabileceğini düşünüyorum. Hepsi farklı olabilir, aynı dilleri konuşmuyor olabilirler. Biz farklı diller konuşuyoruz ama biz birbirimizi çok seviyoruz." değerlendirmesini yaptı.
 
54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin jüri üyeleri
 
Bu yıl 54'üncüsü düzenlenecek "Uluslararası Antalya Film Festivali"nin jüri üyeleri Elia Suleiman, Rebecca Lenkiewicz, Kjartan Sveinsson, Fadik Sevin Atasoy ve Karim Ainouz olarak açıklandı.
 
Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, resmi seçkisiyle dünya sinemasının ilgi odağı 54. Uluslararası Antalya Film Festivali, dünyaca ünlü sinema profesyonellerinden oluşan jürisiyle de uluslararası marka kimliğini güçlendirmeye devam ediyor.
 
21-27 Ekim'de gerçekleşecek olan festivalin jüri başkanlığını, dünya sinemasının tanınmış yönetmenlerinden ve Avrupa'nın birçok önemli festivalinde ödüle layık görülen Filistinli Elia Suleiman üstleniyor.
Festivalin üyeleri ise "Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı" ile "En İyi Senaryo" ve "En İyi Film" dallarında Avrupa Film Ödülü'ne layık görülen "Ida" filminin senaristlerinden dünyaca ünlü oyun ve senaryo yazarı Rebecca Lenkiewicz, bir çok film müziğine imza atan besteci, müzisyen ve icracı Kjartan Sveinsson, ABD'deki ilk resmi Türk tiyatrosunun kurucularından olan ödüllü oyuncu, yapımcı ve yazar Fadik Sevin Atasoy, filmleri ile ulusal ve uluslararası festivallerde ödül alan yönetmen Karim Ainouz gibi uluslararası alanda başarıları bulunan ve adından söz ettiren sinema profesyonellerinden oluşuyor.
 
Bu yıl festivalde neler var?
 
Antalya'da 21-27 Ekim'de yapılacak festivalde, yarışma filmlerinin yanı sıra Türkiye ve farklı ülkelerden yaklaşık 30 film gösterilecek.
 
Bir hafta boyunca yarışma filmi galalarının yanı sıra ustalık sınıfları, söyleşiler, özel film gösterimleri, konserler, sinema-mutfak etkinlikleri, çocuk ve gençlik programları düzenlenecek, "Emek Sineması Yeniden" sergisi açılacak.
 
Bu yıl festivalde her yıl olduğu gibi "ulusal ve uluslararası" iki ayrı kategori olmayacak. Tüm yarışma filmleri tek kategoride değerlendirilecek.
 
Bu yıl yarışacak filmler
 
54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde 13 film resmi seçkide yer alıyor. Bunlardan 10'u ödül için yarışacak. Seçkide kadın yönetmenlerin yönettiği 6 uzun metrajlı film yer alıyor..
 
Ödül için yarışacak 10 film:
 
Dürüst Bir Adam (İran-Yönetmen: Mohammad Rasoulof, Senaryo: Mohammad Rasoulof).
Melekler Beyaz Giyer (Çin-Yönetmen: Vivian Qu, Senaryo: Vivian Qu).
Nisan'ın Kızları (Meksika-Yönetmen: Michel Franco, Senaryo: Michel Franco).
Human Flow (Almanya-Yönetmen: Ai Weiwei, Senaryo: Chin-chin Yap-Tim Finch-Boris Cheshirkov).
Misafir (Türkiye-Yönetmen: Andaç Haznedaroğlu, Senaryo: Andaç Haznedaroğlu),
Aşkın Gözü (Japonya-Fransa-Yönetmen: Naomi Kawase, Senaryo: Naomi Kawase).
Redoubtable (Fransa-Yönetmen: Michel Hazanavicius, Senaryo: Michel Hazanavicius).
Anne (Gürcistan-Yönetmen: Ana Urushadze, Senaryo: Ana Urushadze).
Florida Projesi (Amerika-Yönetmen: Sean Baker, Senaryo: Sean Baker, Chris Bergoch).
Zor Bir Karar (Türkiye-Yönetmen: Ender Özkahraman, Senaryo: Ender Özkahraman).
 
 
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir