blank

52. Uluslararası Antalya Film Festivali

29 Kasım-6 Aralık
tarihleri arasında
sinemaseverlerle
buluşuyor.
 
Yarım yüzyılı aşkın süredir devam eden, Avrupa ve Asya'nın en köklü, Türkiye'nin en uzun soluklu film festivali olan "Uluslararası Antalya Film Festivali" 101 yıllık Türk sinema tarihinin de önemli bir bölümüne tanıklık etti.
Bu yıl 29 Kasım-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin uluslararası yarışma kategorisinde 10, ulusal yarışma bölümünde ise 12 film yarışacak.
 
Ulusal yarışma kategorisinde yarışacak filmler:
 
52.-Antalya-Film-Festivali-afişler-1-wbArama Moturu-Atalay Taşdiken,
Artık Hayallerim Var-Nefin Dinç,
Çırak-Emre Konuk,
 
 
 

52.-Antalya-Film-Festivali-afişler-2-wbKalandar Soğuğu-Mustafa Kara,
Kümes-Ufuk Bayraktar,
Misafir-Mehmet Eryılmaz,
Muna-Serdar Gözelekli,
Pia-Erdal Rahmi Hanay,
 
 
52.-Antalya-Film-Festivali-afişler-3-wbRüzgârın Hatıraları-Özcan Alper,
Saklı-Selim Evci,
Sarmaşık-Tolga Karaçelik,
Takım: Mahalle Aşkına-Emre Şahin.
 
 
 
 
Uluslararası yarışma kategorisinde yarışacak filmler:
 
52.-Antalya-Film-Festivali-afişler-4-wbTribeca Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu, en iyi görüntü yönetimi ve en iyi kurgu dallarında ödüllerin sahibi olan Jeppe Ronde'nin yönettiği Danimarka yapımı "Bringend",
Moskova Film Festivali'nde seyirci ödülünü kazanan Gorap Radovanoviç'in yönetmenliğini yaptığı Sırbistan ve Almanya ortak yapımı "Kuşatılmış/Enclave",
Jessica Schiefuer'in "Pojkarna" adlı romanından uyarlanan ve Alexandra-Therese Keining'in yönettiği İsveç yapımı "Kayıp Kızlar/Girls Lost",
Tokyo Film Festivali'nden en iyi yönetmen ve izleyici ödülleri ile ayrılan Mustafa Kara'nın yönettiği Türkiye ve Macaristan ortak yapımı "Kalandar Soğuğu",
 Gösterildiği Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI ve Avenir ödüllerini kazanan Hindistan ve Fransa ortak yapımı Neeraj Ghaywan'ın yönettiği "Masaan",
Asia Pasific Screen Awards'ta UNESCO ödülüne layık görülen Şevket Emin Korki'nin yönettiği Almanya ve Irak ortak yapımı "Taşa Yazılmış Hatıralar/Memories on Stone",
Natalya Kudryashova'nın yönettiği Rusya yapımı "Devrimciler/ Pioneer Heroes"
Antalya Film Forum'un Work in Progress ödülünün sahibi Türkiye, Almanya ve Fransa ortak yapımı olan Özcan Alper'in yönettiği "Rüzgârın Hatıraları",
Berlin'de Altın Ayı için yarışan, Tribeca Film Festivali'nde Nora Ephron ödülünü kazanan Laura Bispuri'nin İtalya, İsviçre, Almanya, Arnavutluk, Kosova ve Fransa ortak yapımı "Yeminli Bakire/Sworn Virgin"
 Gazze gençliğinin yetenekleriyle çevrelerini saran engelleri aşabileceklerinin bir kanıtı olan 10 yaşındaki şarkıcı Asaf'ın hikâyesinin anlatıldığı Hani Ebu Essed'in yönettiği Filistin yapımı "Popstar/The Idol" 
 
 Bu yıl ilk kez en iyi film 50 bin avro ile ödüllendirilecek. 
 
Uluslararası yarışmanın kazananları, 6 Aralık Pazar akşamı gerçekleştirilecek kapanış töreninde belli olacak.
 
Festivalde ayrıca, 10 filmden oluşan kısa film seçkisi ile 12 filmden oluşan belgesel film seçkisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
 
52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin “Yaşam Boyu Onur Ödülü” bu yıl üç sanatçıya verilecek
 
Son filmi "Gece" ile genç ve yenilikçi sinemanın izini süren usta yönetmen Erden Kıral, unutulmaz performansları ve klasikleşmiş yerli komedilerde Yeşilçam'ın efsane isimlerinden birine dönüşen Ayşen Gruda ve kariyeri boyunca 200'e yakın filmde rol alan, sinema ve televizyon dünyasının en deneyimli karakter oyuncularından Kayhan Yıldızoğlu, "Yaşam Boyu Onur Ödülü"nü festivalin açılış töreninde alacak.
 
Festival tarihinde son derece anlamlı bir yere sahip olan "Yıldırım Önal Anı Ödülü" ise bir yıl boyunca Tijen Par'a emanet edilecek.
 
Usta yönetmen Erden Kıral
Türk sinemasının 1970'li yıllardaki gençleşme ve siyasallaşma sürecine "Kanal" ve "Bereketi Topraklar Üzerinde" filmleriyle katkıda bulunan usta yönetmen Erden Kıral, Yılmaz Güney ile başladığı sinema kariyerini bağımsız olarak sürdürdü.
Ferit Edgü'nün "O" adlı romanından yola çıkarak beyaz perdeye aktardığı "Hakkari'de Bir Mevsim" adlı filmi, 1983 yılında Berlin Film Festivali'nde "Gümüş Ayı" da dahil olmak üzere çok önemli ulusal ve uluslararası bir çok ödülün sahibi oldu.
Kıral, Türkiye'de "arthouse" (sanatevi) sinemasının dışlandığı dönemlerde ürettiği "Ayna" ve "Av Zamanı" gibi filmlerle bu zorlu günlerden başarıyla geçti. Erden Kıral, Altın Portakal'da "en iyi film ve yönetmen" ödüllerini kazandığı "Sürgün" ile girdiği olgunluk döneminde, "Yolda", "Vicdan" ve "Yük" gibi bol ödüllü, yenilikçi yapıtlara da imza attı.
52. Selanik Film Festivali'nde, Türkiye dışında ilk kez bir Avrupa ülkesinde Kıral'a özel bölüm açıldı ve filmleri toplu olarak Avrupa izleyicisiyle buluştu. Erden Kıral, son olarak başrollerini Nurgül Yeşilçay, Mert Fırat, Vildan Atasever ve İlyas Salman'ın paylaştığı "Gece" filmiyle seyircinin karşısına çıktı.
 
Sinemanın gülen yüzü: Ayşen Gruda
Rol aldığı ilk filmden itibaren yarattığı karakterlerle büyük başarılara imza atan ve tekrarı güç rekorlar kıran Ayşen Gruda, "komedi" dendiği zaman Türkiye'de ilk akla gelen isimler arasında yer alıyor.
Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman ile rol aldığı filmlerde yarattığı karakterlerle ismini sinema tarihine altın harflerle yazdırmayı başaran Gruda, "Davaro", "Çiçek Abbas", "Hababam Sınıfı serisi", "Şekerpare", "Çöpçüler Kralı", "Tosun Paşa", "Bizim Aile" ve "Süt Kardeşler" gibi çok sayıda filmde yer aldı.
Ayşen Gruda, 2010 yılında Sinan Çetin'in "Kağıt" filmindeki rolüyle "en iyi yardımcı kadın oyuncu" altın portakalının da sahibi oldu.
 
"Yaşam Boyu Başarı Ödülü",  Catherine Deneuve'a
 
52.-Antalya-Film-Festivali-CATHERİNE-DENEUVE-wb52. Uluslararası
Antalya Film Festivali'nin
"Yaşam Boyu Başarı Ödülü",
sinema tarihinin
efsanevi oyuncularından 
Catherine Deneuve'a verilecek.
 
Ünlü Fransız oyuncu Catherine Deneuve, ödülünü festivalin 29 Kasım'daki açılış töreninde alacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir