blank

4 Ülkeden 11 Ressamın Gözüyle Çankırı

blankTürk Dünyası
Çankırı Resim Çalıştayı
 
4 Ülkeden
11 Ressamın Gözüyle
Çankırı
 
Türk Dünyası Çankırı Resim Çalıştayında 4 ülkeden 11 ressamın gözüyle Çankırı tarihi ve kültürüyle tuvale aktarıldı.
 
Türkiye, Bulgaristan, Kazakistan ve İran'dan,11 ressam, Çankırı'nın tanıtımına katkı sağlamak için gezip gözlemledikleri kentin tarihini ve kültürünü tuvale aktardı.
 
blankÇankırılı resim sanatçısı Hülya Sezgin, kentin tanıtımına katkı sağlamak için bir çalıştay yapmaya karar verdi. Bu fikrini Çankırı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Can ile paylaştı. Sezgin, onların da desteğiyle farklı ülkelerdeki ressam arkadaşlarını kente davet etti.
 
blankDavet üzerine 4 ülkeden gelen 11 ressam, Çankırı'da bulunan beş bin yıllık mekânları ziyaret ederek gözlem yaptı: Tuz Mağarası, Çivitçioğlu Medresesi, Tarihi Çamaşırhane Müzesi, Taş Mescit, Çankırı Kalesi, Kadınçayırı, Kurşunlu, Orta, Devrez çayı, Kaya Mezarları, Peri Bacaları.
 
blankRessamlar, daha sonra kentteki bir otelde oluşturulan atölyede, gözlemledikleri tarihi ve kültürel mekânları kendi bakış açılarıyla tuvale aktardı.
4 Ülkeden 11 Ressamın Gözüyle Çankırı
blankYapılan resimler Çamaşırhane Müzesi'nde sergilendi. Resimler daha sonra vakıf tarafından müzayede ile satılarak Çankırılı öğrencilere burs imkânı sağlanacak.
 
Çankırılı sanatçı Sezgin yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 yıldır resim sanatıyla uğraştığını söyledi.
 
blankSezgin, Çankırı'nın genellikle Ankara'nın bir ilçesiymiş gibi tanındığını ve bu durumdan büyük üzüntü duyduğunu anlattı: "Bugüne kadar gittiğim şehirlerde ve ülkelerde adını duymadığım yerlerin hafızamda yer ettiğini fark ettim. Bu şekilde bir kültür alışverişi oluyordu. Bunu Çankırı için yapmayı düşündüm. 10 yıldır hayalimdi, bunu nihayet gerçekleştirebildim." dedi.
 
blankSezgin, sanatçıların gezip gördükleri yerlerden ikişer resim yaptığını ve bu resimlerin Çamaşırhane Müzesi'nde sergileneceğini belirtti: "Herkes gördüklerini kendi tarzına göre, kendini anlatan resimler yapıyorlar. Bu çalıştay bir yerde güzel bir sanat birlikteliğinin yanında sosyal bir amaca da hizmet etmiş oluyor." dedi.
 
blankSezgin, resimlerin kısa sürede kuruyup sergilenecek hale gelmesi için akrilik boya tercih ettiklerini dile getirdi. Çankırı'yı hem Türkiye'de hem de dünyada tanıtabilmek için gayret ettiklerini söyledi.
 
"Bir yerin tanıtımı sanatçılar vasıtasıyla olursa kalıcı olur"
 
Ankaralı ressam Gültekin Serbest de etkinliğe katılmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.
 
Serbest, kentin tanıtımına destek vermek için geldiklerini anlattı: "Çankırı Anadolu'nun çok güzel bir parçası. Buranın tanıtımı biraz geciktirilmiş. Türk dünyasının önemli sanatçıları da bu etkinlikte yer alıyor. Bir yerin tanıtımı sanatçılar vasıtasıyla olursa kalıcı olur ve çok değişik kitlelere ulaşarak tanınmasına katkı sağlar. Biz sanatçılar bu işlerde öncü görevini üstleniyoruz." dedi.
 
İranlı sanatçı Vadoud Moazzen ise Çankırı'nın tanıtımında yer almaktan mutlu olduğunu söyledi.
 
Moazzen, şehri gezdikten sonra gördüklerini eserlerine yansıttıklarını aktardı. "Çankırı çok güzel bir şehir. Tarihe malik bir şehir. Umarım Çankırı bundan sonra tanınsın. Yeteri kadar tanınmamış ama bu çalışmayla inşallah tanınır." dedi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir