blank

37. İstanbul Film Festivali Ödülleri

blankUluslararası
Altın Lale Ödülü
"Western" Filmine
 
Ulusal
Altın Lale Ödülü
"Borç" Filmine
 
37. İstanbul
Film Festivali
Ödülleri Verildi
 
blankİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 37. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri sahiplerini buldu.

blankRahmi M. Koç Müzesi’nde dün gerçekleştirilen 37. İstanbul Film Festivali ödülleri töreninde, Uluslararası ve Ulusal Altın Lale ödüllerinin yanı sıra, Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri takdim edildi.
 
Ödül töreninde ayrıca Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Sinemada İnsan Hakları Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri’nin kazananları da açıklandı.
 
blankUluslararası Altın Lale Ödülü  
 
Başkanlığını geçtiğimiz yıl Altın Lale ödülünü alan yönetmen João Pedro Rodrigues’in üstlendiği 37. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisinde yönetmen Marcelo Martinessi, oyuncu Angeliki Papoulia, müzisyen Pivio ve Tallinn Film Festivali direktörü Tiina Lokk yer aldı.
 
İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü için bu yıl 11 ülkeden 11 film yarıştı.
 
En İyi Film
Altın Lale’yi bu yıl, Valeska Grisebach’in Western adlı filmi kazandı. Jüri başkanı João Pedro Rodrigues’in açıkladığı ödülü Grisebach’a Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları ve İnovasyon Grup Başkanı Ata Selçuk takdim etti.
 
blankUluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü de Nelson Carlo de los Santos Arias’ın yönettiği Cocote’ye verildi. Nelson Carlo de los Santos Arias’a ödülünü Tallinn Film Festivali direktörü Tiina Lokk takdim etti.
 
blankUlusal Altın Lale Ödülü
 
Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü için, yapımı 2017-2018 sezonunda tamamlanan 13 film yarıştı. Bu yıl yarışmadaki 10 filmin dünya prömiyeri, birinin ise Türkiye prömiyeri festivalde yapıldı. Ulusal Yarışma jürisi yönetmen Pelin Esmer başkanlığında toplandı. Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncu Selen Uçer, şair Küçük İskender ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière oldu.
 
Ulusal Yarışma jürisi, En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verdi.
 
En İyi Film
Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale’yi Vuslat Saraçoğlu’nun Borç adlı filmi kazandı. Saraçoğlu’na ödülü jüri başkanı Pelin Esmer takdim etti.
 
En İyi Yönetmen
En İyi Yönetmen ödülü, Yol Kenarı filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’na verildi. Berlin Film Festivali’nde Mirasçılar filmiyle Gümüş Ayı Ödülü’nü alan yönetmen Marselo Martinessi’nin açıkladığı ödülü Pirselimoğlu’na Türk Tuborg AŞ Operasyonel Pazarlama Müdürü Cem Kırmacı tarafından takdim edildi.
 
Jüri Özel Ödülü
Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne Tolga Karaçelik’in Kelebekler adlı filmi layık görüldü. Karaçelik’a ödülü Selen Uçer tarafından takdim edildi.
 
Mansiyon
Hewno Bêreng / Renksiz Rüya filmiyle Mehmet Ali Konar’a Mansiyon verildi. Konar’a ödülü Barbara Lorey de la Charrière takdim etti.
 
En İyi Kadın Oyuncu
Onur Saylak tarafından açıklanan En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Sofra Sırları filmindeki rolüyle Demet Evgar’ın oldu.
 
En İyi Erkek Oyuncu
Oyuncu Angeliki Papulia tarafından açıklanan En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Kelebekler filmindeki rolüyle Tolga Tekin ve Yol Kenarı filmindeki rolüyle Tansu Biçer kazandı.
 
En İyi Senaryo
En İyi Senaryo Ödülü’nü Sofra Sırları filmiyle Ümit Ünal kazandı. Ünal’a ödülü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki verdi.
 
En İyi Görüntü Yönetmeni
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü Kaçış filmiyle Florent Herry kazandı. Herry’e ödülü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki verdi.
 
En İyi Kurgu
En İyi Kurgu Ödülü’nü Sofra Sırları filmiyle Osman Bayraktaroğlu kazandı. Bayraktaroğlu’na ödülü Ayat Najafi verdi.
 
En İyi Özgün Müzik
En İyi Özgün Müzik Ödülü Güvercin filmiyle Canset Özge Can’a verildi. Can’a ödülü müzisyen Pivio takdim etti.
 
 
Ulusal Kısa Film Yarışması’nda 12 Film Yer Aldı
 
İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri izleyiciyle buluşturmak amacıyla başlattığı Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 12 film yer aldı. Filmleri Transilvanya Film Festivali Program Direktörü Mihai Chirilov, senarist, yönetmen ve yapımcı Ceylan Özgün Özçelik ile oyuncu ve yönetmen Onur Saylak’tan oluşan jüri değerlendirdi.
 
En İyi Kısa Film
En İyi Kısa Film Ödülü’nü Umut Subaşı’nın Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var adlı filmi kazandı. Harun Durmuş’un Doğu Yakası filmi ise Mansiyon’a layık görüldü.
 
Ulusal Belgesel Yarışması’nda 10 Fılm Yarıştı
 
Türkiye’de belgesel üretimine uzun yıllardır ilgi gösteren İstanbul Film Festivali’nin, belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlattığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 10 film yarıştı. Gösterilen belgesellerden 10 film Türkiye prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde yaptı. Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi’nde yönetmen Ayat Najafi, Belgesel Sinemacılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ünlü ve Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali direktörü Petra Holzer yer aldı.
 
En İyi Belgesel
Petra Holzer’in açıkladığı En İyi Belgesel Ödülü Rojda Akbayır yönettiği Parçalar filmine verildi.
 
Sinemada İnsan Hakları Ödülü
 
İstanbul Film Festivali’nde geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da, “Sinemada İnsan Hakları” bölümünde gösterilen filmlerden birine, Sinemada İnsan Hakları Ödülü verildi. Jüri üyeleri bu yıl festival programında yer alan Looking for Oum Kulthum / Ümmü Gülsüm’ün Peşinde filminin yönetmeni, sanatçı Shirin Neshat, sinema muhabiri Christine Masson, yapımcı, yönetmen ve senarist Erol Mintaş, 12 filmi değerlendirdi.
 
Shirin Neshat’ın açıkladığı ödül Sharunas Bartas’ın yönettiği Frost / Ayaz filmi Sinemada İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü.
 
Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü
 
İstanbul Film Festivali’nde, 2013 yılında hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına bir ödül veriliyor. Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı 12 kurmaca ilk filmin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde kurgucu Osman Bayraktaroğlu, senarist ve yapımcı Elma Tataragić ve yönetmen Özcan Alper yer aldı.
 
En İyi İlk Film
Elma Tataragić’in açıkladığı Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü Güvercin filminin yönetmeni Banu Sıvacı kazandı.
 
FIPRESCI Ödülleri
 
Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI İstanbul Film Festivali kapsamında üç ödül veriyor. Ulusal ve Ulusal Kısa Film Yarışmalarındaki filmleri değerlendiren jürinin başkanlığını İtalya’dan Massimo Lechi yaptı. Jüride Brezilya’dan Elaine Guerini ve Türkiye’den Ali Ercivan yer aldı. Uluslararası Yarışma’da yer alan filmleri değerlendiren jüride Norveç’ten Jan Storø ve Slovakya’dan Martin Kanuch ve Türkiye’den Ayça Çiftçi görev aldı.
 
FIPRESCI Ödüllerini Uluslararası Yarışma’da Chloé Zhao’nun yönettiği The Rider, Ulusal Yarışma’da Emre Yeksan’ın yönettiği Körfez, Ulusal Kısa Yarışma’da Ayce Kartal’ın yönettiği Kötü Kız filmleri kazandı. Ödülleri Massimo Lechi ve Ayça Çiftçi açıkladı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir