24. Saraybosna Film Festivali Ödülleri

Ioana Uricaru"Saraybosna'nın
Kalbi" Ödülü
 
24. Saraybosna
Film Festivali
Ödülleri Verildi
 
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 24'üncüsü düzenlenen Saraybosna Film Festivali'nde ödüller sahiplerine verildi.

Başkent Saraybosna'da, tarihi Ulusal Tiyatro'da kırmızı halı geçisiyle başlayan ödül törenine yerli ve yabancı sanatçıların yanı sıra ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Jüri başkanlığını Oscar ödüllü İranlı senarist ve yönetmen Asghar Farhadi'nin yaptığı festivalde, en iyi uzun metraj film kategorisinde "Saraybosna'nın Kalbi" ödülüne Milko Lazarov'un yönettiği "Aga" filmi layık görüldü.
 
Zsofia SzamosiEn iyi yönetmen
Ioana Uricaru
 
En iyi yönetmen kategorisinde "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünü "Lemonade" filmi ile Ioana Uricaru aldı.
 
En iyi kadın oyuncu
Zsofia Szamosi
 
En iyi kadın oyuncu ise "One Day" filmindeki rolüyle "Zsofia Szamosi" oldu.
 
En iyi erkek oyuncu
Leon Luçev
 
En iyi erkek oyuncu dalında "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünü "The Load" filmindeki rolüyle "Leon Luçev" aldı.  
 
Festival kapsamında en iyi belgesel ödülü Nebojsa Slijepcevic'in yönettiği "Srbenka" filmine gitti.  Aynı kategorideki "İnsan Hakları" ödülüne "Araf" filminin yönetmeni Didem Peküm layık görüldü.
 
Leon LuçevEn iyi kısa metraj film kategorisinde "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünü Ermin Bravo'nun yönettiği "Breath" filmi aldı.
 
"En iyi öğrenci filmi" kategorisinde "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünün sahibi Hajni Kis'in yönettiği "Last Call" filmi oldu.
 
Tören, ödül alan oyuncu ve yönetmenlerle jüri üyelerinin toplu fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.
 
Dünyanın farklı ülkelerinden onlarca başarılı film, yönetmen ve yapımcıyı bir araya getiren festivalde 56 ülkeden 266 film sinemaseverlerle buluştu.
 
Ioana Uricaru  ve
"Lemonade" filmi
 
"Lemonade" Romen sinemacı Ioana Uricaru'nun yazdığı ve yönettiği ilk uzun metrajlı film.
 
Filmin konusu: 30 yaşında bir Rumen bekar anne olan Mara, bir hemşire olarak geçici bir iş için ABD'de iken, Daniel (bir Amerikalı) ile evlenir. Yeşil kartını almanın yolu beklenmedik bir çıkmaza girdiğinde, Mara, gerçek Amerika'nın hayallerindekiyle benzerlik göstermediği gerçeğine karşı çıkmak zorunda kalır.
 
"Lemonade", aslında gerçekten iyi bilmediğimiz kültürler hakkında kullandığımız klişeler bağlamında gerçek göç konusuyla ilgilenen bir film.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir