2019’un Kısa Film ve Senaryo Yarışmaları

Genç Yetenekler
İçin Teşvik
 
2019’un Kısa Film ve
Senaryo Yarışmaları
 
Türkiye genelinde çok sayıda kısa film ve senaryo yarışması, bu sene de seçilen yapımları sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor:
 
"Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması"
 
"Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması"nın dördüncüsü Sabancı Vakfınca "Dijital Yalnızlık" temasıyla düzenleniyor.

Son başvuru tarihi 22 Kasım olan yarışmada finale kalan eserler 24 Aralık'ta açıklanacak. Birinciye 20 bin, ikinciye 15 bin, üçüncüye ise 10 bin lira takdim edilecek.
 
HAK-İŞ Uluslararası Kısa Film Yarışması
 
HAK-İŞ'in 2012'den bu yana düzenlediği Uluslararası Kısa Film Yarışması'nı bu yıl "Emeğe Saygı" temasıyla gerçekleştirilecek.
 
"HAK-İŞ 8. Uluslararası Kısa Film Yarışması"nda son başvuru tarihi 30 Eylül olarak belirlendi. "HAK-İŞ 8. Uluslararası Kısa Film Yarışması"nda ilk üçe giren kısa filme toplamda 17 bin 500 lira ödül verilecek. 
 
Yarışmanın üç büyük ödülü dışında diğer kategorilerde de ödülleri bulunuyor.
 
Yarışmada, 2 bin 500 lira değerinde "Necati Çelik Özel Ödülü" ile biner lira değerinde "Sendikacı Gözünden" ödülleri de sahiplerini bulacak.
 
Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali
 
Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, ikinci yılında da bütün kısa filmcileri, dostluğu pekiştirmek için başvuru yapmaya davet ediyor. 
 
Festival, Fethi Gemuhluoğlu'nun "Dostluk" felsefesinden yola çıkılarak geçen yıl başlatıldı.
 
Hindistan'dan Filipinler'e, İran'dan Amerika'ya, Brezilya'dan Suriye'ye 76 ülkeden 800'e yakın başvuru alan festival bu yıl 13-14-15 Aralık'ta yapılacak.
 
Yarışmanın son Başvuru Tarihi 15 Ekim. Yarışmada dereceye giren filmlere, birincilik ödülü ve ödül heykeli, ikincilik ödülü ve ödül heykeli, üçüncülük ödülü ve ödül heykeli verilecek. Ayrıca Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Teknik Destek Ödülü verilecek.
 
İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması
 
Türkiye'nin bugüne kadar devam eden en eski kısa film etkinliği, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneğince (İFSAK) 40. kez gerçekleştiriliyor.
 
1978'ten beri düzenlenen İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması, başlatıldığı günden bugüne kadar ulusal düzeyde yer alıyor.
 
Son başvuru tarihi 30 Kasım 2019 olarak açıklanan etkinlikte filmler kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel olmak üzere dört kategoride değerlendiriliyor.
 
“15 Temmuz Kısa Film ve Senaryo Yarışması”
 
Bu yıl İletişim Başkanlığınca "15 Temmuz" konulu kısa film ve senaryo yarışması düzenleniyor.
 
Yarışma sayesinde milli şuurun gelişimine katkı sağlanması ve 15 Temmuz'la ilgili nitelikli içerikler üretilmesi hedefleniyor.
 
Yarışmaya film alanında 2019'da üretilmiş kurmaca, belgesel, animasyon, sanal gerçeklik ve deneysel filmler katılabilecek. Yoğun ilgiden dolayı başvuru tarihi 6 Eylül'e kadar uzatıldı.
 
Senaryo dalında da 15 Temmuz temalı tüm özgün senaryo içerikleri yarışmaya kabul edilecek.Yarışmaya yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda, iki dalda toplam 4 ödül verilecek.
 
"İlk Senaryo İlk Film Yarışması"
 
Yarışma, DenizBank tarafından Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) desteğiyle düzenleniyor. "İlk Senaryo İlk Film Yarışması" da bu yıl 4'üncü kez sinema meraklılarının katılımını bekliyor.
 
Son başvuru tarihi 1 Kasım olan yarışma, Türkiye’de sinema ve senaryo konusunu gündeme taşımayı hedefliyor. Uzun metraj film senaryosu yazma konusunda isteği olanlara da alan açmayı amaçlıyor.
 
Yarışma kapsamında ayrıca, senarist adaylarının desteklenmesi amacıyla bu yıl ilk kez hayata geçirilecek senaryo geliştirme ve projelendirme sunumları yapılacak. Bunun yanı sıra yapımcı ve network buluşmaları da düzenlenecek.
 
Jürisi sektörün önde gelen isimlerinden oluşacak yarışma, 2 Aralık'a kadar başvuru kabul edecek.Değerlendirme sonucunda ilk üç senaryoya 25 bin, 15 bin ve 10 bin lira ödül verilecek.
 
 

Bir Yorum

  1. Merhabalar,

    Kendi çapımızda, aylık film fikri yarışması düzenleyip yine kendi cebimizden ödüller dağıtmak istiyoruz.

    Yarışma adresimiz de:

    https://anlatsamfilmolur.com/

    Saygılar.

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir