blank

16. Boston Türk Film ve Müzik Festivali

blankTürk Sinemasında
Mükemmellik Ödülü
Uğur Yücel'e
 
16. Boston Türk Film
ve Müzik Festivali
16 Mart'ta başlayacak
 
ABD'de bu yıl 16'ncısı düzenlenen Boston Türk Film ve Müzik Festivali 16 Mart’ta Yüksel Aksu’nun “İftarlık Gazoz” filmi  ile başlayacak ve 2 Nisan’da Zeki Demirkubuz’un “Kor” filmi ile sona erecek.  
 
blankKuzey Amerika’daki en eski ve saygın Türk film festivallerinden birisi olan BTFMF’nin bu yılki programında toplam 25 film yer alıyor.  Festival filmlerin yanısıra konserler ve  fotoğraf sergisi ile 23 Nisan’a kadar devam edecek.
 
Festival Programında
25 Film Yer Alıyor
 
blankBu yıl 16’ncı yaşını kutlayan, Boston Globe da dahil olmak üzere bölgenin saygın,  kültür ve sanat ağırlıklı medyasında da yer verilen Boston Türk Film Festivali, kapsamlı programıyla çağdaş Türk sinemasının seçkin örneklerini ve yönetmenlerini bir kez daha Amerikalı seyirciyle buluşturuyor.  Festival programında yer alan 18 filmin ise Kuzey Amerika ve/veya Amerika ilk gösterimleri yapılıyor. Programdaki filmlerin yüzde yirmisinde ise kadın yönetmenlerin imzası bulunuyor.
 
blankFestival 16 Mart’da Yüksel Aksu’nun “İftarlık Gazoz” filminin Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde gösterimi ile başlıyor ve filmin gösterimini takiben Müze’de bir de açılış resepsiyonu yer alıyor.
 
blankFestival programı Onur Karaman'ın Atilla’nın Geçtiği Yer, Ümit Köreken'in Mavi Bisiklet, Çağıl Nurhak Aydoğdu'nun Yarım, Ozan Açıktan’ın Annemin Yarası, Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal’ın Kötü Kedi Şerafettin, Görkem Yeltan’ın Yemekteydik ve Karar Verdim, Talip Karamahmutoğlu’nun Mezarcı, Çiğdem Sezgin’in Kasap Havası, Uğur Yücel’in Yazı Tura, Ejder Kapanı, Yavuz Turgul’un Muhsin Bey, Rıza Sönmez’in Orhan Pamuk'a Söylemeyin Kars'ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var, Özcan Deniz’in İkinci Şans, Atalay Taşdiken’in Arama Motoru, Hacı Mehmet Duranoğlu’nun Bir Filmi Aramak, Mete Gümürhan’ın Genç Pehlivanlar, Barış Kaya ve Soner Caner’in Rauf, Bedran Güzel’in Küçük Esnaf, Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları ve Zeki Demirkubuz’un Kor adlı filmlerinden oluşuyor.

blankBoston Türk Film Festivali’nin bu yıl da yüksek kalibreli ve zengin  bir programla  sinemaseverlerin karşısına çıktığını belirten festival kurucu direktörü Erkut Gömülü, festival aracılığıyla Türk sinemasının ve yönetmenlerinin ve genelde Türkiye’nin A.B.D.’deki tanıtımına önemli bir katkı sağlandığını ifade ediyor.
 
blankTürk Sinemasında Mükemmelik Ödülü Uğur Yücel’e
 
11’inci yılını kutlayan Boston Türk Film Festivali Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü’nün bu yılki sahibinin Uğur Yücel  olduğu açıklandı.
 
blankÜnlu  aktör ve yönetmene ödülü 24 Mart’da Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde “Muhsin Bey” filminin yenilenmis kopyasının Kuzey Amerika ilk gösteriminden sonra  düzenlenecek bir törenle takdim edilecek.
 
2007’den beri BTFF tarafından her yıl bir yönetmene Türk sinemasına katkılarından dolayı verilen ödülün önceki yıllardaki sahipleri; Zeki Demirkubuz, Reha Erdem, Nuri Bilge Ceylan, Yeşim Ustaoğlu, Derviş Zaim, Tayfun Pirselimoğlu, Erden Kıral, Reis Çelik, Onur Ünlü ve Çağan Irmak olmuştu.
 
Belgesel ve Kısa Film Yarışmasını Kazanan Filmlerin Ödülleri 
 
Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda En İyi Kısa Film Jüri Ödülü’nün sahibi Emre Kayış’ın Çevirmen, En İyi Kısa Film Seyirci Ödülü’nü alan Atilla Ünsal’ın Sonra Uyandım, En İyi Belgesel Jüri Ödülü’nün sahibi  Özlem Sarıyıldız ve Yunus Emre Aydın’ın İstanbul Makamı, En İyi Belgesel Seyirci Ödülü’nü alan Bahriye Kabadayı Dal’ın Baksı: Ütopyadan Gerçeğe adlı filmleri de festival programında  seyirci ile buluşuyorlar. Film gösterimlerinden sonra ödül töreni ve Boston Globe gazetesinin film eleştirmeni Peter Keough’nun moderatörlüğünü yaptığı, yönetmenlerle söyleşiler de programda yer alıyor.
 
Özgün Resital ve Konserler 
 
Festivalin müzik programı Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konzertmeisteri Jülide Yalçın ve piyanist Elif Önal’ın sunacağı keman ve piyano resitali ile 6 Nisan’da başlayacak. Türkiye’nin ilk profesyonel kadın neyzeni Burcu Karadağ ve kanun virtüözü Tahir Aydoğdu’nun 13 Nisan’daki konseri ve kanun ve ney atölyeleri  ile devam eden Festival, 22 Nisan’da Neotolia grubunun geleneksel türküleri ve Anadolu’da varolmuş uygarlıkların müziklerini  kendi yorumları ve düzenlemeleri ile sunacakları konserle sona erecek.
 
“Anadolu – Medeniyetlerin ve Kültürlerin Kavşağı” Fotoğraf Sergisi 
 
Festival çerçevesinde ayrıca bir de fotoğraf sergisi düzenleniyor.  Sanatçı Erkut Onart’ın özgün fotoğrafları  “Anadolu – Medeniyetlerin ve Kültürlerin Kavşağı”  başlığıyla Boston Üniversitesi Howard Thurman Center’da  3 – 23 Nisan tarihleri arasında sergilenecek.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir