1. Uluslararası Balkan Müzik Festivali

TRAKSEV’in Düzenlediği
1. Uluslararası Balkan
Müzik Festivali Başladı
 
Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından ilki düzenlenen Uluslararası Balkan Müzik Festivali, Edirne'de başladı.
 
Festivalin açılışıTrakya Üniversitesi Konservatuvar Salonu'nda gerçekleştirildi. Açılışta, klarnet virtüözü Serkan Çağrı ve şef Orhan Şallıel yönetimindeki Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası konser verdi.
 
TRAKSEV Başkanı Serkan Çağrı, konser öncesi düzenlenen basın toplantısında, doğup büyüdüğü Trakya topraklarının müziğini tüm dünyaya yansıtmaya çalıştığını söyledi.
 
Çağrı, memleketinde sahneye çıkmaktan dolayı heyecanlı olduğunu dile getirdi: "Trakya'ya hizmet etmek, Trakyalılar ile buluşmak ve Trakya'nın kültürüyle müziğini tüm dünyaya aktarmak için misyon edindim. Asıl hedefimiz, Trakyalı gençlerimizi, Trakya'daki kültürel değerlerimizi geliştirip tanıtmak ve geleceğe taşımak. Bu festival için başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere büyük destekler aldık. Trakya Üniversitesi de bize kapılarını açtı ve festivalin gerçekleşmesinde önemli katkı veriyor." dedi.
 
Şef Orhan Şallıel ise Serkan Çağrı ile uzun yıllardır müzik yaptıklarını belirtti. Edirne'de düzenlenen festival için sahneye çıkmaktan dolayı gurur ve heyecan duyduğunu söyledi.
 
Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer de festivale her anlamda destek verdiklerini belirtertti."Balkanlar'da ilk olacak bu festivale ev sahipliği yapmak bizim için çok büyük bir onur. Sürdürülebilir olması adına elimizden geleni yapacağız." dedi.
 
Konserde, orkestra, "Rüya", "Nazende Sevgilim", "Bülbülüm Altın Kafeste" ve "Olmasa Mektubun" gibi Türk ve Balkan müziğinin sevilen parçalarını seslendirdi.
 
İki Yakadan Şarkılar Seslendirdiler
 
Edirne'de Uluslararası Balkan Müzik Festivali kapsamında Cafe Aman İstanbul grubu sanatseverlerle buluştu.
 
Festivalin ikinci gününde Yunan ve Türk müzisyenlerden oluşan Cafe Aman İstanbul grubu, Trakya Üniversitesi Konservatuvar Salonu'nda sahne aldı.
 
"Feraye, Osman Aga, Kayıkçı, Darıldın mı Cicim Bana, Cevriye Hanım, Üsküdar'a Gider İken, Telli Turna" gibi şarkıları Türkçe ve Rumca harmanlayıp seslendiren grup solistleri Stelyo Berber ve Pelin Süer, buziki ve akordiyon ezgileriyle seyircilerin beğenisini topladı.
 
Konserin son şarkılarında Edirneli klarnet virtüözü Serkan Çağrı da gruba klarnetiyle eşlik etti.
 
Yaklaşık iki saat süren konserde grup, iki yakanın şarkılarını müzikseverlerle birlikte seslendirdi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir