Zeki Demirkubuz’dan “Bulantı” Sinemalarda

Zeki-Demirkubuz---Bulantı-filmi--afişYönetmen Zeki Demirkubuz, üç yıllık bir aradan sonra yeni filmi Bulantı ile sinemaseverlerle buluşuyor.

Filmin başrolünde Şebnem Hassanisoughi, Öykü Karayel, Çağlar Çorumlu, , Cemre Ebuzziya, Ercan Kesal, Nurhayat Demirkubuz gibi isimlerin yanı sıra ünlü yönetmeni de izleyeceğiz.

Son olarak başrolünü Engin Günaydın’ın üslendiği “Yeraltı” filmiyle yönetmen koltuğuna oturan Zeki Demirkubuz’un kariyerinin onuncu filmi olan Bulantı’nın çekimleri 2014 Mart ve Nisan aylarında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Zeki-Demirkubuz-Bulantı--bir-kare2

Önemli rollerini yönetmenin kendisi ile Şebnem Hassanisoughi, Öykü Karayel, Çağlar Çorumlu, Cemre Ebuzziya, Ercan Kesal ve Nurhayat Demirkubuz’un paylaştığı film bu hafta sinemalarda izleyiciyle buluşuyor.

Zeki-Demirkubuz-Bulantı--bir-kare

Bulantı filmi, birçok dizi ve tiyatro oyunlarında rol alan Öykü Karayel'in ilk sinema deneyimi…

Görüntü Yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin kurgusu ve Post-Prodüksiyon çalışmaları bir yıldan fazla bir sürede tamamlandı.

Fragman

Filmin konusu şöyle;  

Sevgilisiyle birlikte olduğu gece karısı ve küçük kızını trafik kazasında kaybeden Ahmet, “akıl-fikir işleri” yapan mühim bir şahsiyettir.

Kimseyi umursamayan, hiçbir şeyin önünde eğilmeyen biri olarak bu trajik olaydan pek etkilenmeden yaşamına devam eder ama bir süre sonra, görünürde bir sebep olmaksızın kendinde ve yaşamında bazı değişimler sezmeye başlar.

Küçük terslikler, tuhaf aksilikler art arda gelmekte, çok sevdiği kadınlarla arası bozulmakta, hayat karşısında zorlanmakta ve kendisinden beklenmeyecek zafiyetler göstermektedir.

Zeki-Demirkubuz

Zeki Demirkubuz;1964 yılında Isparta'da doğdu. Ortaokulu Isparta'da, Gönen Öğretmen Okulu'nda bitirdikten sonra İstanbul'a yerleşti. Liseye İstanbul'da başladıysa da ilk sömestreden sonra okulu bırakarak fabrika ve atölyelerde çalışmaya başladı. 1980 darbesinden sonra tutuklanıp üç yıl hapis yattı. Bu dönemde edebiyata ilgi duymaya başlayıp, Dostoyevski'yi keşfetti. Özellikle Suç ve Ceza'nın üzerindeki kalıcı etkileri o yıllarda oluştu. Tahliyesinden sonra Anadolu'nun çeşitli kentlerinde işportacılık yaptı. Askerliğini erteleyebilmek için okula dönmeye karar verdi ve liseyi dışarıdan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne girdi. Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten'in asistanlığını yaparak başladı. İlk uzun filmi C Blok'u (1994) çekene kadar çeşitli yönetmenlere asistanlık yaptı. Uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler, Demirkubuz'u Venedik Film Festvali'nde gösterilen ikinci filmi Masumiyet'le tanıdılar. Üçüncü filmi olan Üçüncü Sayfa, Türkiye'deki film festivallerinin yanı sıra Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri de dahil olmak üzere Avrupa'da yapılan çok sayıda film festivalinde gösterildi. Yazgı (2001) ve İtiraf (2001), 2002 yılında Cannes Film Festivalinin "Un Certain Regard" bölümünde gösterildi. Başrolünü de üstlendiği Bekleme Odası'nın (2003) ardından Masumiyet'in başlangıç öyküsünü anlatan Kader'i (2006), sonrasında Kıskanmak (2009) ve 'Yeraltı' (2012) filmlerini yaptı.


 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir