blank

Yunus Emre Paneli

Yunus Emre PaneliVefatının
700. Yılında
 
Yunus Emre
Paneli
 
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi bünyesindeki Tasavvuf Araştırmaları Merkezi ve Üsküdar Belediyesi işbirliğiyle Yunus Emre Paneli düzenlendi.
 
Yunus Emre PaneliVefatının 700. yılı dolayısıyla düzenlenen Yunus Emre Paneli’nde, Anadolu kültüründe şiirleriyle geniş yer bulan şairin hayatı, şiirleri ve fikirleri konuşuldu.
Yunus Emre Paneli
Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
 
Yunus Emre Paneli - Hasan Kamil YılmazPaneli yöneten İZÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, "Vefatının 700. yılı münasebetiyle Anadolu erenlerinden, bu toprakların bizim olmasını sağlayan. ve bizim olan bu topraklarda gönül dünyamızın izlerini sürmemize vesile olan büyüğümüz. üstadımız Yunus Emre Hazretlerini anlamak ve tanımak için buradayız." dedi.
 
Yunus Emre Paneli - Beşir AyvazoğluYunus Emre'nin ufkunun ve gönlünün bu topraklara sığmayacak kadar büyük olduğunu dile getiren Yılmaz. "Hizmeti, şöhreti bütün dünyayı tutmuş bulunan büyük bir sufi, büyük bir arif olan Yunus Emre. her ne kadar kendini ümmi olarak tanıtsa da onun irfanından ve ilminden hiç şüphemiz yok." dedi.
 
Yunus Emre Paneli - Mustafa UzunAhmed Yesevi, Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Yunus Emre'nin Anadolu topraklarının İslamlaşması konusunda büyük önem ve değer taşıdığını vurgulayan Yılmaz: "Yunus Emre'yi anlamak için onun şiirlerindeki güzel vurgularına bakmak, düşüncesinde neyi anlatmak istediğini görmek mümkündür." dedi.
 
blankYunus Emre'nin hayatına, fikirlerine ve şiirlerine ilişkin bilgi veren Yılmaz. tasavvufu bir yol olarak gören Yunus'un dervişliğinden beri hayatında doğruluğu temel esas aldığını belirttti. "Yunus'ta temelde Allah sevgisi merkeze alınmış bir tasavvufi anlayış vardır. Allah sevgisinin yanında cennet hayal ve ümitleri neredeyse önemsiz dereceye düşmektedir." değerlendirmesini yaptı.
 
"Bizim evimizde de Yunus Emre divanı vardı"
 
blankAraştırmacı-yazar Beşir Ayvazoğlu, "Edebiyat tarihimizi gözden geçirirken Yunus Emre ile ilişkisi olan kimi okuduysam 'Çocukluğumda annem, babam, dedem mutlaka Yunus ilahilerini okurlardı, biz o ilahilerin sesleri arasında büyüdük ve onlardan etkilendik, onlar bizim rüyalarımızı süsledi.' gibi ifadeler gördüm." dedi.
 
Yunus Emre Paneli - Enden DoğanAyvazoğlu, Yunus Emre'nin halk arasında çok muteber olduğunun altını çizdi. "Bizim evimizde de Yunus Emre divanı vardı. Annemin ve babamın en çok okuduğu kitaplardan biri Yunus Emre divanıydı, kış gecelerinde bize okurlardı." dedi.
 
Yunus Emre'nin çağlar boyunca gösterdiği etki ve üstlendiği misyonun önemine dikkati çeken Ayvazoğlu: "Benim hayal dünyam bu eserlerden dinlediklerimle şekillendi. Zaten asırlar boyunca bunlar okunurdu ve bu kitaplar müşterek kültürel kodlarımızı belirlerdi." değerlendirmesini yaptı. Ayvazoğlu, asırlardan bu yana halkın okuduğu, sevdiği, heyecanlandığı, tekke ve dergâhların da vazgeçilmez söz repertuvarı olan Yunus Emre'nin. aydınlar tarafından sonradan keşfedilen bir şahsiyet olduğunu anlattı.
 
Türk Yurdu mecmuasında ilk defa 1913 yılında Fuat Köprülü'nün Yunus Emre hakkında bir makale yazdığını anımsatan Ayvazoğlu: "Yunus'un keşfi buradan başladı. Yunus Emre, Fuat Köprülü tasvirinde saf Türkçeyi kullanan Müslüman Türklüğü temsil eden Türkmen hocası figürü olarak karşımıza çıktı." dedi.
 
Sonrasında 1940'lı yıllardan itibaren birtakım aydınların temsil ettiği bir grubun. Yunus Emre'yi bütünüyle tasavvuftan ve dinden soyutlayıp soyut insanlık ideali peşinde koşan hem hümanist hem de halkçı bir figür olarak. öne çıkardığını söyleyen Ayvazoğlu, "Ahmet Adnan Saygun o günlerde. Yunus Emre etrafında oluşan ilgi halesinden yararlanarek aslında kilise musikisinin bir formu olan oratoryo formunda bir Yunus Emre oratoryosu besteledi." dedi.
 
"Yunus Emre şiirlerinde herkes aradığını bulur"
 
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun: Yunus Emre şiirlerinin geçmişten bugüne hayatın pek çok alanında yer aldığını belirttti. "Yunus miri mal gibidir, orada herkes aradığını bulur." dedi.
 
Uzun, Yunus Emre şiirlerinin temcit, münacat, tesbihat ve zikir esnasında ayrıca kına gecesinde, gelin ve damat ilahisi olarak da okunduğunu. Anadolu'da hayatın her alanında yer bulduğunu anlattı.
 
Yunus Emre şiirlerinden örnekler veren Uzun, "Yunus Emre bu ilahi diye tanımladığımız şair ve mutasavvıfların dini maksatlarla didaktik veya lirik surette yazdığı ve yine şairlerin dini duygu ve formlarla bestelediği her formda Yunus Emre'nin ilahisi vardır. Bizim insanımız Yunus'ta her aradığını bulmuş, her düşündüğü şeyi Yunus'un sözleriyle gerçekleştirmiş." dedi.
 
Konuşmaların ardından sahneye çıkan Enden Doğan, icra ettiği tasavvuf müziği konserinde sevilen Yunus Emre ilahilerini okudu.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir