Ümit Türk’ün 2. Resim Sergisi

“İnorganik
Devinimler”
Ümit Türk’ün
2. Resim Sergisi
 
Galeri Soyut, 17 Kasım – 6 Aralık 2017 tarihleri arasında Ümit Türk’ün 2. kişisel resim sergisi “İnorganik Devinimler”i sanatseverler ile buluşturuyor.
 
Ümit Türk’ün “İnorganik Devinimler” adlı sergisi 6 Aralık’a kadar Galeri Soyut C salonunda görülebilir.
 
“Sanat, günümüze kadar gelen zaman çerçevesi içeresinde, birçok anlamda ve farklı niteliklerde karşımıza çıkmaktadır. Bu nitelikler devlet şekline, dine, siyasete ve kaygılara göre nesilden nesle şekil alır ve değişir; kendine farklı yollar bularak her zaman varlığını sürdürür.
 
Resim sanatını ele aldığımızda, bulunduğumuz dönemde resim sanatı hakkında sözler geride kalmış ve resim yapma eylemi durmuş olsa, toplum, resim sanatının eksikliğini ne kadar hisseder, insan yaşamında nasıl değişiklikler olur sorusunun cevabı aslında çağdaş resim sanatının varoluş nedenini bizlere söyler. Sanat eylemi bir uğraştır ve bu uğraş aslında zihnin soyut enerjisidir. Bu enerjiyi somutlaştırıp izleyiciyle köprü kuran birey sanatçıdır.
 
Bu bağlamda Türk, çalışmalarında nesne olarak manzara ve insanı ele alarak ‘’zaman ve değişim’’ sürecini inceleyerek hareketin oluşturduğu güçlü etkiyi soyutlaştırır. Nesneleri, öznel dünyasıyla bir sürece sokarak yaratı ürünlerini oluşturarak resimlerine aktarır. Değişen formları ve zamanı ele alan sanatçı, varoluştan bu yana oluşan değişim çeşitliliklerinin, izleyici üzerindeki fikir çatallaşmasını ve gelecek öngörülerini tetiklemesini amaç haline getirir.”
 
Ümit Türk; 1989 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlkokul ve Lise eğitimlerini burada tamamlamış olup, 2007’de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne girdi. 2012’de mezun olduktan sonra birçok sergide ve sanatsal organizasyonlarda yer alan Türk, Giresun Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat ve Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etmekte olup ve tez aşamasındaki çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Kişisel Sergiler:
2017 ‘’İnorganik Devinimler’’ Galeri Soyut / C Salonu – Ankara  
2014 ‘’Ütopik Katmanlar’’ Galeri Soyut / B Salonu – Ankara
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir