blank

Türkülerle Evde Kal Türkiye’m Konserleri

Türkülerle Evde Kal Türkiye’m Konserleri - Sümer EzgüSümer Ezgü'nün
Öncülüğünde
Türkülerle
Evde Kal Türkiye’m
Konserleri
 
Sümer Ezgü'nün öncülüğünde, sanatçıların Türkülerle Evde Kal Türkiye’m Konserleri ilgi görüyor.
 
blankTürk Halk Müziği'nin güçlü sesi Sümer Ezgü'nün öncülüğünde bir grup sanatçı, "Evde Kal" çağrısına destek amacıyla video konferansla bir araya geldi. Sosyal medya hesaplarından binlerce takipçi için canlı konser veriyorlar.
 
Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, sanatçı arkadaşlarıyla korona virüsü tedbirleri kapsamında sosyal izolasyonun önemine dikkati çekmek amacıyla evinden canlı yayınla konser veriyor.
 
Türkülerle Evde Kal Türkiye’m Konserleri - Melihat GülsesSümer Ezgü, Kovid-19 salgınıyla mücadelenin sürdüğü günleri, Antalya'daki evinde geçirmeye özen gösteriyor.
 
Ezgü, evde çalıp söylediği türküleri ise sağlık çalışanlarına ve evde kalan vatandaşlara moral vermek amacıyla sosyal medyadaki hesabından canlı paylaşıyor.
 
Ezgü'nün ev konserlerine, video konferansla bağlanan sanatçı arkadaşları Melihat Gülses ve Tuncay Kurtoğlu eşlik ediyor. Bazı müzisyenler de bu konserlere bağlama, ney, davul, piyano, çello ve keman gibi enstrümanlarıyla bulundukları yerden destek veriyor.
 
blankBeraber ve solo türkülerin canlı seslendirildiği, "Türkülerle Evde Kal Türkiye’m" sloganı ile başlatılan etkinlik, binlerce takipçinin beğenisini kazanıyor.
 
Konserler sırasında dinleyicileriyle etkileşim halinde olan Ezgü, Kovid-19 tedbirlerine uyulması ve mümkün olduğunca evlerden çıkılmaması gibi uyarılarda da bulunuyor.
 
Türkülerle Evde Kal Türkiye’m Konserleri - Tuncay Kurtoğlu"İnsanları müzikle bütünleştiriyoruz"
 
Sümer Ezgü, pandemi sürecinde sanatın ve müziğin, toplum için ne kadar değerli olduğunun daha iyi anlaşıldığını söyledi.
 
Ezgü, Kovid-19'la mücadele sürecinde sanatçıların da "Evde Kal" çağrısına uyduğunu ancak üretimlerinin sürdüğünü belirtti. Sanatçı arkadaşlarıyla bir araya gelerek canlı konserler düzenlediklerini söyledi.
 
"Ümitsiz olunan anlarda bile, yaptığımız müzikle insanları bütünleştirmeyi amaçlıyoruz." diyen Ezgü, farklı şehirlerden online bağlanan solist ve müzisyenlerle takipçilerin beğenisini kazanan çok güzel konserler verdiklerini dile getirdi.
 
Ezgü, "Bu konserlerimizde müzisyen Mahmut Abra'nın bestelediği Nazım Hikmet'in 'Hastalar, kardeşlerim iyileşeceksiniz. Ağrılar, sızılar dinecek.' şiirini de müzisyen arkadaşlarla uzaktan söyledik. Bize umut veren bir şiir ve bunu seslendirmemiz, bu koronavirüs günlerinde bir kazanç oldu." diye konuştu.
 
"Telefon, bilgisayar başında konser veriyoruz"
 
Ezgü, dünyada amatör de olsa internet ortamında televizyonculuk yapılmaya çalışıldığını dile getirdi. Eskiden konserleri sahnelerde verirken, artık telefon ve bilgisayar başında konser düzenlediklerini belirtti.
 
Ezgü, canlı yayınlarının dünyanın her yerinden takip edildiğine dikkati çekti:
 
"Belki bunlar 5-10 sene sonra olacaktı ama şimdi korona virüsü salgınıyla bu süreç daha da hızlandı. Şaşırtıcı bir şekilde insanlar arasında bir iletişim var, bu bizi de mutlu ediyor. Canlı yayında istekler hemen karşılanıyor, vermek istediğimiz mesajları anında dinleyiciye iletiyoruz. Sanal ortamda yaptığımız konserler, bizim yüz yüze yaptığımız konserlerden daha fazla kişiye, dünyanın dört bir köşesindeki geniş kitlelere ulaştı. Dünyanın her yerine, televizyon programındaki gibi aynı anda binlerce, milyonlarca kişiye ulaşıyoruz ve gerektiğinde karşılıklı konuşabiliyoruz. Diğer yandan bu süreçte değerlerimizi, ülkemizi ve doğanın kıymetini bilmemiz gerektiğini gözden geçiriyoruz."
 
Ezgü, salgın öncesi çocuklarla "Leblebi koydum tasa" türküsünü seslendirdiğini ve klipini de çektiklerini hatırlattı. İnternet ortamında yayınlanan bu eserin de bu süreçte ilgiyle karşılanmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.
 
Türkülerle Evde Kal Türkiye’m Konserleri

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir