Talat Ayhan’ın 4. Kişisel Resim Sergisi

“Şa-kül” 
 
Talat Ayhan’ın
4. Kişisel
Resim Sergisi
 
Galeri Soyut, 17 Kasım – 6 Aralık 2017 tarihleri arasında Talat Ayhan’ın 4. kişisel resim sergisi “Şa-kül”ü sanatseverler ile buluşturuyor.
 
Talat Ayhan’ın “Şa-kül” adlı sergisi 6 Aralık’a kadar Galeri Soyut A salonunda görülebilir.
 
Şa-kül

“Onca yanlışın arasında olması gerektiğine inandığım, inatla hep dünyanın merkezine uzanan, ördüğün duvarların onun kılavuzluğunda ancak dik durabildiği, evrensel doğrunun sembolü şakül. Resimlerimdeki figürlerin bildiği ve belki bana fısıldarlar umuduyla resmettiğim.
 
Yanıp, yanılıp bulmak, sonra bulduğuna yanmak. Senaryosu çoktan yazılmış bir kurgunun içinde eski bir bronz ve ipin aciz kalan ortaklığı. İnandığımız doğrular yer değiştirip durur hep. Figürlerin yüzüne yansıyan da bu hayal kırıklığı ve belki acizliğin hüznü.
 
Çok uzaktan uzaydan bakın insana. Baş edemeyeceği doğa kanunlarını, anlam veremediğim bir özgüvenle kendince yeniden yazmaya çalışırken, o mükemmel mekanizmanın belki de en gereksiz parçası olduğunu bilmeden, ona hükmetmeye ve kendince yeniden biçimlendirmeye çalışırken yarattığı kaosu düşünün.
 
Gerçeği bilsen ne fark eder ki?”
 
Talat Ayhan; 1974 yılında Samsun’da doğdu.
1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.
1998 Yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde Sahne Ressamı olarak göreve başladı.
2005 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde Baş Ressamlığa yükseldi. ”Bengisu” (Türk Dünyası Müzik Topluluğu),  ”Bir Yaz Gecesi Rüyası” (Modern Dans Topluluğu), ”Sihirli Dünya”(Çocuk müzikali) , “Eczacı” (Operet), “Cinderella” (MDT), “Bir Tenor Aranıyor” (Operet), “Arda Boyları” (MDT), “Coppelia” (Bale), “La Boheme” (Opera) gibi eserlerin sahne ve dekor tasarımlarını gerçekleştirdi.
Sanatçı halen aynı kurumdaki görevine ve sanat alanındaki çalışmalarına Ankara’da devam etmektedir.
 
Kişisel Sergiler:
2017 ”Şa – kül’’ Galeri Soyut / A Salonu – Ankara.
2014 ‘’Nocturne’’ Galeri Soyut / C Salonu – Ankara.
2005 Türk-Amerikan Derneği – Ankara.
2000 The British Council – Ankara.
 
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir