blank

Seyhan Yılmaz “Gölgesinde” Seramik Sergisi

blankGaleri Soyut
A Salonunda
 
Seyhan Yılmaz
“Gölgesinde”
Seramik Sergisi
 
Seyhan Yılmaz, ‘Gölgesinde’ isimli seramik sergisi ile 21 Temmuz – 5 Ağustos 2017 tarihleri arasında Galeri Soyut A salonunda sanatseverler ile buluşuyor.
 
“Gölgesinde uyunur, gölgesine sığınılır, gölgesinde dinlenilir ve gölgesinde buluşulur…

Çınar olur, ardıç olur, şimşir olur, sofralarda kaşık olur, bebeklere beşik olur ağaçlar… 

blankModernitenin beton yığınları haline getirdiği kentleşme olgusu içine sıkışmış ağaçlar, nefes almamızı sağlayan, fakat nefes alamayan ağaçlar…
 
Hayat kaynağımız olan ağaçlar, sanatçı Seyhan Yılmaz’a ilham vermiş, topraktan var olan ağacı çağdaş bir yorumla, yine toprakla şekillendirmiştir.
 
blankSeramik esere dönüşen ağaçlar; dallarıyla, gövdesiyle ve gölgeleriyle, bilinçaltında izleyiciyi kozmik bir doğa gezintisine davet etmektedir.
 
Sanatçı, çoğunlukla porselen çamuru kullandığı eserlerini ajur tekniği ile yapmış olup, söğüt, çınar, kayın gibi ağaç türlerini ele almıştır.
 
blankYılmaz’ın eserlerinde ağaçlar iki boyutlu yüzeylerde ajur ve rölyef olarak karşımıza çıktığı gibi üç boyutlu geometrik biçimler halinde de görülmektedir.”
 
blankSeyhan Yılmaz; 1968 yılında Yozgat’ta doğdu. 1994 yılında Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü Seramik Anabilim Dalında Lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Anasanat Dalında Yüksek Lisans, 2008 yılında ise Sanatta Yeterlik derecesini aldı. 2015 yılında Plastik Sanatlar/Seramik alanında  Doçentlik unvanını aldı.
 
blankUlusal ve uluslararası bienal, trienal  ve birçok karma sergiye katılan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışındaki sempozyumlarda davetli sanatçı olarak yer aldı. Sanatçının beş kişisel sergisi ve dört özel ödülü bulunmaktadır. Yurtdışında Rusya/Irkutsk Seramik Müzesi başta olmak üzere, Malezya, Romanya, Arjantin gibi ülkelerin yanı sıra yurtiçinde özel ve kamu koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır.
 
Halen, Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Seramik Bölümü’nde öğretim üyesi olan sanatçı, aynı zamanda Seramik Bölüm Başkanlığı görevini de yürütmektedir.
 
blankKişisel Sergileri
 
2014- “İçe Bakış” Seramik Sergisi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Sanat Galerisi, (TESK) (14-22 Mart 2014), Ankara.
 
2012- “Çini ve Seramik Sergisi” Kastamonu Valiliği, İl kültür ve Turizm Müdürlüğü, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi, (23-30 Ağustos 2012), Kastamonu.
 
2008- “Seramik Sergisi”, Kastamonu Üniversitesi, 3 Mart Konferans Salonu, (26–30 Mayıs 2008), Kastamonu.
 
2000- “At Başlı Seramikler”, Yozgat Birinci Sürmeli Festivali, Yozgat Valiliği Kültür Merkezi Sergi Salonu, (10–15 Haziran 2000), Yozgat.
 
2000- “Tierkopfkeramiken”, Interkulturellen Woche 2000 Mainz, (1-18 Eylül 2000), Mainz/Almanya.
 
Ödülleri
 
2016- “The 1st Ural Triennial of Decorative Art International Exhibition Project (13.10.2016-04.11.2016), “Usta Kategorisinde 1. Derece Diploma” Ekateringburg/ Rusya
 
2014- “Biennial of Miniature Art” West University of Timisoara, Faculty of Arts and Design, “Seramik Başarı Ödülü” Timișoara/ Romanya.
 
2014- III. Baikal Ceramystica International Art Ceramics Symposium, “Üretim Performans Ödülü” Irkutsk/ Rusya.
 
2013- V. Biennial Internacional Del Mosaıco Contemporaneo, Asociacion Cultural Rumbo, “Mansiyon” Buenos Aires/Arjantin.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir