blank

Salgın Sürecinde Çekilen Karantina Filmi

Salgın Sürecinde Çekilen Karantina FilmiSalgın Sürecinde
Çekilen
Karantina Filmi
Yayında
 
Karantina altındaki bir komiserin bir cinayetten yola çıkarak seri cinayetleri gün yüzüne çıkarmasını anlatan salgın sürecinde çekilen Karantina filmi yayında
 
Ramazan Ekmekçi ve Tuğçe Kayaarası’nın birlikte yönettiği 50 dakikalık orta metrajlı filmin çekimleri, iki oyuncu bile yan yana gelmeden tamamlandı.
 
Salgın Sürecinde Çekilen Karantina FilmiAdana'da 15 kişilik ekip, salgın sürecinde filmin tamamını cep telefonu kamerasıyla çekti. "Karantina" adlı filmin büyük bölümünü oyuncuları kayda aldı.
 
blankKorona virüsü tedbirleri kapsamında uygulanan seyahat kısıtlaması nedeniyle İstanbul'dan kente gelemeyen filmin ortak yönetmeni Tuğçe Kayaarası ve görüntü yönetmeni Emrah Alp de cep telefonuyla görüntülü görüşme yoluyla ekibe dahil oldu.
 
"Çekimlerimizi 8 günde tamamladık"
 
blankFilmin yönetmenlerinden Ramazan Ekmekçi, virüsün yayılma hızının kendilerini korkuttuğunu söyledi.
 
Ekmekçi, oyunculardan bazılarının kendisiyle yüz yüze gelmeden çekimlere dahil olduğunu aktardı:
 
"Bir araya gelemediğimiz oyuncularımıza senaryoları mail yoluyla gönderdik. Oyuncularımızın çoğu kendi sahnelerini cep telefonlarının kamerasıyla çekip bizlere gönderdiler. Filmin sadece bir sahnesinde bazı oyuncular bir araya geldi. Onun dışındaki hiçbir sahnede iki oyuncumuz bir araya gelmedi. Bazı sahnelerde aynı ortamda gibi görünen iki karakterin çekimlerini farklı mekânlarda ve farklı zamanlarda gerçekleştirdik. Olabildiğince oyuncularımızı bu riskten uzak tutmak istedik. Çünkü salgının boyutunun nereye varacağını bilemiyorduk. Oyuncularımızın da fedakârlığı sayesinde çekimlerimizi 8 günde tamamladık. Filmimiz 50 dakikalık orta metraj bir film olarak hazırlandı ve bir sosyal medya platformu üzerinden yayınlanmaya başlandı."
 
Ekmekçi, görüntü ve ışık düzenlemeleri konusunda da İstanbul'daki deneyimli iki isimle cep telefonuyla iletişime geçerek destek aldıklarını aktardı. Ekmekçi, projede teknolojinin bütün imkânlarını sonuna kadar kullanmaya çalıştıklarını dile getirdi.
 
İstanbul'dan görüntülü görüşmeyle destek
 
İstanbul'daki filmin ortak yönetmeni Tuğçe Kayaarası da Karantina filminin konusu itibariyle son dönemlerin en cesur ve özgün filmi olduğunu söyledi.
 
Çekimlerin devam ettiği süreçte uygulanan seyahat yasağı ve sokağa çıkma kısıtlamasına da değinen Kayaarası, "Bu kadar çok olumsuzluğa rağmen filmimizi çekmeyi başardık. Oyuncularımız da ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Bizler de yanlarına gidemezsek de bulunduğumuz yerden kendileriyle irtibat kurarak neler yapmaları gerektiğini anlattık. Bu proje benim için çok iyi bir deneyim oldu." dedi.
 
Kendi sahnelerini iki cep telefonuyla çekti
 
Filmde "komiser Abbas İltepe" rolündeki başrol oyuncusu Şahin Sarsu ise dizi ve film çekimlerinin dahi durma noktasına geldiği bir dönemde projenin önüne çıktığını belirtti.
Salgın Sürecinde Çekilen Karantina Filmi
Sarsu, kendisiyle ilgili sahnelerin çekiminde iki cep telefonundan yararlanıldığını anlattı:
 
"Uzak plan görüntümü başkası çekerken, yakın plan görüntümü ise ben kayda aldım. Daha önce dizi ve sinema film çekimlerinin yapıldığı setlerde bulundum ama ilk defa karşımda oyuncu olmadan kendi sahnemi çekerek rol verdim. Çekimlerde kullanmayı planladığımız bir ev vardı ve buranın sahibi virüse yakalandığı değerlendirilerek evinde karantinaya alınınca bu mekândaki çekimlerimizi yapamadık. Daha sonra bulduğumuz başka bir mekânda çekimlere başladık. Film yayınlandı ancak içinde bulunduğumuz şartlardan ötürü hala ekipteki bazı arkadaşlarımızla bir araya gelip tanışamadık."
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir