Roger Von Gunten Sergisi CerModern’de

Kırılma Akımının
Son Temsilcilerinden
 
Roger Von Gunten Sergisi
CerModern'de
 
Diego Rivera ve Rufino Tamayo gibi ülkemizde de tanınan sanatçıların başlatmış olduğu The Rupture (Kırılma) akımının son temsilcilerinden sanatçı Roger Van Gunten'in ''Edén'' isimli sergisi 8 Haziran- 30 Temmuz tarihleri arasında CerModern'de sergileniyor.
 
Kendine has resimsel hayal gücünü, eşsiz renk kullanımı ve güçlü çizgilerle Çağdaş Meksika Batılı Sanatı içinde sahip olduğu yeri kendisine kazandıran kendine has mizacı ve adı geçtiğinde ciddi anlamda ayırt edici olmasını sağlayan yaratıcı üslubuyla elli yılı aşkın süredir pekiştirmekte olduğu üretimlerinden oluşan sergi, sanatçının farklı ölçülerde 20 adet çizimlerinden ve akrilik resimlerinden oluşmakta. Sergi 8 Haziran ve 30 Temmuz tarihleri arasında Ankara’da CerModern Hub Sanat Mekan'da ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.
 
Roger von Gunten; 1933 yılında Zürih, İsviçre'de doğdu. Zürih'teki Kunstgewerbeschule Okulu'nda resim ve grafik tasarım eğitimi gördü. Meksiko'daki Iberoamericana Üniversitesi'nin metal bölümüne kaydını yaptırdı. Şimdiye kadar seksenin üzerinde kişisel sergi açmıştır; bunların en yenileri şunlardır:
2008 yılında, Meksiko'daki Eski Arzobispado Sarayı, şimdiki SHCP Sanat Müzesi'nde sergilediği "Paraísos inventados" (Dizmece Cennetler) ve "Azul nopal" (Mavi Nopal) adlı sergiler.
2012 yılında Guanajuato, Iconográfico del Quijote Müzesi'nde sergilediği "Los instantes de la memoria" (Belleğin Anları). Ayrıca altmışın üzerinde kolektif sergide yar almıştır. Bunlardan en öne çıkanlar: her ikisi de Ruiz-Healy Art, Sacramento, California,ABD'de, 2008'de gerçekleştirilen "The language of landscape: Contemporary views of the Americas" (Manzaranın Dili: Amerikaların Güncel Görünümleri)ve "COLOR | LINE | FORM: Abstract art from Latin America" (RENK| ÇİZGİ|BİÇİM: Latin Amerika'dan Soyut Sanat) sergileridir. Kendisi 1998'den bu yana FONCA (Ulusal Kültür ve Sanat Fonu) bünyesindeki Sistema Nacional de Creadores de Arte (Uusal Sanatçılar Ağı) üyesidir. 1978 yılında Pago en Especie Koleksiyonu içerisinde yerini almıştır.
 
The Rupture (Kırılma)
 
1940'lı yıllarda ekonomik güçlenmeyle beraber ülkenin "Modernizasyonu" dönemin sanat piyasasının hareketlenmesine sebep olmuştur. Estetik duruştan çok görsel anlatımı yenilemek, bunları ifade etmek için sosyal ve hassas mekanlar elde etmek ve sosyal içeriğin değersiz söylemlerini ortadan kaldırmak için bir direniş yaklaşımı oluşmuştur. Kariyerlerine 1950'lerde başlayan bir grup genç sanatçı Rupture (Kırılma) ismi verilen bir grup oluşturmak için bir araya gelmişlerdir. Kendilerini 20.yüzyılın ilk yarısındaki görsel sanatlara yüklenmiş milliyetçi zorunluluktan kurtararak, yeni dilleri ile daha objektif bir şekilde iç meselelerini konuşabilmişler. Bu da daha geniş bir öneri mozaiği sağlamıştır. Böylece 1960'larda Kırılma dönemi sanatçıları Meksika sanatındaki pozisyonlarını sağlamlaştırmışlar ve bugün halen açık olan bir yol açmışlardır.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir