blank

Resimlerle Kadına Şiddeti Anlattı

Resimlerle Kadına Şiddeti Anlattı ÖZLEM ŞERANRessam
Özlem Şeran
Resimlerle
Kadına Şiddeti
Anlattı
 
Kadına şiddet temasıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 14'üncü kişisel sergisini açan ressam Özlem Şeran resimlerle kadına şiddeti anlattı.
 
Ressam Özlem Şeran, dünya genelinde artan kadına yönelik şiddet temasını tuvallerine taşıdı.
 
Resimlerle Kadına Şiddeti Anlattı ÖZLEM ŞERANŞeran, “kadına şiddeti” kadınların ve çocukların bakışlarına, mimiklerine yansıyan üzüntülü ifadelerle resmetti.
 
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu olan Şeran, evinin bir bölümünü atölyeye çevirerek çocukluk tutkusu olan resim sanatı çalışmalarını sürdürüyor.
 
Resimlerle Kadına Şiddeti Anlattı ÖZLEM ŞERANKadına şiddet temasıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 14'üncü kişisel sergisini açan Şeran, dünyanın dört bir yanındaki kadın ve çocuğu, siyahi, beyaz, yaşlı, genç ayırt etmeden tuvaline yansıttı.
 
blankResimlerinde, şiddeti kadınların ve çocukların bakışlarına ve mimiklerine yansıyan üzüntülü ifadelerle anlatan Şeran, 35 yağlı boya çalışmasını sanatseverlerle buluşturdu.
 
Son sergisi hakkında bilgi veren Şeran, dünyada kadınlara yapılan haksızlığı ve şiddeti, kadınların yüzüne yansıtarak anlattığını söyledi:
 
blank“Sanat hayatıma at resimleri yaparak başladım. Daha önce, 12 kez kişisel sergi açtım. Son dönemde, ülkemizde artan kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla, bir yıldır, kadın ve çocuk portreleri yapıyorum. Resimlerimde, kadına şiddet yerine şefkat vurgusunu çiziyorum. İstiyorum ki, kadına karşı eller, şiddet değil şefkat ile kalksın.”
 
blank"Şiddet, sadece bedensel değil psikolojik olarak da yapılıyor. Resimlerimin bazılarında bir erkek eli var ama o el kadına yetişemiyor ve dokunamıyor. Ama kadınların gözlerinde hüzün var. Şiddetin bu kadar arttığı bir dönemde kadınların ruhundaki hüznü ve bıkkınlığı gözlerindeki hüzünle aktarıyorum." diyen Şeran, çocukları konu alan resimler de yaptığını söyledi.
 
Şeran, kadınların çok güçlü olduğunu ve pes etmemeleri gerektiğine işaret ederek, "Kadınlar, şiddeti affetmemeli. Kadınlara tavsiyem ayakları üzerinde durmalı ve kendilerine mazeret üretmemeli. Ben evime atölye kurdum ve çalışıyorum, isterse kadın her şeyi yapar. Yeter ki istesin." dedi.
 
Şeran, Ankara’da Panora AVM Sanat Merkezi'nde açılan sergide, sadece kadın ve çocuk temalı canlı renklerle oluşturduğu yağlı boya tabloları resimseverlerle buluşturduğunu söyledi.
Resimlerle Kadına Şiddeti Anlattı
Sergi 20 Mart tarihine kadar görülebilecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir