blank

Paramparça Filmi Sinemalarda

blankYönetmen
Fatih Akın’ın
Paramparça filmi
Sinemalarda
 
Yönetmen Fatih Akın’a Altın Küre kazandıran Paramparça filmi Türkiye’de sinemalarda.
 
blankYönetmen Fatih Akın’ın son filmi “Paramparça/ In The Fade”, 75. Altın Küre Ödül Töreni’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” Altın Küre Ödülü’ne layık görüldü.
 
 Başrolünde Diane Kruger’ın yer aldığı film, Türkiye’de 2 Şubat’tan itibaren sinemalarda
 
blankYönetmen Fatih Akın, Beverly Hills’te düzenlenen tören sonrası yaptığı açıklamada “Buralarda olmak çok güzel. Adaylık zaten benim için ödüldü. Diane olmasaydı bunu başaramazdım. İnşallah Oscar’da da oluruz. İlginç olan şey şu; şimdiye kadar yaptığım en kişisel filmim beni en ileriye götüren film oldu.” dedi.
 
blankDiane Kruger ise, “Bu filmde yer almak hayallerimin gerçeğe dönüşmesini sağladı… Hayallerimdeki yönetmenle çalışma fırsatı buldum, çok gururluyum.” ifadelerini kullandı.
 
blankFilmin senaryosunu avukat Hark Bohm ile birlikte yazan Fatih Akın, daha önceki bir röportajında hikâyeyi bir Neo-Nazi grubunun işlediği cinayetlerden yola çıkarak oluşturduğunu anlatmıştı. Fatih Akın, "Türk kökenli olduğum için bu olaylar bende derin bir şok etkisi yarattı ve kardeşim de Hamburg'da bu cinayete kurban giden birini tanıyordu. Bu yüzden Paramparça'nın hikâyesinde bu olaylardan yola çıktım" demişti.
 
Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde de büyük övgü toplayan “Paramparça”, Diane Kruger’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirmişti. Akın’ın “Bir yumruk gibi çarpıyor. Sevseniz de, sevmeseniz de kesinlikle kalbinizi yakacak.” şeklinde nitelediği film, aynı zamanda Almanya’nın bu yılki Oscar adayı…
 
Filmin konusu
 
Fatih Akın’ın Altın Küre Ödülü kazanan, Oscar yarışındaki yeni filmi Paramparça / In The Fade, eşi Nuri (Numan Acar) ve 6 yaşında oğlunu bir patlamada kaybeden Katja’nın (Diane Kruger) hikâyesini anlatıyor.
 
Tüm hayatı alt üst olan Katja’nın tek isteği, bu terör saldırısını kimlerin neden yaptığını öğrenmektir. Saldırının ırkçı motifleri en başta göz ardı edilse de, ortaya çıkan deliler Neo-Nazi bağlantılarına işaret eder.
 
Fakat mahkeme delilleri yetersiz bulup zanlılara ceza vermeyince Katja’nın yası, öfke ve intikam duygusuna dönüşmeye başlar. Hayatına dair her şeyi yaşadığı kayıpla birlikte arkasında bırakan Katja, kendi adaletini sağlamak adına yollara düşer.
 
Yılın merakla beklenen filmlerinden Paramparça, Fatih Akın’ın güçlü sineması ve Diane Kruger’in Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazanan olağanüstü performansıyla etkisi uzun süre unutulmayacak bir film.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir