blank

Odunpazarı Modern Müze Ziyaretçilerin Gözdesi

Odunpazarı Modern Müze Ziyaretçilerin GözdesiKültür ve Turizm Bakanlığı
2019 Özel Ödülü
 
Odunpazarı Modern Müze
Ziyaretçilerin Gözdesi
 
Odunpazarı Modern Müze Ziyaretçilerin GözdesiÖdüllü Odunpazarı Modern Müze normalleşme süreciyle ziyaretçilerin gözdesi oldu
 
Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde, tarihi evlerin arasında inşa edilen Odunpazarı Modern Müze, korona salgını nedeniyle kapattığı kapılarını, 1 Temmuz'da yeniden açmasının ardından 10 bin 629 ziyaretçi ağırladı.
 
Odunpazarı Modern Müze Ziyaretçilerin GözdesiMüze, Osmanlı kubbe mimarisi, geleneksel Japon ve Odunpazarı sivil mimarisinden esinlenerek Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates tarafından tasarlandı. Müze, 7 Eylül 2019'da ziyarete açılmasından bu yana müze sanatseverlerden ve kentin ziyaretçilerinden büyük ilgi görüyor.
 
blankKoleksiyoner Erol Tabanca'nın kurucusu olduğu müze, 4 bin 500 metrekarelik çağdaş sanat alanına sahip bulunuyor.  Müze’de daha çok resim ve heykel sergileniyor.
 
blankMüze ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2019 Özel Ödülü'ne layık görüldü.
 
Hizmet vermeye başladığı günden ziyarete kapatıldığı 16 Mart'a kadar 150 binden fazla kişiyi ağırlayan Odunpazarı Modern Müze, bir araya getirdiği dijital içerikleriyle de sanatseverlerin ilgisini çekiyor.
 
blankKontrollü sosyal hayat süreciyle 1 Temmuz'da yeniden kapılarını açan müze, şu ana kadar 10 bin 629 sanatsever tarafından ziyaret edildi.
 
Müzenin İletişim Direktörü Bengü Kırkız Ergüven, salgın nedeniyle hem personel hem de ziyaretçi sağlığı için önlemler aldıklarını söyledi.
 
Ergüven, "Müzeye bir defada aldığımız ziyaretçi sayısını 4'te 1 kısıtladık. Aynı anda müze içinde en fazla 80 ziyaretçi bulunabiliyor. Havalandırma sistemimizde yüzde 100 taze hava kullanıyoruz." dedi.
 
Ergüven, ziyaretçilerin birbiriyle karşılaşmaması ya da yakınlaşmaması amacıyla rota oluşturduklarını dile getirdi: “Müzenin hemen hemen her noktasında dezenfektanlar bulunuyor. 1 Temmuz'dan itibaren 10 bin 629 kişi Odunpazarı Modern Müze'yi ziyaret etti. İnsanlarda pandemi sürecinin ardından yaşanan normalleşmeyle güvenli ve rahatlıkla gezebilecekleri mekanlara karşı ilgi başladı. Odunpazarı Modern Müze'de bunun yansımalarını görüyoruz." dedi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen 2019 Özel Ödülü'nün önemine vurgu yapan Ergüven, bundan büyük onur duyduklarını anlattı.
 
Bengü Kırkız Ergüven, "Yakın zamanda İngiltere'de düzenlenen Museum and Heritage Awards'ın kısa listesine kalan 5 müzeden biriyiz. Eylül ayında sonuçlar açıklanacak. Güzel bir haber alacağımıza eminiz. Logo tasarımı alanında ödül aldık. Hem yerel de hem de ülke çapında çeşitli ödüllere layık görüldük." dedi.
 
Ergüven, müzede "Vuslat" başlıklı serginin sanatseverlerle buluşmaya devam ettiğini, Ekim ayında yeni bir serginin açılışını gerçekleştireceklerini söyledi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir