Neşet Ertaş İçin Anma Etkinlikleri

neset-ertas-anma-etkinlikleri"Bozkırın Tezenesi"
Bozlak Ustası 
Neşet Ertaş’ı
Anmak  İçin
Vefatının
4. Yıldönümünde 
Kırşehir'de
Bir Dizi Etkinlik
Düzenlenecek
 
Fotoğraf Sergisi | Konferans | Konser
 
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, yaptığı yazılı açıklamada, 4 yıl önce vefat eden Neşet Ertaş için 26 Eylül'de bir dizi etkinlik yapılacağını belirtti.
 
Bağbaşı Mezarlığı'ndaki mevlit programının ardından bozlak ustasının fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisinin açılacağını ifade eden Bahçeci, Kültür Merkezi'nde Neşet Ertaş ve yaşamının anlatılacağı konferans düzenleneceğini aktardı.
 
Ertaş'ın çok büyük acılar yaşadığını ve garip olarak bu dünyadan ayrıldığını vurgulayan Bahçeci, şunları kaydetti:
 
"Neşet Ertaş'ı, vefatının dördüncü sene-i devriyesinde rahmetle, minnetle yad ediyoruz. Ertaş çocukluğundan itibaren çok büyük acılar, ayrılıklar, yeri doldurulmaz kayıplar ve tarifi mümkün olmayan yoksulluk yaşadı. Kendi de bunu dizelerinde ifade ediyordu. Garipti, garip yaşadı, bir garip olarak 4 yıl önce aramızdan ayrıldı. Hakk'a yürüdü. 'Bir ayrılık, bir yoksulluk, bir de ölüm' diyordu. Hiç kuşkusuz, bizi sessiz bıraktı. Tesellimiz şu ki inşallah çocuk yaşta kaybettiği annesi Döne'ye, babası Muharrem Ertaş'a, nice sevdiğine, en önemlisi de aslına kavuştu."
 
Bahçeci, anma programı hakkında şu bilgileri verdi:
 
"Bu toprakların sessiz haykırışını bozlaklarıyla taşıyan ustayı anmak için 26 Eylül 2016 Pazartesi günü Bağbaşı Mezarlığı'nda kabri ziyaret edilecek. Ahi Evran Veli Camii'nde Kur'an-ı Kerim ve mevlit okunmasının ardından Ahi Evran Külliyesi sergi salonunda Neşet Ertaş fotoğrafları sergisi açılacak. Kültür Merkezi Salonu'nda Neşet Ertaş ve yaşamının anlatılacağı bir konferans düzenlenecek. Büyük üstat için aynı gün Cacabey Meydanı'nda Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu bir konser verecek. Programımıza tüm Kırşehirlileri davet ediyorum."
 
Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012'de İzmir'de vefat etmiş, bir gün sonra Kırşehir'de toprağa verilmişti.
 
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir