blank

Müzik Sanatçısı Sait Altun Vefat Etti

blankMüzik Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Zazaca (Kırdkî)
Besteleriyle Ünlü
Müzik Sanatçısı
Sait Altun Vefat Etti
 
blankZazaca (Kırdkî) besteleriyle, şarkılarıyla ünlü, Bingöllü, Zaza, müzik sanatçısı Sait Altun blankhayatını kaybetti.
 
Sanatçının vefat haberini arkadaşı müzik sanatçısı Mehmet Boğatekin facebook’tan duyurdu. “Yıllarca müziklerini severek dinleyip keyif aldığım, değerli sanatçı büyüğüm hemşehrim Said Altun'un vefat ettiği haberini büyük bir üzüntü ile duymuş bulunmaktayım. Merhuma Allah'tan rahmet kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyorum” diye yazdı.
 
blank1966 yılında müzik çalışmalarına başlayan Sait Altun, 5 yıllık amatörlük döneminden sonra Hakkı Bulut ve Kenan Temiz gibi sanatçılarla çalıştı. İlk plağını 1972 yılında çıkaran Altun'un yıldızı bu tarihten itibaren parlamaya başladı.
 
7 plak ve 13 kaset sahibi olan Altun,  yaklaşık olarak 40 yıl boyunca besteler yaptı ve bu bestelerini yıllarca Türkiye ve Avrupa sahnelerinde seslendirdi.
 
blankSes sanatçılığını ilerleyen yaşına rağmen düğün salonlarında şarkı söyleyerek sürdüren Altun'un maceralarla dolu bir hayatı oldu.
 
4 ayrı dilde şarkı söyleyebilen Altun, gençlik döneminde birçok ünlü sanatçıyla Türkiye ve Avrupa'da sahne aldı.
 
En yakın arkadaşı şarkıcı Kenan Temiz de ölünce 1990'lı yılların başlarında memleketine dönen Altun, burada arkadaş gruplarıyla yine müzik çalışmalarını sürdürdü.
 
Yaşlanınca baba mesleği olan kadayıfçılığa geri döndü.  Altun, kendisiyle yapılan bir röportajda kendisi sahneye çıktığında İbrahim Tatlıses'in inşaat işçisi olduğunu hatırlatarak, "ama onun kadar şanslı olamadım " diye konuşmuştu.
 
blankAltun, aynı röportajda "O günlerin geri gelmesini çok isterdim. Yıllar boyunca ses sanatçılığı yaptım. İstanbul'da sahnelere çıktım. Ünüm Türkiye sınırlarını aştı. Hayranlarımın hücumuna uğruyordum. Tabi şimdi artık yaşlandık. Ama sesimden hiçbir şey kaybetmedim" demişti.
 
1980'de Diyarbakırlı bir kızla evlenen Sait Altun'un bu evlilikten 7 çocuğu oldu. Ancak bir yandan evliliğini sürdüren Altun 1986 yılında çıktığı Almanya turnesinden kendisini izlemeye gelen Fransız Matina Fernavile'ye de gönlünü kaptırdı. Altun, 12 yıl beraber yaşadığı Fransız sevgilisinin hastalanıp ülkesine dönmesinin ardından Diyarbakırlı eşine ve çocuklarına döndü.
 
SAİT ALTUN
Emîr Şı – Ömür Gitti (Kırdkî –Zazaca)
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir