blank

Mitolojik Ada’nın Efsaneleri Tiyatroda

blankGiresun Adası'na
Gelen Turistler İçin
Mitolojik Ada'nın
Efsaneleri Tiyatroda
 
blankDoğu Karadeniz'de üzerinde insan yaşayabilen tek ada olan Giresun Adası'na gelen turistler, adada karşılaştıkları tiyatro gösterileriyle adeta tarihe tanıklık ediyor.
 
blankAda, Amazon kadınlarının yaşadığı ve Herkül'ün altın postu aramak için adaya geldiği gibi mitolojik hikâyeleriyle ön plana çıkmış. Efsanelerinin anlatıldığı tiyatro gösterileriyle ada, ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor.
 
blankMitolojik Ada'nın Efsaneleri Tiyatroda 
 
Adada, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularınca temsili Herkül ve Amazon kadını gösterileri yapılıyor. Ayrıca Yunanlı gemiciler Argonotlar ile Saka Türklerinin karşılaşması canlandırılıyor.
 
Ada, manastır harabesi ve şarap fıçısı gibi tarihi kalıntıların yer aldığı 39 dönüm alana sahip. Yaklaşık 30 türde kuşa ev sahipliği yapıyor. Turistlere rehber eşliğinde gezinti rotasında bu özellikler anlatılıyor.
 
blankTuristler, ağaçlardaki tepeli karabatak, siyah karabatak, çil karabatak, gümüş martı ve küçük gümüş martılarının yuvalarını yakından görme şansı yakalıyor.
 
blankGiresun Adası'nın, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kaydı için başvuru işlemi Giresun Valiliğince Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılmış.
 
Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner, Giresun Adası'nın 3 bin 500 yıllık bir tarihe sahip olduğunu söyledi.
 
blankTarihte "Aretias" ve "Ares" isimleriyle anılan adanın birçok mitolojik efsaneyi barındırdığını belirten Uzuner, adanın kültürel yönden de zengin olduğunu söyledi.
 
blankUzuner, bunların en bilineninin savaşçı Amazon kadınlarının adayı üs olarak kullanması olduğuna işaret etti: "Adayı deniz seferleri, çevredeki bölgeleri koruma altına alma ve denizden gelen tehlikeleri savuşturma için kullanmışlar." dedi.
 
blankUzuner, Herkül'ün altın postu aramak için yaptığı yolculukta Giresun Adası'na da uğradığının mitolojik hikayede yer aldığını aktardı: "Adada Herkül, kanadından ok atan kuşlarla savaşıyor. Tepeli karabataklar Giresun Adası'nda yaşıyorlar, mitolojideki kanadından ok atan kuşların gravürleri ve çizimlerine de tepeli karabataklar çok benziyor." dedi.
 
Uzuner, günümüzde Giresun Adası'nın bir turizm adası olduğunu anlattı:
 
blank"Doğu Karadeniz'de üzerinde insan yaşayabilen tek ada, içerisinde tarihi kalıntılar mevcut. Adaya tekne turları düzenleniyor, yine bu mitolojik efsaneler de canlandırılıyor. Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibi adaya gelen turist gruplarına yönelik gösteri yapıyor. Adada yapılan gösteri teatral bir etki sağlıyor, tabii ki bu da gelen turistlerin ilgisini çekiyor."
 
blank"Bizi gördüklerinde çok şaşırıyorlar"
 
Adada Yunanlı gemici Argonot'u canlandıran Fikret Öğüt ise insanların uzaktan kendilerini gördüğünde cansız manken sandıklarını söyledi: "Bizi gördüklerinde, karşılaştıklarında ve fotoğraf çektirdiklerinde gerçek olduğumuzu anlıyorlar. Çok şaşırıyorlar, mutlu oluyorlar, buranın tarihini öğreniyorlar, Amazonların, Argonotların, Saka Türklerinin burada yaşayışlarını öğrenip mutlu oluyorlar." dedi.
 
Temsili Amazon kadını Duygu Aydın da ziyaretçilerin korku ve şaşkınlık yaşayabildiğini dile getirdi: "Tabii yanımıza geldiklerinde alışıyorlar, bizimle fotoğraf çektirip seviniyorlar. Biz de gelen turistler için milattan önceyi canlandırmaya çalışıyoruz." dedi.
Mitolojik Ada'nın Efsaneleri Tiyatroda
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir