blank

Mersin Duvarlarında Grafiti Çalışması

Mersin Duvarlarında Grafiti ÇalışmasıÖzgecan Aslan, Kadın,
Çocuk, Gençlik ve
Koronavirüs Temalarıyla
 
Mersin Duvarlarında
Grafiti Çalışması
 
Mersin Duvarlarında Grafiti ÇalışmasıMersin sahilinde atıl durumdaki sinema binasının duvarlarına Özgecan Aslan, kadın, çocuk, gençlik ve Koronavirüs temalarından oluşan grafiti çalışması yapıldı.
 
Mersin Duvarlarında Grafiti ÇalışmasıMersin Büyükşehir Belediyesince, Adnan Menderes Bulvarı'nda yer alan sahil bandındaki Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda bulunan Cep Sineması’nın çevresinde güzelleştirme çalışması yapıldı.
 
Çiçeklerle renklenen Kültürpark’ın içerisinde yer alan Özgecan Aslan Barış Meydanı’na sanatçı eli değdi.
 
Mersin Duvarlarında Grafiti ÇalışmasıMeydanda bir süredir atıl halde duran Cep Sineması’nın çevresi kapatılarak duvarları sanatla kuşatıldı. 3 sanatçının Özgecan Aslan, kadın, çocuk, gençlik ve Korona Virüsü temalarından oluşan resimleri meydana yeni bir boyut kazandırdı.
 
Mersin Duvarlarında Grafiti ÇalışmasıCep Sineması’nın kötü görüntüsünün yerinde artık sanat var
 
Büyükşehir Belediyesi, atıl halde duran Cep Sineması’nın görünümünü değiştirmek için çevresini kapattı.
 
Mersin Duvarlarında Grafiti ÇalışmasıDört yanı çevrelenen mekânın duvarlarını ise 3 sanatçı renklendirmeye başladı. Sanatçılar Güven Bozkurt, Orhan Karakaplan ve İbrahim Tokaslan, Koronavirüs salgını sürecinde Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda gece-gündüz çalışarak Mersinliler için meydanda önemli bir iz bırakmaya başladı.
 
blankMeydan’da artık Özgecan’ın resmi yaşatılacak
 
Dört duvarın batısı Özgecan Aslan Barış Meydanı’na bakıyor ve duvarın ortasında büyük bir Özgecan Aslan resmi yer alıyor. Batıya bakan duvar, boydan boya kadın ve özgürlük temalı resimlerle içerisinde anlamlı bir mesaj barındırıyor. blankDuvarın kuzey kısmı ise Koronovarüs salgını nedeniyle yaşanan günleri simgeliyor. Özellikle büyük fedakârlık gösteren sağlık çalışanlarına duyulan minneti simgeleyen çizimler yer alıyor. Doğudaki kısım için hazırlıklar sürerken, güneye bakan duvarda ise şimdilik “Mersin, Hep Güzelsin” yazıyor.
 
blank“Mersin’le özdeşleşmiş ve derinliği olan bir alanda bu çalışmayı başlattık”
 
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, projeyi korona virüsü salgını sürecinde Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda hayata geçirmeye başladıklarını belirtti. Sanatın ve renkliliğin hâkim olduğu bir kent inşa etmek için çalıştıklarını söyledi.
 
blank“Yurttaşların da önünden geçerken memnuniyetlerini ifade ettiği bir çalışma”
 
Ulusoy, sanatçılarla fikir birliği içerisinde Özgecan Aslan Barış Meydanı için bir kompozisyon oluşturduklarını söyledi: “Arkadaşlarımız burada nasıl bir kompozisyon oluşturabilecekleri konusunda çalıştılar. Bizim de keyif aldığımız, Mersin’de yaşayan yurttaşların da önünden geçerken memnuniyetlerini ifade ettiği bir çalışma.”
 
“Burada kadın ağırlıklı bir çalışma yaptık”
 
Özgecan Aslan Barış Meydanı için belirlenen kompozisyondan bahseden Ulusoy, “Özgecan Meydanı’na bakan tarafta ağırlıklı olarak kadın temasını işleyelim dedik. Kadının önemi, toplumdaki yeri, kadına şiddet, bir anlamda Özgecan’ı ki biliyorsunuz bunlarla anılan bir isim. Dolayısıyla bunların bir daha yaşanmaması ve geçmişle olan ilişkiyi kurmak anlamında burada kadın ağırlıklı bir çalışma yaptık. Yani figürlerin kadını ön planda tuttuğu, şiddeti reddettiği ve Özgecan’la özdeşleşerek kadının toplumda olması gereken yere taşınmasını düşündüren bu çalışmayı yaptık” dedi.
 
“Durup teşekkür edenler, fotoğraf çektirenler var”
 
Toros Üniversitesi akademisyenlerinden Ressam Orhan Karakaplan ise iki sanatçı arkadaşıyla kafa kafaya vererek çalışmaların devam ettiği alana farklı mesajları olan birçok eserin birleşimini koyduklarını anlattı. Çalışmanın aşamalarından da söz eden Karakaplan, “Akrilik boya kullanıyoruz. Bozulmaması açısından da kaplıyoruz. Yasaklar varken çalışma ortamı açısından bir yandan rahattık diyebilirim. Ama sokağa çıkmanın serbest olduğu zamanlarda geri dönüşleri alabiliyoruz. Arabayla durup teşekkür edenler, fotoğraf çektirenler var. Buradan yürüyüp giderken durup bakan var. Çok güzel” dedi.
 
“Resimlerden birine birkaç fırça darbesi atma şansı buldum”
 
Korona virüsü nedeniyle zaman zaman hava almak için dışarıya çıktığını söyleyen yurttaşlardan Nimet Altın ise Meydan’a yakın bir yerde ikamet ettiğini dile getirdi. Çalışmaları büyük mutlulukla yakından takip ettiğini vurgulayan Altın, “Mersin için sahil akciğer, nefes aldığımız yer. Çalışmanın ilk zamanlarında resimlerden birine birkaç fırça darbesi atma şansı buldum. Cep Sineması’nı gördükçe ‘çok çirkin, neden kaldırılmıyor, niye hala burada’ diye düşünüyordum. Ama kaldırılmamasının mutlaka bir gerekçesi vardır. Yoksa kaldırılırdı. Ama en azından bu ­kadar güzellikle kamufle edilmesi harika. Resim çok sevdiğim bir sanat. Kendi çapımda da yapmaya çalışan bir insanım. Çok etkilendim, çok hoşuma gitti ve gören herkes bundan memnun kalacaktır.” dedi.
Mersin Duvarlarında Grafiti Çalışması
Mersin Duvarlarında Grafiti Çalışması

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir