Loreena Mckennitt Türkiye’de Konser Verecek

Kanadalı Şarkıcı
ve Besteci
Loreena Mckennitt
Türkiye'de
Konser Verecek
 
"Eklektik Kelt" müziğiyle dünya çapında 15 milyona yakın albüm satan Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt Türkiye'de konser verecek.
 
Kanadalı müzisyen Loreena McKennitt, İzmir, Ankara ve İstanbul'da sevenleriyle buluşacak.
 
"Müzikli seyahat yazarı" olarak anılan sanatçı, geçen yıl çıkardığı "Lost Souls" albümünün dünya turnesi kapsamında İstanbul, İzmir ve Ankara'da sahne alacak.
 
Farklı kıtalarda en çok satanlar arasına girmeyi başaran ve mistik şarkılarıyla dünya çapında geniş bir kitleye seslenen sanatçı, ilk konserini 29 Haziran'da İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda verecek.
 
McKennitt sonraki gün Congresium Ankara'da, 1 Temmuz'da ise İstanbul Volkswagen Arena'da sevenleriyle buluşacak.
 
Loreena McKennitt; 1957 yılında doğdu. Kanadalı vokalist, arpist ve piyanisttir. Özellikle güçlü ve duygulu sesiyle yorumladığı Kelt şarkılarıyla ve ünlü şiirleri Kelt müziğinin yapısına uygun bir biçimde besteleyip seslendirmesiyle tanınır. Ayrıca birçok unutulmuş anonim halk müziğini modern bir anlayışla yeniden diriltmiştir.
 
İrlanda asıllı Kanadalı sanatçı, 1978'de Dumaurier yetenek taramasını kazandı, ülkesini aynı yıl UNESCO'nun Paris merkezinde ve yeniden 1985'te Japonya'daki Expo'da temsil etti. 1980'lerde Kanada’nın ünlü Shakespeare Festivaline ev sahipliği yapan Stratford'a (Ontario) taşındı; "The Tempest" (1982) ve "The Two Gentlemen Of Verona" (1984) dahil, çeşitli festival prodüksiyonlarında oyuncu, şarkıcı ve besteci olarak yer aldı. 2001 ilkbaharında festivale Richard Monette'in "The Merchant Of Venice" prodüksiyonunun bestecisi olarak döndü.
 
McKennitt, Kanada müzik endüstrisinin yıllık ödülü olan Juno'yu iki kez kazandı. Ayrıca kendisine 1997'de Billboard'un uluslararası başarı ödülü verildi. Bugüne dek ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de altın, plâtin ve çoklu platin sertifikaları elde etti. Çeşitli filmler için müzik besteledi ve şarkıları çeşitli filmlerde yer aldı.
 
Albümler
-Elemental (1985)
-To Drive The Cold Winter Away (1987)
-Parallel Dreams (1989)
-The Visit (1991)
-The Mask And The Mirror (1994)
-The Book Of Secrets (1997)
-Live In Paris And Toronto (Live) (1999)
-An Ancient Muse (2006)
-Nights From The Alhambra (Live) (2007)
-A Midwinter Night’s Dream (2008)
"Lost Souls" (2019)
 
Kısa Kayıtlar
-A Winter Garden: Five Songs for the Season (1995)
-Live in San Francisco (1995)
-Words and Music (1997)
 
Tekliler
-"The Mummers' Dance" (1997)
-"Marco Polo" (1998)
 
Diğer
-No Journey’s End (yarım saatlik belgesel; DVD)
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir