İslam Dünyası Sanatları Müzayedesi

İslam Dünyası Sanatları MüzayedesiKanuni Sultan Süleyman
Portresi de Müzayedede
 
İslam Dünyası Sanatları
Müzayedesi
Londra’da Sotheby's
Müzayede Evinde
 
İslam Dünyası Sanatları Müzayedesiİngiltere'de müzayede evi Sotheby's tarafından düzenlen İslam Dünyas Sanatları Müzayedesi 31 Mart’ta yapılacak
 
Sotheby's, aralarında 16. yüzyıla ait Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın portresinin de yer aldığı İslam dünyası ve Hindistan ile ilgili bazı sanat eserlerini 31 Mart’ta açık artırmaya çıkaracağını duyurdu.
 
Müzayedeye ilişkin yayımlanan katalogda, satışa sunulacak 183 parça arasında 16. yüzyılda yapıldığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portresinin de yer aldığı belirtildi.
 
Katalogda, İtalyan ressam Cristofano Dell' Altissimo tarafından yapılan portrenin, Medici Hanedanlığı için kopyalanan ve halen İtalya'nın Floransa kentindeki Uffizi Galerisinde bulunan diğeri de Avusturya Habsburg Arşidükü 2. Ferdinand için kopyalanan ve Almanya'nın Innsburck kentindeki Ambras Kalesi'nde sergilenen Kanuni Sultan Süleyman portreleriyle ilişkili olduğu belirtildi.
 
İslam Dünyası Sanatları Müzayedesi
 
Benzerlerinden farklı olarak bakır levha üzerine çizilen portrede Kanuni Sultan Süleyman'ın 43 yaşında olduğunun tahmin edildiği ve bu dönemin, Kanuni Sultan Süleyman'ın Irak ile İran'ı fethettiği ve Preveze Deniz Savaşı'nda Papa ve müttefiklerini mağlup ettiği zamana denk geldiği aktarıldı.
 
 
Osmanlı ve Venedikliler arasındaki sanat alışverişine de ışık tutacağı düşünülen portrenin, 19. yüzyıldan bu yana Fransız bir aileye ait özel koleksiyonda yer aldığı ve 60 bin ila 80 bin sterlinlik değerle satışa sunulacağı belirtildi.
 
 
Müzayedeye çıkacak koleksiyonun diğer parçaları arasında, Suyolcuzade Mustafa Eyyubi'nin 1675'te kopyaladığı Kur'an-ı Kerim sayfası, 10. yüzyıla ait Kufi tarzda yazılmış Kur'an-ı Kerim, Memlük Devleti döneminde Ebu al-Fadl Muhammad ibn Abd al-Wahhab al-Shafi al-Sunbati al-Araj tarafından kopyalanan yarı aydınlatılmış Kur'an-ı Kerim sayfası ve Osmanlı dönemine ait çeşitli kilimler halılar yer alıyor.
 
 
Müzayedede ayrıca Herat'tan, apotropaik sembollerden oluşan karmaşık bir tasarıma sahip gümüş işlemeli taraklı havza, Orta İran'dan on altıncı yüzyıl Safevi halısı, Kuzeybatı Hindistan’dan bir sedef kaplama sandık, Osmanlı’dan ipek kadife ve metal iplik (çatma) pano, Mısır’dan gümüş işlemeli pirinç kâse gibi birçok eser yer alıyor.
İslam Dünyası Sanatları Müzayedesi

İslam Dünyası Sanatları Müzayedesi

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir