blank

İki Efsanenin Çizerleri Aynı Gün Vefat Etti

İki Efsanenin Çizerleri Aynı Gün Vefat Etti - SUAT YALAZSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Karaoğlan'ın Çizeri
Suat Yalaz
 
Kara Murat'ın Çizeri
Abdullah Turhan
 
İki Efsanenin Çizerleri 
Aynı Gün Vefat Etti
 
blankTürkiye'nin en sevilen çizgi roman kahramanlarından Karaoğlan'ın çizeri Suat Yalaz ile Fatih'in Fedaisi Kara Murat'ın çizeri Abdullah Turhan 2 Mart Pazartesi günü birkaç saat arayla hayatını kaybetti.
 
Türk çizgi roman tarihinin en önemli karakterlerinden. 1960'lar ve 1970'lere damga vuran iki kahraman Karaoğlan ve Kara Murat'ın çizerleri. Suat Yalaz ile Abdullah Turhan 2 Mart Pazartesi günü birkaç saat arayla hayatını kaybetti.
İki Efsanenin Çizerleri 
Yalaz, Çarşamba Günü (Bugün) Defnedilecek
 
İlk kez 1 Nisan 1963'te yayımlanmaya başlayan ve Türk çizgi roman tarihinin en uzun soluklu çalışmalarından biri olan. "Karaoğlan"ın yazarı, senarist, yönetmen ve çizer Suat Yalaz hayatını kaybetti.

Beyaz perdeye de defalarca aktarılan ünlü çizgi romanın yaratıcısı Suat Yalaz, kalp rahatsızlığı dolayısıyla 88 yaşında yaşama veda etti.
 
Yalaz'ın cenazesi 4 Mart'ta (bugün)  Zincirlikuyu Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
 
Suat Yalaz; 1932 yılında, Kırşehir'in Çiçekdağ ilçesinde dünyaya geldi. Devlet memuru olan ailesinin işi nedeniyle çocukluğu boyunca farklı şehirlerde yaşadı ve eğitim gördü. Yalaz'ın ilk karikatürü, henüz 16 yaşındayken Erciyes Postası gazetesinde yayınlandı.
 
Karaoğlan ile tüm Türkiye'nin unutamadığı bir karakteri ortaya çıkaradı. Usta çizer, sinemaya da aktarılmış olan "Son Osmanlı: Yandım Ali"ye de imza attı.
 
Yalaz, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nü başarıyla tamamlarken, Bedri Koraman ve Çetin Özkırım gibi önemli çizerlerle tanışarak, yeteneğiyle dönemin önemli ustalarını etkilemeyi başardı.
 
PTT Genel Müdürlüğü 2006 yılında Karaoğlan adına 4 dizilik pul koleksiyonu çıkardı. Böylelikle Suat Yalaz cumhuriyet tarihinde büyük sanatçı Cemal Nadir Güler'in Amcabey'i, Turhan Selçuk'un Abdülcanbaz'ından sonra oluşturduğu çizgi kahramanı pul üstüne taşınarak devlet tarafından onurlandırılan üçüncü çizgi roman sanatçısı unvanını aldı.
 
Suat Yalaz'ın yönetmen veya yapımcılığını yaptığı, senaryosuna imza attığı filmlerden birkaçı şöyle:
 
"Son Osmanlı Yandım Ali" "Altay'dan Gelen Yiğit / Karaoğlan". "Camoka'nın İntikamı", "Baybora'nın Oğlu", "Bizanslı Zorba", "Karaoğlan Yeşil Ejder". "Şeytan Kafesi", "Camoka'nın Dönüşü", "Karaoğlan Şeyh'ın Kızı", "Cengiz Han'in Hazineleri". "Şeytan Kafesi", "Karaoğlan'ın Kardeşi Sargan"
 
Karaoğlan,dergi haline gelmeden önce de ilk kez 3 Ocak 1962'de Akşam Gazetesi'nde tefrika edildi. Suat Yalaz'ın yazıp çizdiği haftalık tarihi çizgi roman dergisi olarak 1963'te yayımlandı. Farklı dönemlerde değişik yayınevleri tarafından yeniden yayımlanan dergi, en son 2000'li yıllarda bir kez daha okuyucuyla buluşmuştu.
 
İki Efsanenin Çizerleri Aynı Gün Vefat Etti - ABDULLAH TURHANTurhan da Aynı Gün Vefat Etti
 
Türk çizgi roman sanatının büyük ustası, 'Tolga' ve 'Kara Murat'ın çizeri Abdullah Turhan da meslektaşı Suat Yalaz ile aynı gün hayatını kaybetti.
 
Bir süredir Datça'da yaşayan Turhan, yaklaşık bir aydır yoğun bakımda tedavi altındaydı. Turhan, 3 Mart Salı günü Datça'nın Mesudiye köyü Avlana Camiinde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Bahçearası mezarlığında toprağa verildi.
 
blankAbdullah Turhan verdiği söyleşilerden birinde çizgi romanlara ilgisizlikten yakınmış şu serzenişte bulunmuştu:
 
"Bugün gazetelerde, artık çizgi roman bulamazsınız; çünkü ilgi kalmadı. Oysa Avrupa ülkeleri ve ABD'de çizgi roman, halen büyük bir sektör olarak dikkat çekiyor. Orada çizeri, yazarı ve hatta balon yazıları bile farklı ekipler tarafından hazırlanıyor."
 
Son zamanlarında da çizgiden kopmayan usta çizer Kara Murat'la olan yakınlığını şu sözlerle anlatmıştı:
"Şimdi artık ben de çizgi roman yapmıyorum. Ancak vakit geçirmek ve neşelenmek için 'Kara Murat'ın karikatürvari komiğini renkli olarak çiziyorum. Sulu boya çalışmalar yapıyorum. Yani boş durmuyorum."
 
Abdullah Turhan; 1933’te Trabzon'un Akçaabat ilçesinde dünyaya geldi. Resim ve çizgi romana 1954’te Yeni Sabah gazetesinin açtığı ressam sınavını kazanarak başlayan Turhan, karikatürist ve çizer Ratip Tahir Burak’tan bu sanatın inceliklerini öğrendi.
 
Turhan'ın çizdiği, hikayesi Rahmi Turan'a ait unutulmaz "Kara Murat" karakteri, ilk kez 1971'de Günaydın gazetesinde yayımlandı.
 
Cüneyt Arkın'ın "Kara Murat" rolünü üstlendiği 1972 yapımı "Kara Murat Fatih'in Fedaisi" filmiyle beyaz perdeye de aktarılan karakterin çizgi roman serisi ise 3 Ocak 1974'ten itibaren her hafta yayımlanarak, 946 sayı boyunca okuyucuyla buluştu.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir