blank

Hüsn-i Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

Hüsn-i Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacakİslami Güzel Yazı
Hüsn-i Hat Sanatı
Dünyaya Tanıtılacak
 
Hüsn-i Hat Sanatı Dünyaya TanıtılacakKültür ve Turizm Bakanlığının Türkçe ve İngilizce hazırladığı 10 dakikalık tanıtım filmiyle İslami güzel yazı Hüsn-i Hat Sanatı dünyaya tanıtılacak
 
Hüsn-i Hat Sanatı Dünyaya TanıtılacakKültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, filmde Çamlıca Camisi ile İstanbul'un tarihi mekânlarından görüntüler yer alıyor. Filmde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen "Mürekkebin İzi" adlı sergide teşhire sunulan el yazması Kur'an-ı Kerim görüntüleri de bulunuyor.
 
blankFilmde, yüzlerce yıllık hüsn-i hat sanatının incelikleri aktarılırken Türkiye'nin Yaşayan İnsan Hazineleri'nden, klasik kitap sanatçısı, hattat Uğur Derman ile hattatlar Hasan Çelebi ve Fuat Başar'ın da anlatımlarına yer veriliyor.
 
blankGeçmişten geleceğe ışık
 
Kur'an-ı Kerim'i en güzel şekilde yazabilme gayretinden doğan ve estetik değerler dikkate alınarak ölçülü ve nispetli bir şekilde kamış kalem ve is mürekkebiyle yazı yazma sanatı olan Hüsn-i Hat’ın tarihi, dini ve sanatsal olarak geçmişten geleceğe ışık tutuyor.
 
Yüzlerce yıldır mimaride de sıklıkla kullanılan bu sanat kapılarda, duvarlarda, mihraplarda, minberlerde ve kubbelerde hayranlık uyandırırken, insanların, verilmek istenen mesajı sevgiyle okumalarına da vesile oluyor.
 
Hüsn-i hat, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne kaydedilmek üzere Mart ayında dosya olarak sunulmuştu.
 
"Filmde hüsn-i hat sanatına ilgi duyan herkes için dikkat çekici yanlar bulunuyor"
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, ulusal dosya olarak UNESCO'ya sundukları hüsn-i hat sanatının, adaylık sürecinde ve temsili listeye kayıt aşamasından sonra ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapmak üzere bu filmi hazırladıklarını vurguladı.
Hüsn-i Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak
İbiş, kimi zaman küçük boyutlarda kimi zaman da anıtsal bir şekilde yazılan ve toplumsal hafızanın önemli bir parçasını oluşturan bu sanatın anlatıldığı filmde, başta gençler olmak üzere hüsn-i hat sanatına ilgi duyan herkes için dikkat çekici yanların bulunduğuna işaret etti.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir