Hezarfen Necmeddin Okyay’a Saygı Sergisi

Hezarfen Necmeddin Okyay'a Saygı SergisiEbru Sanatçısı
Alpaslan Babaoğlu'nun
Hezarfen Necmeddin Okyay'a
Saygı Sergisi
AKM Galeri'de Açıldı
 
Ebru sanatçısı Alpaslan Babaoğlu'nun 56 eserinin yer aldığı Hezarfen Necmeddin Okyay'a Saygı Sergisi AKM Galeri'de açıldı
 
Hezarfen Necmeddin Okyay'a Saygı SergisiKlasik Türk Sanatları Vakfı ve Fatih Belediyesi iş birliğiyle sanatseverlerin beğenisine sunulan sergide Ebru sanatçısı Alpaslan Babaoğlu'nun akkase ebru tekniğiyle hazırladığı eserler yer alıyor.
 
Geleneksel Türk sanatlarının pek çok dalındaki eserleriyle sanat tarihinde iz bırakan Necmeddin Okyay'a ithafen AKM Galeri'de sergi açıldı.
 
Hezarfen Necmeddin Okyay'a Saygı SergisiAçılışta bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, AKM’nin İstanbul kültür hayatına çok farklı bir boyut getirdiğini söyledi. Yavuz, Hezarfen Necmeddin Okyay’a Saygı Sergisi’nin klasik Türk sanatları açısından önemine işaret ederek, "Bizim medeniyetimizin ulaştığı yüksek seviye ve kültürümüzdeki zenginlik, gelenekli sanatlarımız diye tarif ettiğimiz klasik Türk sanatlarında kendini buluyor. Üstat Necmeddin Okyay da bunun en önemli taşıyıcılarından. Ebru sanatında kendi yarattığı bir teknikle ekol sahibi bir insan. Hezarfen Necmeddin Okyay'a Saygı SergisiBunun yanı sıra klasik Türk sanatlarının diğer alanlarında gösterdiği yetenek ve maharetle de aslında 360 derece bir sanatçı, diğer anlamıyla da bir filozof. Bu özelliği nedeniyle de Hezarfen unvanını alıyor. Farklı dallarda başarılı olduğu için" dedi.
 
Hezarfen Necmeddin Okyay'a Saygı SergisiEbru sanatçısı Alparslan Babaoğlu da böyle bir sergiyi Necmeddin Okyay’a vefa borcu olarak yapmak istediğini aktardı.
 
Babaoğlu, sergiyi 2020 Nisan ayında yapmayı planladıklarını ancak salgın nedeniyle bugüne kaldığını belirterek, “Sergide 56 eser var. Bunlardan 2 tanesi Necmeddin Okyay üstadın elinden çıkma. Bunların birisi yazılı akkase kalıbı diğeri ise yazılı hakkari. Şimdi bizim bütün sanatlarımız başlı başına, kendi içinde çok güzel. Ebru da hat da çok güzel.” dedi.
 
Sergideki eserlerin kendisi için çok kıymetli olduğuna da dikkati çeken Babaoğlu, klasik sanatlara ilgi duyan bütün sanatseverleri 8 gün boyunca açık kalacak sergiye davet etti.
 
Prof. Dr. Uğur Derman ise Necmeddin Okyay'ın dizinin dibinde talebelik yapma şerefine nail olduğuna işaret ederek, "Onun talebesinin talebesi olan Alparslan Babaoğlu'nun da çoklukla onun yazılarından yaptığı yazılı görünce çok sevindim" dedi.
 
Derman, Babaoğlu'nun tekniğinin kolay bir teknik olmadığına da vurgu yaparak, Okyay'ın klasik sanatlarda açtığı yolun devam edeceğine inandığını söyledi.
 
Açılışta ayrıca Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Klasik Türk Sanatları Vakfı Üyesi İsmail Hakkı Gurbetçi de konuşma yaptı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT sanatçılarından oluşan bir grup müzisyen de sergi açılışından sonra ziyaretçilere müzik ziyafeti sundu.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir