blank

Hat ve Tarihi Motifleri Ahşaba İşliyor

Hat ve Tarihi Motifleri Ahşaba İşliyorAhşap Oyma Sanatçısı
Osman Gülsar
Hat ve Tarihi Motifleri
Ahşaba İşliyor
 
Hat ve Tarihi Motifleri Ahşaba İşliyorAhşap oyma sanatçısı Osman Gülsar hat ve tarihi motifleri ahşaba işliyor
 
Bitlis'in Ahlat ilçesinde 30 yıllık ahşap oyma sanatçısı Osman Gülsar, ünlü hattatların hat yazıları ile Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait motifleri asırlık ceviz ağaçlarına işliyor.
 
Hat ve Tarihi Motifleri Ahşaba İşliyorDedesinden esinlenerek 30 yıl önce hakkaklık yapmaya başlayan Gülsar, kendisini geliştirerek atölye kurdu.
 
Günün ilk ışıklarıyla atölyesini açan Gülsar, ünlü hattatların eserlerini, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan motifleri, asırlık ceviz ağaçlarına işliyor.
 
blankTaşların ve kümbetlerin üzerindeki motifleri ceviz ağaçlarında sanat eserine dönüştürüyor
 
Gülsar, Selçuklu döneminde gelişen, Osmanlı'da da yaygın olarak kullanılan ahşap oymacılık sanatını sürdürüyor. blankGülsar, Selçuklu Meydan Mezarlığı'ndaki taşların ve kümbetlerin üzerindeki motifleri, ceviz ağaçlarında birer sanat eserine dönüştürüyor.
 
Gülsar, büyük bir sabır ve özenle işlediği motiflerle hazırladığı tabloları sipariş üzerine Türkiye'nin her yerine gönderiyor.
 
blankGülsar, marangoz olan dedesinden esinlenerek başladığı sanatını kendi çabasıyla geliştirdiğini belirtti. Tabloları ekonomik ömrünü doldurmuş, kesilmesi gereken ceviz ağaçlarından yaptığını söyledi.
 
Ustası olmadığı için sürekli araştırma yaparak kendini geliştirdiğini anlatan Gülsar, "Çok şükür bugün sanatımızı icra ediyoruz. Aynı zamanda usta öğreticilik yapıyorum. Burada kümbetlerin ve Selçuklu Mezarlığı'nda bulunan taşların üzerindeki motifler ile Osmanlı dönemi motiflerini ahşaba işlemeye çalışıyorum." dedi.
 
"16 padişahın tuğrasını yaptık"
 
Mezar taşlarının üzerindeki Selçuklu dönemine ait birçok motifi işlediklerini dile getiren Gülsar, "16 padişahın tuğrasını yaptık. Çini üzerindeki motifleri de ahşaba işliyoruz." dedi.
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de ürün yaptığını belirten Gülsar, "Cumhurbaşkanlarımıza, bakanlarımıza ve milletvekillerimize bu ürünlerden gönderdim." dedi.
 
Hat ve Tarihi Motifleri Ahşaba İşliyor

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir