blank

Hanımefendinin Ziyareti Oyunu Sahnede

Hanımefendinin Ziyareti Oyunu SahnedeCan Gürzap'ın Yönettiği
Hanımefendinin Ziyareti
Oyunu Sahnede
 
Usta oyuncu Can Gürzap'ın yönettiği Hanımefendinin Ziyareti oyunu izleyiciyle buluşuyor.
 
İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye konulan oyunun prömiyeri, bugün Mecidiyeköy Büyük Sahne'de gerçekleşecek.
 
Can GürzapOyunda "Alfred" karakterini de canlandıran Can Gürzap, oyunu konservatuvar öğrencisiyken Ankara Devlet Tiyatrosunda izlediğini belirtti. Eseri yazan Friedrich Dürrenmatt'ın en iyi tiyatro yazarı ve hikayecilerden biri olduğunu dile getirdi.
 
Eserin temelinde toplumsal eleştiriler olduğuna işaret eden 75 yaşındaki sanatçı, "Yazarın 'Duruşma Gecesi', isimli oyununu daha önce babamla birlikte oynamıştık. Ankara televizyonunun (TRT) ilk oyunlarından biriydi. Çok büyük başarı kazandı. Bana göre müthiş bir yazar. Kurduğu çatı ve bina gerçekten sağlam. Nereden bakarsanız bakın, bir açıklık, yanlış bir duygu ya da söz göremezsiniz." dedi.
 
"Biz yaptığımız işe hep aşkla sarıldık"
 
Hanımefendinin Ziyareti Oyunu SahnedeSanatçı, oyuncuların çok severek çalıştığına vurgu yaptı:
 
"Teknik ekibimiz ve ben de bu mutluluğa dahil olduk. Benim için ayrı bir önemi var, ben 10 yıldır Devlet Tiyatrolarında oynamıyorum çünkü emekliyim. Bu güzel anları hep birlikte yaşayıp mutlu olduk. İnşallah bol seyircili ve sevilerek alkışlanan bir oyun çıkaracağız. Sanatta ve tiyatroda her türlü zorluk olabilir. blankO sanat neyse, ona aşkla sarılın ki bize öyle öğretildi. Biz yaptığımız işe hep aşkla sarıldık ve bu aşk bizi çok mutlu eden bir aşktır. Hele de tiyatro aşkıysa bu. Provalarda yeni bir şey elde ettikçe, üzüntü, sıkıntı ve sorunlarınız biter. O yönteme dayanarak bu çalışmaları yaptık ve güzel bir sonuca doğru yaklaşıyoruz."
 
Kalabalık bir ekiple sahneye konulan oyunda 28 oyuncu yer alıyor.
 
"Bayan Zahanasyan" karakterine hayat veren Gönen Aykaç ise hukuk ve adalet sisteminin eleştirildiği oyunda, paranın gücüyle insanların vicdanlarının satın alınabileceğinin işlendiğini söyleyerek, "Oyunda Aşağılanmış ve dışlanmış bir şekilde yaşadığı kasabadan ayrılan, sevdiği adam tarafından terk edilen bir kadının yaşam boyunca çektiği acılar ve ıstırap var. O kadının, intikamını almak için kasabaya güç ve kudret sahibi olarak geri dönüşünü canlandırıyorum" dedi.
 
Hanımefendinin Ziyareti Oyunu Sahnede
 
Aykaç, bugün ilk kez tiyatroseverlerin karşısına çıkacak olan oyunu 15 gün süreyle sahneleyeceklerini söyledi
 
Oyun, uzun süredir ekonomik sıkıntılar çeken bir kasabaya milyoner olarak dönen bir kadının kasabalılarca nasıl karşılandığını ve milyoner kadının hak ve adalet arayışını konu ediniyor.
 
Gürzap ve Aykaç'ın yanı sıra eserde Uğur Keleş, Zeliha Güney, Tayfun Sav, Murat Yatman ile Coşkun Ülgen'in de aralarında bulunduğu 28 oyuncu rol alıyor.
 
Friedrich Dürrenmatt’ın yazdığı, Kemal Bekata'nın Türkçe'ye kazandırdığı oyunun dekor tasarımını Behlüldane Tor, kostüm tasarımını Medina Yavuz Almaç, ışık tasarımını ise Önder Arık hazırladı.
Hanımefendinin Ziyareti Oyunu Sahnede
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir