Hamit Can Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Hamit Can Vefat Yıldönümünde AnılıyorŞair ve Yazar
Hamit Can
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Yazdıkları ve yaşadıklarıyla dostlarının yüreğinde unutulmaz izler bırakan, genç yaşta vefat eden şair ve yazar Hamit Can vefat yıldönümünde anılıyor
 
Hamit Can Vefat Yıldönümünde AnılıyorHamit Can, son olarak Yeni Şafak gazetesinde çalışıyorken, 12 Şubat 2010 günü sabahı evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmişti. Cenazesi Çengelköy İmam-ı Azam Camii'nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verilmişti.
 
Hamit Can Vefat Yıldönümünde AnılıyorHamit Can; 1959’da Mardin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu Mardin’de tamamladı. 1976’da Mardin Ticaret Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul’a yerleşti. Çeşitli yayınevlerinde, dergilerde ve gazetelerde düzeltmen, redaktör, editör ve yayın koordinatörü olarak çalıştı. Aylık olarak yayınlanan kültür dergisi İzlenim’de genel yayın yönetmenliği görevinde bulundu (1994-95). İktisat ve İş Dünyası’nda yazı işleri müdürlüğü yaptı. İletişim Sanatları’nda proje yöneticisi olarak çalıştı. Diriliş Partisi’nin kuruculara arasında yer aldı. Daha sonra günlük olarak çıkan Yeni Şafak gazetesinde editör olarak görev aldı (1995-99). Bir süre serbest olarak çalıştıktan sonra bir şirkette kültür ve basın direktörlüğü yaptı.
 
Hamit Can’ın ilk sanat çalışmaları olan şiir, öykü, deneme ve gezi yazıları 1979 yılından itibaren Sezai Karakoç’un yönettiği Diriliş dergisinde yayımlanmaya başladı. Daha sonra yazı ve şiirleri Düşünce, İzlenim, Vuslat, Hece, Ekopol, Ay Vakti dergilerinde yer aldı. Yeni Şafak gazetesinde kültür-sanat konularında yazılar yazdı; kültür insanları, sanatçılar ve akademisyenlerle yaptığı söyleşileri yayımlandı.
 
Derbesiye Günleri adlı eserinde, babasının demiryollarında görevli olduğu için geldikleri Mardin'in küçük ve şirin beldesi Derbesiye'de geçirdiği sekiz yıl içinde tanıklık ettiği bu kasabadaki insanların yaşantılarından örnekler verdi. Hamit Can, son olarak Sezai Karakoç belgeseline katkıda bulunmuştu.
 
Hamit Can, son olarak Yeni Şafak gazetesinde çalışıyorken, 12 Şubat 2010 günü sabahı evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Cenazesi Çengelköy İmam-ı Azam Camii'nde ikindi namazı sonra kılınan cenaze namazından sonra Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
Eserleri
Anlatı
Derbesiye Günleri
Biyografi
Halit Ziya Uşaklıgil
Hüseyin Rahmi Gürpınar
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir