blank

Güzel Atlar Ülkesi’nin At Heykelleri

blankSanatçı Yüksel Eren’in
Güzel Atlar Ülkesi’nin
At Heykelleri
 
blankKültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Yüksel Eren’in
Güzel Atlar Ülkesi'nin
At Heykelleri
büyük ilgi görüyor.
 
Nevşehir'de 50 yıldır ağaç ve taş oymacılığı yapan Yüksel Eren, Pers dilinde "Güzel Atlar Ülkesi" anlamına gelen Kapadokya'nın tanıtımına katkı amacıyla farklı malzemelerden at heykelleri yapıyor.
 
blankÇocukluğundan bu yana bölgede sanatını icra eden Eren, irili ufaklı ahşap ve taşları oyarak turistlerin ilgisini çeken nadide eserlere imza atıyor.
 
Çalışmalarını Uçhisar beldesindeki Cevizlibağ mevkiinde bulunan atölyesinde sürdürüyor.
 
blankEren, bir ağaç köküyle başladığı iki metre yüksekliğindeki at heykelini tamamlayabilmek için bir yılı aşkın süredir uğraş veriyor.
 
Eren, sanata ilgisi dolayısıyla ortaokuldan ayrılarak bölgedeki bir atölyede çalışmaya başladığını söyledi.
 
blankYarı değerli olarak bilinen oniks taşından vazo yaptığını anlatan Eren, geçen süreçte kendini geliştirerek farklı çalışmalar ortaya çıkardığını belirtti.
 
blankEren, sanatsal faaliyetler yürüttüğü 48 yıllık süre zarfında birçok eser ortaya çıkardığını anlattı. Bölgeye gelerek atölyesinden alışveriş yapan yabancı turistler aracılığıyla eserlerinin farklı ülkelere taşındığını söyledi.
 
Eren, uzun uğraşlar vererek bir eser üretmenin kendisi için mutluluk kaynağı olduğunu dile getirdi. “Şimdiki gençlere adeta yalvarıyorum, sanata yönelmelerini tavsiye ediyorum ama pek ilgi göstermiyorlar. Ben, ortaokulda sanata merak saldım ve o dönem belki hata yaptım ama okulu bırakıp ortaya bir şeyler çıkarmaya başladım. Üretmek benim için hobi, bu şekilde çalışmayı seviyorum.” Dedi.
 
Oniks taşından tek parça at heykeli
 
Eren, bölge turizmine el becerisi ve yeteneği aracılığıyla hizmet ettiğini, sanata olan sevdasını Kapadokya'nın tanıtımı için kullanmaya çalıştığını söyledi:
 
"Kapadokya, “Güzel Atlar Ülkesi” olarak biliniyor. Bir sanatçı olarak ahşap ve çeşitli taşlardan oyma işçiliği ile at heykelleri yapıyorum. Bölgenin tanıtımına katkı sunmak için çalışıyorum. Bir ağacın kökünden itibaren oyma yaparak at heykeli yapıyorum. Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışıyorum. Elimde küçük bir maket olsa belki daha çabuk biter ama detaylandırması ile yaklaşık üç ay sonra bitireceğim. Ayrıca, mermer görünümlü oniks taşını işleyerek tek parça at heykelleri de yapmaya devam ediyorum."
 
Eren, çalışmalarına yabancı turistlerin ilgi gösterdiğini dile getirdi: "Göreme beldesinin simgelerinden Roma Kalesi adlı peribacasının yaklaşık bir metre yüksekliğindeki benzerini de yaptım. Paris'te Eyfel Kulesi'nin yanında sergilenmesi için girişimlerim var ama henüz sonuç alamadım." dedi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir