blank

Genç Öykücülerin İlk Kitaplarına Büyük İlgi

3lu baskiGenç Öykücüler Arda Arel
ve Ertuğrul Emin Akgün’ün
İlk Kitapları Çıktı
 
Genç Öykücülerin
İlk Kitaplarına
Büyük İlgi
 
Ertugrul Emin Akgün - Hepinizden Korkuyorum - kapak.1 Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen 100 Yüze İmza ve Söyleşi programına katılan öykücüler, ilk kitaplarına okuyucunun büyük ilgisini görünce şaşkınlığa uğradılar.
 
Post Öykü Genel Yayın Yönetmeni Aykut Ertuğrul’un gerçekleştirdiği 100 Yüze İmza ve Söyleşi programının bu sezonkison programı yapıldı. Son programa genç öykücüler Arda Arel ve Ertuğrul Emin Akgün konuk oldu. Genç öykücüler daha önce Üç Jeton dergisini birlikte çıkardılar ve şu an Post Öykü’de öykülerini yayımlıyorlar. Genç öykücülerin ilk kitapları bu hafta Dedalus Yayınları’ndan çıktı.Öykücüler, programa katılan dinleyicileri görünce “Beş on kişi gelirse bizim için yeterli diyorduk, bu kadar ilgi beklemiyorduk” dediler.
 
Program formatı gereği öncelikle söyleşi gerçekleştiren Arel ve Akgün, hem dergilerinin genel yayın yönetmeni olan hem de “ağabey”leri olan Aykut Ertuğrul’un sorularını cevapladılar. Söyleşi boyunca öykü yazma serüvenlerini dinleyicilerine aktaran öykücüler, birlikte üç sayı Üç Jeton Dergisi’ni çıkardıklarını ve daha sonra Aykut Ertuğrul ile Post Öykü’yü çıkarmaya başladıklarını ifade ettiler. İlk kitapları henüz yayımlanan öykücülere Aykut Ertuğrul’un yönelttiği “Günümüzde insanlar hikayelerini internette anlatıyor, oralara yüklüyor. Bu edebiyata zarar verir mi? Sizce bloglardan, sözlüklerden edebiyat çıkar mı?” sorusuna ise farklı cevaplar verdiler. Arda Arel soruya “Bu soruda önemli olan o ortamlarda edebiyatı kimin belirlediği” derken, Ertuğrul Emin Akgün “Bu bence iyi bir şey. Ne kadar çok kişi uğraşırsa o kadar fazla isim geriye kalır” cevabını verdi.
 
Arel ise Akgün’ün cevabına itirazını “Bence kötü bir durum. Çünkü ben bir öyküyü yazıyorum, onu bir başkasına okutuyorum, sonra dergi editörüne gönderiyorum. Defalarca üzerinde duruyorum. Editör bana hatalarımı söylemesi edebiyat için bir kırbaç niteliğinde. Böyle bir süzgeçten geçmeyen eserler ne olur? Bir bloğum olsa, istediğim yazıyı yükler, nerede hata yaptığımı anlayamam” sözleriyle dile getirdi. Akgün Arel’in bu görüşlerine “Fuzuli, Şeyh Galip döneminde de çok fazla yazanlar vardı muhakkak. Ama bu isimler geriye kaldı. Bu durumda da bize kalıcı olanı zaman gösterecektir. Oğuz Atay örneği var mesela. O ilk kitabını çok zor yayımlatmış bir yazar ama bugün iyi yazar olarak biliyoruz” cevabını verdi.
 
İlk kitaplarına gösterilen yoğun ilgiden oldukça memnun olan genç öykücülerin bu fikir ayrılığı, hikâye birlikteliklerine zarar vermedi. Söyleşi sonunda genç öykücüler Zeytinburnu Belediyesi’nin ilk yüz okuyucuya hediye ettiği kitaplarını birlikte keyifle imzaladılar, onlarla sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdiler.
 
Post Öykü Genel Yayın Yönetmeni ve iki genç öykücünün “ağabey”i Aykut Ertuğrul, program sonunda dinleyicilere hitaben “Yeni öykü yazmaya başlayanların en büyük problemi sanki geçtiğimiz yüzyılda yaşıyor gibi yazmaları oluyor. Bu iki genç öykücünün öykülerini kıymetli kılan ise, geçmişe ait olan dile takılıp kalmamaları, yaşadıkları gibi yazmaları. Kullandıkları dil açısından kitaplarının kıymetli kitaplar olduğunu düşünüyorum” sözleriyle program boyu şakalar yaptığı genç öykücüler hakkındaki ciddi düşüncelerini dile getirdi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir