blank

Geleceğin Antikaları II Sergisi

blankF Sanat Porselen’den
Anneler Gününe Özel
Geleceğin Antikaları II
Sergisi F Sanat Galeri’de
 
“Geleceğin Antikaları II” Sergisi, 28 Nisan – 14 Mayıs 2018 tarihleri arasında F Sanat Galeride görülebilir.
 
Sergide F Sanat Porselen sanatçılarının “İznik Porselen Koleksiyonu’nun yanı sıra çağdaş resim sanatçılarının yine porselen üzerine yaptıkları tasarımların yer alıyor.
 
Anneler Günü’ne özel olarak hazırlanan sergide, porselen sanatçılarının çok özel tasarımlara imza attığı ürünler yer alıyor.
 
blank“İznik Porselen Koleksiyonu”, anneleri için sıra dışı ve unutulmaz hediye alternatifi arayışında olanlar için el emeği, göz nuru seçenekler sunuyor.
 
blankBu koleksiyon, tüm dünyada ve ülkemizde önemli müze ve özel koleksiyonlarda eşsiz yere sahip İznik çini ve seramiklerinin Lale, Karanfil, Çintemani, Nar, Hayat Ağacı, Nilüfer Çiçeği (Lotus) gibi unutulmaz desenlerinden ilham alınarak tasarlanmış ve tamamen el ile dekorlanmış.
 
blankAyrıca F Sanat Porselen’in “İznik Porselen Koleksiyonu”ndan çok özel bir seçki, Kanada Ağa Han Müze Shop’ta satışa sunulacak.
 
blank“İznik Porselen Koleksiyonu’nun yanı sıra serginin bir diğer önemli bölümünü; F Sanat Porselen sanatçılarının ve günümüz resim sanatçılarının tamamen özgün tasarımlarını uyguladığı el boyaması kahve fincanları, çay ve kahve servisleri, çay tabakları, mücevher kutuları, vazolar, şekerlikler, duvar tabakları, çerezlikler, pilavlıklar, kâseler oluşturuyor.
 
blankBunlar tam da ışıltılı ikram sofralarından vazgeçemeyenler, özel günlerinde etkili dekorasyonlar hazırlamayı sevenler, özel anları unutulmaz kılmayı düşleyenler için…
 
blankMercan Serisi
 
Serginin sürpriz serisi ise kırmızı, mavi, pembe gibi mercan desenleri ile süslenen porselen objeler ve takı tasarımcısı Ayşegül Telli imzalı mercan formunda takılar…
 
blankTakı tasarımcısı Ayşegül Telli’nin “Undersurface Koleksiyonu”, adını verdiği ve yıllar önce Hint Okyanusu’nda gerçekleştirdiği dalışlardan ilham alarak meydana getirdiği kolye, yüzük, broş, küpeler, renk ve desen bütünlüğüyle F Sanat Porselen tasarımlarına eşlik ediyor.
 
blankHayatınızın unutulmaz anlarını, sevdiklerinizle paylaşacağınız F Sanat Porselen ürünleri, ayrıcalıklı mekanlar ve ikramlar yaratmanız için tasarlanıyor.
 
blankDoğanın rengarenk çiçek ve bitki motifleri, geometrik ya da stilize edilmiş geleneksel desenler ile dekorlanan ürünler, porselen sanatçıları Füsun Aydoğan, Süheyla Erkoşar, Ayşe Güzelçiftçi, Nursel Kaskan, Müge Karaman, Canan Türkşana, Şule Küre ve Nurdan Örücü’nün imzasını taşıyor.
 
blankGünümüzde üretilen porselenlerin ancak yüzde biri el ile dekorlanmaktadır. Bu ürünler yıllar geçtikçe değerlenir ve antika olurlar.
 
blankAvrupalı sanatçılar önceleri Çin porseleni dekorlarını taklit ederek başladıkları bu serüveni ancak 17. yüzyıldan sonra birçok ünlü ressamın eserleriyle bezeyerek antika değeri kattılar.
 
Avrupa porselen sanatçıları, Osmanlı İmparatorluğu pazarı için birçok özel eser tasarladılar. Bugün birçok müzede ve Topkapı Sarayı’nda bu porselenler sergilenmektedir.
 
F Sanat Porselen’de sergide sergilenen ve satışa sunulan el dekoru porselen boyama eserler geleceğin antika adaylarıdır.
 
Açılış
28 Nisan 2018, Cumartesi, Saat: 16:00-20:00
Valikonağı Caddesi, Akkavak Sokak, Polat Apt. No:38/2 Nişantaşı
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir