Esinti Kısa Filminin Çevrimiçi Galası

Esinti Kısa Filminin Çevrimiçi GalasıYönetmen
Yiğit Ege Yazar'ın
Esinti Kısa Filminin
Çevrimiçi Galası
Yapıldı
 
Esinti Kısa Filminin Çevrimiçi GalasıYönetmen Yiğit Ege Yazar'ın Esinti Kısa Filminin Galası korona virüsü (Kovid-19) tedbirleri kapsamında çevrimiçi olarak internetten yapıldı.
 
Esinti Kısa Filminin Çevrimiçi GalasıFilmin, yönetmenliğini ve senaryosunu ödüllü oyuncu ve genç yönetmen Yiğit Ege Yazar'ın yaptı.Filmin başrollerinde ünlü oyuncular Mehmet Usta ve Vuslat Saraçoğlu yer alıyor.
 
Esinti Kısa Filminin Çevrimiçi GalasıAyrıca, Abdülhamit Güler, İrem Var, Feyza Ahmetoğlu, Ayşe Sena Soytürk ve Yağmur Ölmez' de filmin oyuncuları arasında. 20 dakikalık kısa filmin görüntü yönetmenliğini Gürol Beşer, yardımcı yönetmenliğini Şüheda Yıldız, müziklerini ise Ali Nuri Türkoğlu üstleniyor.
 
Filmde, Sakarya'nın bir köyündeki Anadolu evinde yaşayan Mehmet, eşi ve dört kızının hikâyesi anlatılıyor.
 
Esinti Kısa Filminin Çevrimiçi Galası
 
Galanın davetlileri, kendilerine özel gönderilen bağlantıdan filmi izledi. Daha sonra filmin ekibi, oyuncuları ve konuklar, telekonferans yöntemiyle bir araya geldi. Telekonferansta festivallere gitmeye hazırlanan 20 dakikalık kısa film hakkında konuşuldu.
 
Yönetmen Yiğit Ege Yazar, çevrimiçi gala öncesinde açıklama yaptığ. Açıklamada, memleketinin Sakarya olduğunu ve küçüklüğünden beri köyünü ziyaret etmeyi çok sevdiğini söyledi.
 
Anneannelerinin çocukluklarında yaşadıklarını anlattıklarını belirten Yazar, "Aile bağlarıyla ilgili bir film yapma fikri kafamda daha önceden de vardı. Anneannemlerin hikâyeleri de aklımda yer ettiğinden bu ikisini harmanlayabileceğimi düşündüm." dedi.
 
Yazar, filmin bütçesi için bir miktar para biriktirdiklerini daha sonra bir fon oluşturup herkese bunu ulaştırdıklarını söyledi. Gönüllü olarak projeye katılmak isteyenlerle birlikte filmi çektiklerini anlattı. "Bütçemiz kısıtlıydı fakat gönüllü olarak yardım edenimiz oldukça çoktu bu sayede hiç bir profesyonellikten kaçmak zorunda kalmadık." dedi.
 
Yazar, filme ilişkin "Filmde bir mesaj kaygımız yok. İzleyen herkesin bir mana bulması isteğindeyim, umarım başarılı oluruz. Bir ailenin yaşadıkları ve bağları hakkında ufak bir hikaye ve bir yaklaşım sadece." dedi.
 
"Filmin bir sahibi olduğu çok net"
 
Kısa filmin oyuncuları arasında yer alan yazar ve yönetmen Abdulhamit Güler, filmin bir sahibi olduğunun çok net olduğunu belirtti. "Bazı filmlerde, özellikle böyle prodüksiyonlu işlerde genç yönetmenler görüntü yönetmenine, yapımcıya veya rejiye kendilerini kaptırırlar ve iş onların olmaktan çıkar. Yiğit'in genç yaşına rağmen sinemadan edindiği ilk tecrübelerle bir tarz ortaya koyarak iyi işler yapabilecek biri olduğunu düşünüyorum." dedi.
 
Güler,Filmin tarzı, dili ve izleyiciye geçen bir duygusu olduğunu, eli yüzü düzgün temiz bir iş ortaya çıktığını vurguladı. "Yiğit, oyunculuk yapacaksa da yapsın ama yönetmenliği bırakmaması lazım. Bir tercih yapacaksa da kesinlikle yönetmenlik olmalı." dedi.
 
Çevrimiçi galaya bebeğiyle birlikte katılan eşi Yeşim Güler ise senaryo sürecinden çekimlere kadar yönetmenin gayretini gördüklerini belirterek, "Kolay şartlarda ortaya çıkan bir film değil. Hakikaten kendini, ne yapması gerektiğini bilen ve yapmak istediğini filme yansıtan bir yönetmenin filmi." dedi.
 
"Derdini anlatması çok zor bir hikâyen vardı"
 
Oyuncu Mehmet Usta, kısa filmlerde kısa sürede derdini anlatmanın önemli olduğunu belirterek, "Yönetmen için bu film derdini anlattıysa birinci tiki oraya atmak lazım. Çünkü bu senin ilk kısa filmindi." dedi.
 
Filmde oynamaktan çok mutlu olduğunu dile getiren Usta, "Buradaki özel ve biricik olan kısım şu, senin imkanların dahilinde yapabileceğin elinden gelen her şeyi yaptığını gördüm, derdini de anlattığını düşünüyorum. Ben filmi sevdim, başarılı da buldum. Allah bahtını açık etsin, bu senin için güzel bir giriş olmuş olsun." dedi.
 
Yönetmen Yiğit Ege Yazar'ın gelecekte çok iyi bir sinemacı olacağını düşündüğünü söyleyen Usta, "Derdini anlatması çok zor bir hikayen vardı. Filmi seyrettiğimde bana hikayenin derdini anlattığını düşündürdü, benim açımdan önemli olan bu." dedi.
 
"Güzel bir birliktelik oluşturduk"
 
Oyuncu Vuslat Saraçoğlu, filmin ekibi olarak çok güzel bir birliktelik oluşturduklarını, iyi eserlerin başarısının arkasında yürek temizliği olduğunu söyledi.
 
Bir eserde en önemli şeylerden birinin biricik olması ve başka bir şeye öykünmemesi olduğunun altını çizen Saraçoğlu, "Yönetmen sette de sonraki süreçte de filminin arkasında durmuş, başından sonuna kadar sahiplenmiş, bu benim çok hoşuma gitti. Yolun açık olsun Yiğit." şeklinde konuştu.
 
Filmin müziklerini yapan oyuncu Ali Nuri Türkoğlu, filmin öyküsünü çekilmeden önce dinlediğini anımsatarak, "Oyunculuklar bazen yazarın yazdığının yönetmenin hayal ettiğini üstüne çıkabilir, bazen çok altında kalabilir, bazen de ancak bir vasat yakalanabilir. Filme hakimiyet ve özen hissediliyor, oyunculara da meseleyi doğru anlattığını bu yüzden istediğin verimi aldığını düşünüyorum." dedi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir