Erol Kılıç’ın Resim Sergisi

"Kâbe Düşleri"
 
Erol Kılıç’ın
Resim Sergisi
Açıldı
 
"Kâbe Düşleri" adlı Erol Kılıç’ın Resim Sergisi Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.
 
11 Aralık 2018’de açılan sergi 14 Ocak 2019 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
 
Sergi Küratörünün Yazısı:
 
MEHMET LÜTFİ ŞEN
Çağdaş̧ Kâbe Düşleri
 
Üniversite yıllarımızda öğrenci harçlıklarımızla sahaf sahaf dolaşmak, cebimizdeki son kuruşla kitap almak hayatımızın parçasıydı. Sonra bu kitaplar ilk fırsatta öğrenci kültür merkezi kulüplerimizde elden ele dolaşırdı. Çok önemli olanları bir arkadaşımızın seminerine konu olur, hatta mümkün olursa yazarını davet edip tartışırdık. Bu dönemde bir gün Beyazıt Sahaflar Çarşısı’nda kitaplara göz atarken “Geleneksel Kültüre Çağdaş̧ Yorum: 66 Kare” isimli bir katalogla göz göze geldim. Merakla kitabı inceledim ve heyecanımı gizleyerek sahafla pazarlık yapıp satın aldım. Sezer Tansuğ’un büyük bir başyapıt projesiydi bana göre karşılaştığım.
 
Üstat, medeniyetimizin 66 kilometre taşını tespit etmiş̧ti. 43 ressam arkadaşına bu geleneğin yapı taşlarını çağdaş̧ resimlerine tema etmesini sağlamıştı. Kataloğa yazdığı sunuş̧ yazısında da “Geleneksel Kültüre Çağdaş̧ Yorum adı altında 43 resim sanatçısının katılımıyla gerçekleştirdiğimiz 20 x 20 cm boyutlarındaki 66 kare belli bir konsept çerçevesinde bütünleşen benzersiz bir dizi oluşturdu… Önemli olan boyutların değil, imgelerin büyüklüğü idi ve bu 66 karelik dizinin birçok örneğinde, şaşılacak düzeyde anıtsal etkiler sağlandı. 66 Kare son yıllarda daha çok batı kültürüne programlanmış̧ medya ortamının unutturmayı ve küçümsetmeyi başardığı geleneksel kültürümüze yenilenin bir ilgi ve saygı amaçlıyordu.” ifadesini kullanıyordu. Aslında “son zamanlarda” yorumunu bana göre “Osmanlının son zamanlarından Cumhuriyete ve günümüze” diye almak gerekiyor. Sonuçta, Malik Aksel’in 1930’larda altını çizdiği ve halen süregelen kuramsal problemin, 1990’larda Sezer Tansuğ’un etkili ve orijinal ifade biçimiyle ortaya koyduğu bir projeden söz ediyoruz.
 
Sizlerin beğenisine sunduğumuz “Kâbe Düşleri” sergisi üst paragrafta değindiğim kuramsal problemle yüzleşmiş̧ yanıyla oldukça önemlidir. Ressamımız cesurca medeniyetin kalbinin attığı yerle buluşuyor. Daha sonra geleneksel verilerle ve özellikle Kâbe’yi tema edinen farklı disiplinlerdeki birikimlerle yüzleşiyor ve kendi özgün ve çağdaş̧ dilini buradan inşa ediyor. Eserleri, akademik çalışmaları ve gerçekleştirdiği projeleriyle görsel sanatlarda kendi olma çabasını genç̧ sanatçılarla paylaşıyor.
 
Benim Ressam Erol Kılıç’ı ilk tanımam, her biri ülkemizin önemli ressamları olan öğrencileri vesilesiyle oldu. Yine dostum Türkiye’nin ilk sanat galerisini hayata geçiren Sayın Yahşi Baraz’la sanatçının, özellikle coğrafyanın kültürel birikimiyle kurduğu bağ̆ üzerinden çağdaş̧ yaratımları üzerine sohbetlerimiz oldu. Bu proje için hocayla birkaç̧ yıldır görüşmeler yapıyoruz. Kılıç’ın, üniversitedeki yoğun dersleri, katıldığı ve yürüttüğü birçok uluslararası çalıştay ve atölyesindeki sürekli devam eden etütleri arasında bu sergiyi gerçekleştirebildik. “Kâbe Düşleri” üzerine Sayın Gülseli İnal kapsayıcı ve etkin bir kritik yazısı kaleme aldı. Ben Sayın Gülseli İnal’a bu sergiye değer katan kuramsal çalışması için çok teşekkür ediyorum. Ressam Erol Kılıç’a, serginin izleyenlere ulaşmasındaki bütün imkânları oluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Murat Aydın’a ve büyük emek veren dostlarıma şükranlarımı sunuyorum.
 
Erol Kılıç; 1985 Uludağ̆ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun olduktan sonra, 1991’de yüksek lisansını, 1992’de Sanatta Yeterlilik ve 2000’de doktorasını tamamladı. 2008’de doçent, 2017’de profesör oldu. Atatürk ve Akdeniz Üniversitesinde çalıştı. Gelişim Üniversitesinde görevine devam etmektedir.
 
Erol Kılıç, zaman içerisinde oluşmuş̧ geleneksel sanatların görsel dilini dünyaya taşıma gayreti içinde olan ve son yıllarda çıkış̧ yapan önemli çağdaş̧ sanatçılarımızdan birisidir. Sanatçı, kültürel imgelerle kurguladığı resimlerinde, özgün bir boya plastizmi ile bazen minyatürlü bir elyazmasında yorumladığı silsilenamelerle ön plana çıkarırken, bazen de 15 ve 16. yüzyılın özelliği olan Kâbe tasvirli çinilerle bizi karşılıyor. Sanatçı mistik deneyimlerin görünmeyen imgelerini resimsel ifadede görünür kılmakta, mistik dille kurguladığı aşk temalı eserlerinde İslam tasavvufu ile ilgili görsel bir başlangıç̧ yapmaktadır. Çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdüren Kılıç̧, eserlerini ulusal ve uluslararası bir çok sergide izleyenleriyle paylaşmıştır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir