blank

Ennio Morricone Vefat Etti

Ennio Morricone Vefat EttiSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Sinema Dünyasının
Efsane Bestecisi
İtalyan Bestekâr
Ennio Morricone
Vefat Etti
 
Sinema dünyasının efsane bestecisi İtalyan bestekâr Ennio Morricone vefat etti
 
Film müziklerinin efsane ismi dünyaca ünlü İtalyan bestekâr Ennio Morricone 91 yaşında hayatını kaybetti.
 
Ennio Morricone Vefat EttiSinema tarihinin en üretken bestecilerinden olan Oscar ödüllü Ennio Morricone 91 yaşında yaşama veda etti.
 
Morricone'nin Roma'da tedavi gördüğü klinikte gece saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenildi.
 
Sanatçının birkaç gün önce Roma’daki evinde düşerek uyluk kemiğini kırdığı ve bir süredir tedavi gördüğü belirtilmişti.
 
Ennio Morricone'nin cenaze töreninin aile arasında özel şekilde yapılacağı ifade edildi.
 
blankBaşbakan Giuseppe Conte, Morricone'nin ölümüyle ilgili "Şef Ennio Morricone’nin sanatsal dehasını ve onu her zaman minnetle hatırlayacağız. Hayal etmemizi, duygulanmamızı, düşünmemizi sağlayan notaları, müzik ve sinema tarihinde silinmez şekilde kalacak." dedi.
 
Western film müziklerinin efsane isimlerinden olarak bilinen Morricone, Birkaç Dolar İçin, İyi, Kötü, Çirkin ve Bir Zamanlar Amerika'da gibi kült filmler için yaptığı müziklerle ölümsüzleşmişti.
 
6 kez Oscar'a aday gösterilen Morricone, 'The Hateful Eight' ile 'En İyi Film Müziği' Oscar'ını kazanmıştı.
 
blankEnnio Morricone; 1928'de Roma’da dünyaya geldi. Müzik serüvenine doğduğu şehir Roma'da başladı. Annesinin ondaki müzik yeteneğini keşfetmesi üzerine Roma Güzel Sanatlar Akademisi'ne yazdırdığında Morricone'nin hayatı da değişecekti. Ünlü bestekâr okulunu dereceyle bitirdi.
 
Morricone dünyaya adını ünlü İtalya yönetmen Sergio Leone'nin 'Dollar' üçlemesi filmlerine yaptığı müziklerle duyurdu. Filmin müziklerini yapan Morricone'de bu dönemde ABD'ye giderek birçok konser verdi.
 
İlk ödülünü 1969 senesinde alan İtalyan bestekâr bu dönemden günümüze kadar Grammy'den, Bafta'ya kadar 20'den fazla müzik ödülüne layık görüldü. Morricone 2007 yılında Oscar jürisi tarafından da 'Oscar Onur Ödülü'ne layık görüldü.
 
Dünyaca ünlü İtalyan bestekâr daha önce Oscar'a, Days of Heaven, The Mission, The Untouchables, Bugsy, Melena filmlerine yaptığı müziklerle aday gösterilmiş ancak ödülü kazanamamıştı.
 
2016’da yönetmen Quentin Tarantino’nun "The Hateful Eight" filmine bestelediği müzikle de "En İyi Film Müziği" dalında Oscar almıştı.
 
Ennio Morricone Vefat Etti

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir