blank

Doğançay’ın Tablosu 850 Bin Liraya Satıldı

blankResim Sanatının
Usta İsimlerinden
Burhan Doğançay'ın
Tablosu 850 Bin
Liraya Satıldı
 
blankTürk çağdaş resim sanatının usta isimlerinden Burhan Doğançay'ın "Red&Black Composition" adlı tablosu, 850 bin liradan alıcı buldu. Fahrelnisa Zeid’in "Mona" eseri 750 bin ve "Naughty Boy" isimli eseri ise 600 bin liradan alıcı buldu.
 
Önemli koleksiyonlardan derlenmiş 222 eser, 42. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi'nde satışa sunuldu.
 
Türk çağdaş sanatının usta isimlerinden Burhan Doğançay'ın "Red&Black Composition" eseri, vergiler ve masrafları hariç 850 bin liraya alıcı buldu.
 
blankSanatçının 1974 tarihli tablosu, sanatseverler tarafından büyük ilgi gören "Hücum" ve "Kurdela" serilerinin her ikisinin de özelliklerini taşıyor. Sanatçının bu çok özel tablosu görkemli kompozisyonuyla dikkati çekiyor.
 
Zeid'in "Mona"sı 750 bin liraya alıcı buldu
 
Türk çağdaş resim sanatının öncülerinden ressam Fahrelnisa Zeid'e ait "Mona" adlı yağlıboya tablo ise 750 bin liradan satıldı.
 
Fahrelnisa Zeid, Tate Modern'de geçen yaz retrospektif sergisi açılan ilk Türk sanatçısı. Eser Zeid'in komşusu ve hayatının son döneminde en yakın arkadaşlarından Mona Muasher'ı yansıtıyor.
 
Yaklaşık 130 sanatçının eserinin satışa sunulduğu müzayedede, Zeid'in az sayıda erkek çocuk portrelerinden biri olan ve bir öğrencisinin oğlunu resmettiği "Naughty Boy (Nasser)" isimli eseri ise 600 bin liraya yeni sahibinin oldu. Zeid'in iki eserinin birden Doğançay'ın tablosundan sonra ikinci ve üçüncü sırada en yüksek fiyata satılması da dikkat çekti
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir