blank

Devlet Tiyatrolarından Klasikler Haftası

Devlet Tiyatrolarından Klasikler HaftasıDünya Klasiği 10 Esere
Devlet Tiyatrolarından
Klasikler Haftası
Ankara’da
 
Dünya klasiği 10 esere Devlet Tiyatrolarından Klasikler Haftası 14-18 Ocak tarihleri arasında Ankara’da.
 
Devlet Tiyatrolarının farklı bölgelerinde sahnelenen dünyaca ünlü yazarların 10 klasik oyunu, 14-18 Ocak tarihleri arasında Klasikler Haftası’nda 55 temsille Ankara seyircisiyle buluşacak.
 
Devlet Tiyatrolarından Klasikler Haftası- Mustafa KurtAnkara Devlet Tiyatrosu, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, yılın prömiyerini dünyaca ünlü Fransız yazar Moliere'in klasik eseri Cimri ile gerçekleştirmişti
 
Devlet Tiyatrolarından Klasikler HaftasıCimri, Kanlı Düğün, Kontrabas gibi 2019-2020 sezonunda yoğun ilgi gören klasik eserler, Ankara'da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
 
DT Genel Müdürü Mustafa Kurt, bu hafta gerçekleştirilecek Klasikler Haftasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Devlet Tiyatrolarından Klasikler HaftasıKurt, klasikleri ilk kez 2013-2014 oyun sezonunda bir araya getirdiklerini, bu yıl da yedincisini düzenlediklerini belirtti. Kurt, sanatseverlerin Klasikler Haftasını 14 Ocak'tan 18 Ocak'a kadar takip edebileceklerini söyledi.
 
Devlet Tiyatrolarından Klasikler Haftası"Türkiye'nin pek çok bölgesindeki klasik oyunları Ankara'ya topladık"
 
Devlet Tiyatrolarından Klasikler HaftasıKurt, daha önce Shakespeare Haftası, Çehov Haftası, Aralık ayında Yerli Yazarlar Haftası yaptıklarını anımsattı. 2020 yılına, yeni sezona Klasikler Haftası ile başladıklarını, Türkiye'nin pek çok bölgesindeki klasik oyunları Ankara'ya topladıklarını belirtti.
 
Devlet Tiyatrolarından Klasikler HaftasıMustafa Kurt, Ankara'da sahne sayısının çok olmasının önemli bir avantaj olduğuna işaret etti: "Öyle olunca da İstanbul, İzmir, Antalya ya da Van'daki klasik eserleri Ankara'ya getirme şansımız var. Bu anlamda Ankara seyircimiz çok şanslı. Sezon içinde yerli, yabancı ve dünyaca ünlü klasikleri görme şansları oluyor. Devlet Tiyatrolarından Klasikler HaftasıGeçen Aralık ayında yaptığımız Yerli Yazarlar Haftasını yaklaşık 16 bin seyircimiz takip etti. Bu hafta da yine iyi bir seyirci sayısı olacağını ümit ediyorum. Yine Shakespeare'den Moliere'e, Lorca'dan Strindberg'e dünya klasiklerini Ankara seyircisi ile buluşturacağız. Bu bizim için son derece önemli."
 
Devlet Tiyatrolarından Klasikler Haftası"Klasik Oyunlar Haftamız sonraki yıllarda da devam edecek"
 
Kurt, yerli ve genç yazarların oyunlarını sahnelerken, dünya tiyatrosunun önemli oyunlarını da seyirciyle buluşturduklarını dile getirdi:
 
Devlet Tiyatrolarından Klasikler Haftası"Klasikler Haftasının çok verimli ve güzel geçeceğini düşünüyorum. Oyunlarımız neredeyse kapalı gişe oynuyor. Dramlar, komediler klasik oyunlarımız içerisinde var. Eserler, seyirci açısından memnuniyet verici olacaktır. blankSeyircilerimiz bilet bulamamaktan şikâyetçi ama Klasik Oyunlar Haftamız sonraki yıllarda da devam edecek. Devlet Tiyatrosunun oyunlarını aylara bölünmüş bir şekilde büyük performanslarını izliyor seyircimiz. blankRepertuvarımız zenginleşirken, seyircimize farklı bir sunum yapmış oluyoruz."
 
10 klasik oyun, 55 temsil
 
Bir hafta boyunca, Federico Garcia Lorca’nın yazdığı, Turan Oflazoğlu'nun çevirdiği ve Bozkurt Kuruç'un yönettiği İzmir Devlet Tiyatrosunca sahnelenen "Kanlı Düğün" Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde seyirci karşısına çıkacak, Van Devlet Tiyatrosunca sahnelenen Özgür Avcu'nun yönettiği William Shakespeare'in "Yanlışlıklar Komedyası" ise Şinasi Sahnesi'nde perde açacak.
 
Tiyatroseverlere keyifli bir hafta yaşatacak etkinlik süresince; Ankara Devlet Tiyatrosunca sahnelenen Büyük Tiyatro'da Moliere'in "Cimri", Oda Tiyatrosu'nda Patrick Süskind'in "Kontrabas" ve Ziraat Sahnesi'nde Stefan Zweig'in "Satranç"; Stüdyo Sahne'de İstanbul Devlet Tiyatrosunca sahnelenen Anton Çehov'un "Aziz Dostum Çehov", Küçük Tiyatro'da Antalya Devlet Tiyatrosu oyunu William Shakespeare'in "Windsorun Şen Kadınları", Akün Sahnesi'nde İstanbul Devlet Tiyatrosunun, William Shakespeare'in "Hırçın Kız", Altındağ Tiyatro'da Diyarbakır Devlet Tiyatrosunca sahnelenen Albert Camus'un "Yanlışlık" ve İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde August Strindberg'in "Baba" isimli eserleri sahnelenecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir