Canan Tolon’un Resim Sergisi

"Sen Söyle"
 
Canan Tolon’un
Resim Sergisi
İstanbul Modern'de
 
Sanatçı Canan Tolon'un yaklaşık 30 yıllık üretimlerini içeren sergisi, 2 Şubat 2020'ye kadar İstanbul Modern'de izlenebilecek.
 
Türkiye'de çağdaş resim sanatının önemli isimlerden Canan Tolon'un "Sen Söyle" isimli sergisi İstanbul Modern'de açıldı.
 
Tolon, Türkiye’de ilk kez bir müze çatısı altında gerçekleşen kişisel sergisiyle sanatseverlerle buluştu.
 
Tolon,  araştırma alanlarının çeşitliliği ve düşünsel açılımının zenginliği açısından kuşağının en özgün, en yaratıcı sanatçılarından biri.
 
Serginin bir araya getirdiği bütünlük doğa ve çevre, mimarlık ve kültür hakkında yeniden düşünmemize olanak tanıyor.
 
Açılış öncesi İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu Üst Yöneticisi (CEO) Atalay Gümrah, sanatçı Canan Tolon ile İstanbul Modern Genel Direktörü ve Küratör Levent Çalıkoğlu'nun katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.
 
Burada konuşan Canan Tolon, sergi eserlerindeki öykülenmeyi izleyiciye bıraktığını ve bir anlamda başkalarının sözlerine kulak vermeyi istediğini aktardı: "Sergide yeni işlerin yanı sıra 30 sene önce yaptıklarım da olduğundan, işlerime ister istemez belirli bir mesafeyle bakabiliyorum. İzleyenleri yorumları konusunda olabildiğinde serbest bırakmanın doğru olduğuna inanırım. Bu sebeple de zaten eserlerin çoğu isimsiz." dedi.
 
Çocuk ve gençlere yönelik atölyeler
 
Hafta sonları çocukların bireysel ve aileleriyle birlikte katılabilecekleri "Yaşayan Natürmortlar", "Masal Haritaları" ve "Sürpriz Sonuçlar" adlı atölyelerin gerçekleşeceği sergi süresince paralel etkinlikler de sanatseverlerle buluşacak.
 
İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler bölümü tarafından sergiye paralel olarak tasarlanan eğitim programlarında çocuk ve gençlere yönelik atölyeler de düzenlenecek.
 
Okul gruplarına yönelik olarak yapılan sergi gezisi, sanatçının yaşam öyküsüne, kullandığı malzeme ve tekniklere, üretim süreçlerine değinilerek, bulmacalar eşliğinde gerçekleştirilecek.
 
"Sen Söyle" sergisi, 2 Şubat 2020'ye kadar İstanbul Modern'de ziyaret edilebilecek.
 
Canan Tolon; İstanbul’da Fransız Lisesi’nde edebiyat ve felsefe bölümünden mezun oldu.  
 
1976’da Edinburgh Napier Üniversitesi’nde ve Facchochschule, Trier'de tasarım eğitimini, sonra Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde iç mimari eğitimini tamamladı.
 
Ardından 1983 yılında Kalifornia Üniversitesi, Berkeley’de mimarlık üzerine yüksek lisansını bitirdi.
 
Yapıtları Türkiye ve dünyada çeşitli koleksiyonlarda yer alan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında birçok sergiye katıldı.
 
Canan Tolon, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul ve San Francisco’da sürdürüyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir