Bernardo Bertolucci Vefat Etti

Sinema Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Dünyaca Ünlü
İtalyan yönetmen
Bernardo Bertolucci
Vefat Etti
 
İtalyan sinemasının dünyaca ünlü yönetmenlerinden Bernardo Bertolucci, 77 yaşında hayatını kaybetti.
 
Şair Attilio Bertolucci'nin oğlu olan yönetmen Bertolucci, uzun zamandır mücadele ettiği sağlık sorunları nedeniyle Roma'da yaşamını yitirdi.
 
İtalyan sinemasının "son büyük maestrosu" olarak gösterilen Bertolucci, uzun kariyeri boyunca 20'ye yakın filme imzasını attı.
 
Venedik Film Festivali'nde 2007'de "Altın Aslan" ödülü aldı.
 
2011'de Cannes Film Festivali'nde onur ödülüne layık görüldü.
 
Bertolucci, "Paris'te Son Tango", "1900" ve "Son İmparator" filmleriyle öne çıkmıştı. 
"Son İmparator"  filmi ile 1988'de "En İyi Yönetmen" ve "En iyi Uyarlanmış Senaryo" olmak üzere iki dalda Oscar ödülü almıştı.
 
Bertolucci, yönetmenliğinin yanı sıra yapımcı, senarist ve belgeselci olarak da tanınıyordu.
 

“Bertolucci'nin sineması hepimiz için bir fener oldu”
 
Yönetmen Ferzan Özpetek, dünyaca ünlü İtalyan meslektaşı Bertolucci hakkında, "Sadece benim için değil tüm dünya sineması, İtalyan sineması, hepimiz için büyük bir yönetmen. Bertolucci'nin sineması hepimiz için bir fener oldu." dedi.
 
İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek, La Repubblica gazetesine demeç verdi:
 77 yaşında hayatını kaybeden ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci ile 5-6 ay önce karşılaştıklarını, birbirlerine sarılarak selamlaştıklarını belirtti.
 
Ferzan Özpetek, Bertolucci'nin yaptıklarıyla, söyledikleriyle ve filmlerinde kullandıklarıyla "bir dünya yönetmeni" olduğunu bildirdi.

Özpetek, sanatçının işini yaparken cesur olması gerektiğini, Bertolucci'nin de cesur bir yönetmen olduğunu vurguladı. Özpetek, "Sadece benim için değil tüm dünya sineması, İtalyan sineması, hepimiz için büyük bir yönetmen. Bertolucci'nin sineması hepimiz için bir fener oldu." dedi.
 
Özpetek, Bertolucci düzeyindeki bir yönetmenin cömertliğinin kendisini her zaman şaşırttığını belirtti:
 
"Halen olağanüstü etkilendiğim bir şey var. Her filmimden sonra bana mesaj atar veya telefon açardı. Hatta Karşı Pencere filminin ilk olarak adı Karşı Pencereler olacaktı ama o, vurgunun filmde konu olan tek bir pencereye yapılmasını, filmin adının Karşı Pencere olması gerektiğini söyledi."
 
Bertolucci'nin ölümü nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu vurgulayan Özpetek, "Yapmak istediklerini, hislerini filmlerine yansıtabilmek çok önemli bir şey. Hiçbir şeyden korkmadan hissettiklerini yapmak, bu çok önemli. Bertolucci'nin bu duruşu benim içimde her zaman var olacak." dedi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir