blank

Awa Ly Türkiye’de Konser Vermek İstiyor

Awa Ly Türkiye'de Konser Vermek İstiyorSenegalli
Caz Sanatçısı
Awa Ly
Türkiye'de Konser
Vermek İstiyor
 
Senegal asıllı Fransız besteci, söz yazarı ve caz sanatçısı Awa Ly, bir kere ziyaret ettiği İstanbul'a hayran kaldığını ve teklif gelmesi durumunda İstanbul'da konser vermek istediğini söyledi
 
Awa Ly Türkiye'de Konser Vermek İstiyorLy, Senegal'in Saint-Louis kentinde bu yıl 29'uncusu düzenlenen Saint-Louis Caz Festivali sonrasında AA muhabirine konuştu.
 
Senegalli bir ailenin kızı olarak Fransa'da doğan 44 yaşındaki Ly, müziğe ilgisinin çocukluktan başladığını ancak uzun bir süre müziği hobi olarak değerlendirdiğini dile getirdi.
 
Ly, 20 yıl önce eğitimi için Roma'ya taşınmasıyla bu hobisine zaman ayırarak, sesini eğittiğini ve şarkı yazmaya başladığını ksöyledi.
 
O dönem birçok müzisyenle tanıştığını ve onların da kendisini sahneye çıkma konusunda cesaretlendirdiğini vurgulayan Ly, müziğin ağır basmaya başladığı ve işinden ayrılarak tamamen buna yoğunlaştığının altını çizdi.
 
Awa Ly Türkiye'de Konser Vermek İstiyorLy, Paris ile Roma arasında sürdürdüğü yaşantısında Dakar'a da yer açmak istediğini belirterek, "Çocukluğumdan beri her yaz Dakar'a gelirdik, tüm tatilimizi burada geçirirdik. Annem de babam da Dakar'da doğma büyüme. Hala burada birçok akrabam var. Dakar modernizmle gelenekselliğin iç içe geçtiği bir şehir. Evet burada yaşamak her zaman kolay değil ama onun ritmine ayak uydurmak lazım. Nereden geldiğimi bilmek ayaklarımın yere sağlam basmasını sağlıyor." dedi.
 
"Sudanlı aktivist Alaa'nın fotoğrafı bana çok ilham verdi"
 
blank"Close your eyes (Gözlerini kapa)" isimli şarkısının klibinde Sudan'da 2019'daki sokak gösterilerinde beyaz kıyafetiyle gösterilerin sembolü olan 22 yaşındaki kadın eylemci Alaa Salah'ı canlandıran Ly, klibin hikayesini de şöyle anlattı:
 
blank"Şarkıyı olaylardan çok önce yazmıştım. Klibi de Sudan'daki devrimden kısa bir süre sonra çekmeye karar verdik. Alaa'nın o sembolik fotoğrafı her yerdeydi. Kalabalığın arasında bir aracın üzerine çıkarak elini havaya kaldıran bir kadının görüntüsü çok etkileyiciydi. Bu görüntü bana çok ilham verdi. Çok kısa sürede karar verdik, zaten klibi de burada çektik. Oyunculara gözlerinizi kapatın, içinize dönün dedim. Bu iç ses hepimizde var ama genelde bastırıyoruz çünkü dikkatimizi dağıtan çok şey var, filtreler, telefonlar, ekranlar gibi. Bana göre devrimin dışarıda etkili olabilmesi için en başta kişinin içinde başlaması lazım. Elbette Alaa'yı andık klipte ama bir yandan da bu kişisel mesajı verdik."
 
Ly, Salah'ın, birkaç hafta önce, bir arkadaşı vasıtasıyla kendisine görüntülü bir mesaj yolladığını, bu durumdan çok mutlu olduğunu da dile getirdi.
 
"İstanbul'a konser için gelmeyi çok isterim"
 
Bu yıl 29'uncusu yapılan Saint-Louis Caz Festivali'nin kendisi açısından çok verimli geçtiğini kaydeden Ly, yaz boyu Fransa, Almanya ve İsviçre'de olmak üzere birçok konser programının olduğunu anlattı.
 
Ly, İstanbul'da da konser vermeyi istediğinin altını çizerek, şunları söyledi:
 
"İstanbul'a bir kere gezmeye gittim. Çok ama çok sevdim. O modernizmle gelenekselliğin karışımı beni çok etkiledi. Işığı olan, ayrı ruhu olan bir şehir. O enerjiyi sonuna kadar hissediyorsunuz. Bana çok ilham verdi. Fırsat olursa konser vermek için gelmeyi de çok isterim. Türkiye'yi çok tanımıyorum, sadece İstanbul'da bulundum ama keşfetmeyi istiyorum."
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir