56. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali29 Ülke
69 Yönetmen
66 Film
 
56. Antalya
Altın Portakal
Film Festivali
Başladı
 
56. Antalya Altın Portakal Film Festivali ile 29 ülkeden 69 yönetmenin toplam 66 filmi izleyiciyle buluşuyor.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesince bu yıl 56'ncısı düzenlenen festivalin bu yılki teması: “Öze Dönüş”.
 
56. Antalya Altın Portakal Film Festivali geleneksel kortejle başladı.
 
Festival, geleneksel kortejle kapılarını açtı. Cam piramit önünde saat 15.00'de başlayan kortejde, sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri Antalyalıları selamladı.
 
56. Antalya Altın Portakal Film FestivaliKortej geçişine, aralarında Ayten Uncuoğlu, Şahnaz Çakıralp, Füsun Demirel, Burcu Esmersoy, Özlem Yıldız, Seray Sever, Mustafa Avkıran, Salih Güney, Burak Hakkı, Cemal Hünal, Selma Güneri ve Yusuf Sezgin'in de bulunduğu bazı ünlüler katıldı.
 
Kortejde yer alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de vatandaşları selamladı. Kortej geçişinde sanatçılar üstü açık klasik otomobillerle halkı selamladı, hayranlarıyla fotoğraf çektirdi, karanfil attı.
 
56. Antalya Altın Portakal Film FestivaliCam Piramit, 100. Yıl Bulvarı, Güllük Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Işıklar Caddesi'nin ardından Karaalioğlu Parkı girişinde sona eren korteje ilgi gösteren vatandaşlar, cadde ve sokaklarda yoğunluk oluşturdu.
 
56. Antalya Altın Portakal Film FestivaliKortej geçişinin ardından Antalya Spor Salonu'nda açılış töreni gerçekleştirildi. Halka açık ve ücretsiz olan törende, sanatçılar Selma Güneri ve Ahmet Mekin'e onur ödülü, Can Kolukısa'ya ise Yıldırım Önal Anı Ödülü verildi.
 
Açılış gecesine festivalin bu yılki afişini süsleyen Türkan Şoray da katıldı.
 
Açılışta Anjelika Akbar ve Candan Erçetin de konser verdi.
 
1.357.500 Lira Ödül Dağıtılacak
 
26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, 1 milyon 357 bin 500 lira ödül dağıtılacak.
 
Kent merkezlerinde, ilçelerdeki salonlarda ve tırlarda açık hava film gösterimleri yapılacak.
 
Festivalde ulusal ve uluslararası film yarışmaları var.
 
Ülke genelindeki üniversitelerde radyo, televizyon, sinema, medya iletişim ve görsel sanatlar eğitimi alan 100 öğrenci festivale davet edildi.  Gençler festivaldeki tüm etkinliklere konuk olarak katılıyorlar.
 
Festival afişinde Türkan Şoray var
 
Festival afişi herhangi bir yarışma düzenlenmeden, reklam ajansları aracılığıyla belirlendi.  Festival afişinde ünlü sinema oyuncusu Türkan Şoray var. 1964 yılında düzenlenen festivalde en iyi kadın oyuncu ödülünü ilk kez Acı Hayat filmindeki rolüyle Türkan Şoray almıştı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir