blank

2. Uluslararası Solo Çağdaş Dans Festivali

blank28, 29 ve 30 Haziran
Tarihlerinde Cermodern
Açıkhava Sahnesi’nde
2. Uluslararası
Solo Çağdaş Dans
Festivali
 
2. Uluslararası Solo Çağdaş Dans Festivali bu yıl ikinci kez 28, 29 ve 30 Haziran tarihlerinde Ankara Cermodern Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleştiriliyor.
 
blankKültür ve Turizm Bakanlığının da katkılarıyla düzenlenen festival, çağdaş/kavramsal dans alanında bireysel hareket üzerine farklı bir bakış sunmayı amaçlıyor.
 
Cermodern tarafından yürütülen programın danışma ekibi bu alanda öncü çalışmalar yapan Deniz Alp, Özgür Adam ve Galip Emre’den oluşuyor.
 
blankFestivalde, 3 gün boyunca  ulusal ve uluslararası dans sanatçılarının gösterileri, atölye programları, sergi ve film gösterimleri var.
 
Fransa, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Ukrayna, İsviçre, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Litvanya, Tayvan, Macaristan, Polonya, İspanya, Gine, İsrail ve Türkiye’den 23 solo dans sanatçısı festivale katılıyor.
 
blankBu yıl, Torino’da gerçekleştirilen Solocoreografico dans festivaliyle kurumsal işbirliğine giden SoloDans Ankara, önümüzdeki yıl içerisinde yeni katılımlarla bir sanatçı paylaşım platformu oluşturmayı hedefliyor.
 
blankCerModern Sanat Programları Yönetmeni Zihni Tümer, Ankara'nın, uzun yıllara dayanan, baleyi de barındıran bir dans geleneği olduğunu söyledi.
 
Zihni TümerZihni Tümer, CerModern gibi çağdaş sanat kurumlarının, yenilikçi bakış açısına sahip sanatsal faaliyetler sunduğunu belirttti."Dansta yenilikçi bakış açısının bugünkü karşılığı solo yani bireysel dans kategorisi." dedi.
 
Tümer, solo dansın sadece dansçının fiziksel hareketleriyle sınırlı olmadığını, topluma, güncel hayata ve küresel olaylara eleştirel bakış açısı getirdiğini vurguladı. "Solo dansçılar, bir nevi ülkelerinin güncel tarihinin bir vakanüvisi, hikâye anlatıcısıdır." dedi.
 
Tümer, dans yarışmalarında genellikle alt kategori olan solo dansın, son 10 yıldır kendine özel bir alan inşa ettiğini anlattı. Frankfurt, Lion, Torino başta olmak üzere birçok yerde solo dans festivali yapıldığını belirtti. Böyle bir festivali Türkiye'ye de kazandırmak için yola çıktıklarını söyledi.
 
 Tümer, "Uluslararası bu etkinliğimizde temel amacımız hem Ankara'daki modern dans kültürüne katkıda bulunmak hem de Türkiye'deki dans kalitesinin görünürlüğünü artırıp bunu dünyaya tanıtmak." dedi.
 
Festivalin ilkini geçen sene düzenlediklerini dile getiren Tümer, beklenenin çok üzerinde ilgiyle karşılaştıklarını söyledi.
 
Tümer, geçen seneki festivalin yurt dışındaki yansımalarına da dikkati çekerek, "Sadece Ankara'dan değil Avrupa'dan da tepkiler muazzamdı." dedi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir